Iran's Crises Unfolded  
IranCrises
 
Tuesday 28 November 2023
HOME
NEWS
ANALYSIS
INTERVIEW
POLITICS
SOCIAL
STATEMENTS
ECONOMY
SEARCH

������������� �����������������


هشدار به رهبران
[ علی ناظر]
[Source: سایت بحران]


خبر زیر در سایت خبرنامه امیرکبیر منتشر شده است. برخورد نظردهندگان که در آخر مطلب آمده است مؤکد مرتجع بودن نظام و درجه نفرت جوانان از جمهوری اسلامی است. البته پلیس "امنیت عمومی" از ماه پیش این حرکت را زمینه چینی و به اندازه لازم بهانه جویی کرده بود. امیر کبیر در 25 آبان از قول رئیس پلیس امنیت عمومی فرماندهی انتظامی قزوین گزارش کرده بود که: « اگر به یکی از مراکز آموزش عالی که در حاشیه قزوین فعالیت چندان دیرپایی ندارد، سری بزنیم هنگام خروج دانشجویان با کسانی مواجه می‌شویم که گویا از مجلس عروسی خارج می‌شوند. تنها با جلسه کار درست نمی‌شود، بلکه باید آستین همت را بالا بزنیم و وارد عمل شویم و من به عنوان مسئول امنیت عمومی حاضرم با تمام مرکز آموزش عالی و دانشگاه‌ها همکاری کنم تا این معضلات کاهش یابد و مراکز آموزشی غیر مجوزدار را تعطیل کنیم. نیروی انتظامی همان طور که در گذشته ثابت کرده، آماده است تا از تلاش‌های دستگاه‌ها در زمینه مسائل فرهنگی حمایت کند.» رییس پلیس با خط و نشان کشیدن، جوانان را به تعطیل شدن مراکز آموزشی تهدید کرده، که می تواند حرکت بعدی برای حفظ نظم و «امنیت عمومی» باشد.

علی ناظر 22 آذر 1387

[خبرنامه امیرکبیر ۲۰م آذر ۱۳۸۷]


اتوبوس‌های بین‌شهری قزوین از این پس به صورت اتوبوس ویژه مردان و اتوبوس ویژه زنان و خانواده‌ها به‌سوی تهران حرکت خواهد کرد. این تصمیم را فرماندهی انتظامی شهر قزوین گرفته است، اما به گفته فرمانده قزوین هیچ شکایتی هم درباره اختلاط زنان و مردان در اتوبوس‌های بین شهری وجود نداشته است و فرماندهان انتظامی آن شهر، خود تصمیم به تفکیک جنسیتی اتوبوس‌ها گرفته‌اند. این تصمیم با اعتراض مردم قزوین نیز همراه بوده، اما فرمانده انتظامی قزوین گفته است که در اینگونه طرح‌ها همیشه ناراضیانی وجود دارند که در ادامه این نارضایتی‌ها برطرف خواهد شد.

همزمان با ادامه طرح ارتقای امنیت اجتماعی در تهران، فرماندهان انتظامی سایر استان‌ها نیز تصمیم گرفته‌اند که این طرح را به اجرا برسانند، اما در اجرای طرح امنیت اجتماعی در سایر استان‌ها، به نظر می‌رسد که اعمال سلیقه بسیار بیشتر مدنظر قرار گرفته است. ایسنا گزارش داده است که فرماندهی انتظامی استان قزوین، در یک تصمیم‌گیری ناگهانی دستور داده است که اتوبوس‌های بین‌شهری قزوین به تهران در پایانه مسافربری این شهر، تفکیک شوند و به‌صورت زنانه و مردانه حرکت کنند.

سردار هدایتی، فرمانده انتظامی استان قزوین درباره اجرای طرح تفکیک جنسیتی اتوبوس‌های مسافربری ترمینال گفته است: «این طرح به درخواست دانشجویان دختر دانشگاه‌های استان و همچنین خانواده‌ها از تاریخ
۱۵ مهرماه امسال اجرا شده است.» او با اشاره به اینکه این طرح در اردیبهشت و خردادماه به‌صورت آزمایشی انجام شده بود، گفته است: «بنابراین طرح اتوبوس‌های مسیر قزوین ـ تهران به اتوبوس‌های ویژه آقایان، ویژه خواهران و خانواده‌ها تفکیک شده است.»

سردار هدایتی در پاسخ به این سوال که «آیا تاکنون مواردی درباره ایجاد مشکلی در اتوبوس‌ها به پلیس گزارش شده بود که منجر به اجرای این طرح شود؟»، گفت: «تاکنون در این زمینه شکایتی را دریافت نکرده‌ایم، همچنین برای ارتقای سطح امنیت در جامعه نیز نباید منتظر به‌وجود آمدن مشکلی بود تا اقدام به اجرای طرحی کرد.»
وی طرح تفکیک جنسیتی اتوبوس‌های ترمینال قزوین را یک طرح کارشناسانه دانسته و گفته است: «پلیس جلسات متعددی را با دانشجویان و پدر و مادرها در دانشگاه‌ها در این رابطه داشته و روند اجرای این طرح در حال حاضر مطلوب است.»

سردار هدایتی در رابطه با به‌وجود آمدن برخی بی‌نظمی‌ها نیز که به دلیل اجرای طرح در ترمینال قزوین ایجاده شده و نارضایتی برخی از مردم را به دنبال داشته نیز گفته است: «در ابتدای اجرای هر طرح ممکن است بعضی از مردم احساس نارضایتی داشته باشند که در ادامه، این نارضایتی نیز برطرف خواهد شد.»
طرح تفکیک زنان و مردان در اتوبوس‌های بین‌شهری تا به حال سابقه نداشته و مدیران شهر قزوین اولین مدیرانی هستند که چنین تصمیمی را در این زمینه گرفته‌اند. اولین‌بار، طرح تفکیک جنسیتی در وسایل حمل‌و‌نقل عمومی در اتوبوس‌های واحد اتوبوسرانی در اواسط دهه
۶۰ اعمال شد که مخالفت‌هایی را نیز برانگیخته بود، اما با اصرار مسوولان این تصمیم اجرا شد. طرح تفکیک جنسیتی در مترو تهران نیز اعمال شده و دو واگن ابتدایی و انتهایی هر قطار مترو به خانم‌ها اختصاص یافته است. البته ورود خانم‌ها به دیگر واگن‌های مترو ممنوع نیست. تصمیم‌گیری‌های چند روز اخیر فرمانده‌هان انتظامی شهر قائم‌شهر نیز که تعدادی از جوانان شهر را به دلیل پوشیدن لباس‌هایی که نامناسب می‌دانستند، دستگیر کرده بودند باعث نارضایتی‌هایی شده بود. طرح ارتقای امنیت اجتماعی از تابستان سال گذشته در تهران و هنگام فرماندهی سردار رادان که اکنون جانشین فرمانده کل ناجاست، با استقرار گشت‌های ارشاد در خیابان‌ها شروع شد.

روزنامه اعتماد

۹ دیدگاه » بیان دیدگاه
۲۱م آذر ۱۳۸۷ - یک جوان ایرانی :
صد رحمت به قرون وسطی اروپا!یادوخاطره عصر حجر زنده باد!خدایا ملت ما را از دست این طالبان ایران زمین… این ابله ترین قوم تاریخ بشریت نجات ده!

۲۱م آذر ۱۳۸۷ - کمال :
آخه وقتی لات و لوتهای مثل سردار زارعی که در حین اقامه نماز پرفیض جماعت، البته در شکل عریانش، در صدر نیروی انتظامی قرار دارند و مدام از این نیروهای همیشه در صحنه، شعبان بی مخ آسا، جهت تجهیز نیروی انتظامی! و بسیج استفاده میشود، نمیتوان که انتظار داشت که این نیرو با نظرات {کارشناسانه} شان، بتوانند شاهکار کنند.کارشناسی از نظر یک لات یعنی: یالا یالا گفتن، خواهر خواهر گفتن، زمین رو نگاه کردن هنگام حرف زدن با یک خواهر نامحرم در جمع و در خفا نماز جماعت برگزار کردن.واقعا اگه بیشتر از این انتظار داشته باشید، بی انصافی می کنید.در ضمن یک توصیه به زوجهای جوانی که از قزوین قصد صفر به تهران دراند، سند ازدواجشان یادشون نره اگه یه وقت هوای استفاده از اتوبوس ویژه خانواده به سر شون زد.

۲۱م آذر ۱۳۸۷ - مرتضی :
احتمالا در آینده مسوولین نیروی انتظامی طی یک بررسی کارشناسانه! طرح تقسیم کردن خیابان ها و پیاده رو ها را به سه قسمت محل رفت و آمد خانواده،محل رفت و آمد خانم ها و محل رفت و آمد آقایان به اجرا در می آورند.

۲۲م آذر ۱۳۸۷ - طالبان :
ان شاا… احمدی نژاد دوباره رای بیاورد در همه جا اجرا خواهد شد

۲۲م آذر ۱۳۸۷ - کوروش :
به نظر من اینا همه ادامه سیاست قدرت نمایی و چنگ دندون نشون ذادن برای مردومه .واقعا برا خودمون متاسم که مشت چاقوکش مریض جنسی پلیس مملکت تشکیل میدن.

۲۲م آذر ۱۳۸۷ - محمد :
درود بر آزادی خواهان.به به سردار !!!!!!خیلی مرسی که به فکر این امت اسلامی همیشه در صحنه هستید و چقدر با درایت و پشتکار مشکلات را ریشه یابی و حل میکنید!سردار حتما میدونی دوبی کجاست!!!؟این اتفاقاتی که شما هابهش مگید فساد نشون دهنده این که شماها دید تون به نوک بینی هم نمیرسه!!!چون دختران و پسران ایرانی رو اونجا به راحتی می فروشن و شماها اینجا به درجه هاتون می نازید و به رخ ما مکشید و اتوبوس و مترو تاکسی و آسانسور رو مردانه زنانه میکنین.

۲۲م آذر ۱۳۸۷ - مهسا :
شرم اوره! دنیا تو چه فکرایه اون وقت مملکت ما داره چه کارایی میکنه.جهان سومیم دیگه کاریش نمی شه کرد.می خوان زورشونو نشون بدن غافل از اینکه همیشه دور دوره اینا نیست……

۲۲م آذر ۱۳۸۷ - دانشجوی بدبخت :
طرح خوبی است ما استقبال خواهیم کرد!! ولی اگر این طرح در همه کشور اجرا شود چه شود! حال میکنیم… عمر نظام فانوس رو به باد است نگران نباشید

۲۲م آذر ۱۳۸۷ - مژده :
طرح ارتقائ امنیت ملی ؟!!! ها هایعنی اگه دخترا و پسرا کنار هم بشینن امنیت به هم میریزه … واقعا که اینا نوک دماغشونم نمی تونن ببینن … شرم آور …

 

 

[Posted comments]

No press releases currently availableIran's Crises  1998 - 2007   ©