Iran's Crises Unfolded  
IranCrises
 
Sunday 21 October 2018
جستجو
اقتصادی
مواضع و بیانیه
اجتماعی
سیاسی و نظامی
گفتگو - شنیداری/دیداری/ن.شتاری
برداشت و تحلیل
خبر و گزارش
صفحه نخست

خبر

* اردوگاه اشرف در عراق بار ديگر هدف راکت قرار گرفت  رادیو فردا

* سه بیانیه یونامی، اشتون و کلینتون پیرامون یادداشت تفاهم مارتین کوبلر با دولت عراق برای جابجایی   همبستگی ملی

* باهنر: رئیس جمهور نباید بگوید من مجلس تعیین می‌کنم  خبر آن لاین

* جلسه استماع در زیرکمیته ضدتروریسم درکنگره آمریکا در مورد حذف نام سازمان مجاهدین از لیست تروریستی آمریکا  مجاهدین

* بیانیه مطبوعاتی استراون استیونسون رئیس هیأت رسمی پارلمان اتحادیه اروپا در سفر به عراق  مجاهدین

* بخش هایی از سلسله نوشتار «رهروان مهر و كين» - مصدق  رادیو فردا

* سوت پایان برای احمدی‌نژاد؟  بی بی سی

* مصاحبه خواندنی احمدخاتمی با «شما»  تابناک

* وزیر دفاع اسرائیل: ایران به ما و همسایگانش حمله نمی کند  بی بی سی

* «طرح آمریکا برای جابجایی ساکنان اردوگاه اشرف»  رادیو فردا

* جایگاه فرا قوه​ای مجمع تشخیص مصلحت نظام  خبر آن لاین

* افشای گزارش ویژه وزیر اطلاعات به خامنه ای و نقش آن درافزایش بحرانهای درون حکومت   خبرنگاران سبز

* اروپا آمادگی خود جهت میانجیگری برای انتقال ساکنان اشرف به کانادا را اعلام می‌کند  مجاهدین

* آمریکا غنی سازی در ایران را می پذیرد  برنا

* تاملي بر معوقات بانكي  دنیای اقتصاد

* حسين فدايي : قدري تأمل كنيم كه در زمين بازي دشمنان بازي نكنيم  جام جم

* تذکرصریح ذوالنور به احمدی نژاد  خبر آن لاین

* روابط بغداد - تهران وارد فاز جديدي مي شود  ایرنا

* مصباح‌يزدي: ولايت فقيه اعتبار قانون اساسي است  ایسنا

* زماني براي حاشيه  مردم سالاری

* نقش اتحادیه های بین المللی کارگری در حمایت از کارگران ایران  رادیو فردا

* تست برنامه ۰۱  علی ناظر

* تست ششم عنوان  علی ناظر

* تست برنامه  علی ناظرآمریکا غنی سازی در ایران را می پذیرد
[ برنا]
[منبع: برنا، 7 اردیبهشت 1390]


تغییر راهبردی در سیاست هسته‌ای اوباما در قبال تهران

مشاور ویژه رییس جمهور آمریکا در امور خلع سلاح و عدم اشاعه در آخرین اظهارنظر خود از وقوع جابجایی‌های مهم در سیاست راهبردی آمریکا نسبت به مسئله هسته ای ایران خبر داده است. 

به گزارش سرویس سیاسی برنا، به نقل از سایت "ایران هسته ای"، گری سیمور در گفت وگو با رادیو روسیه و رادیو فردا به تشریح نکاتی درباره برنامه هسته ای ایران پرداخته که از برخی جهات کاملا جدید محسوب می شود، بویژه اینکه وی برای نخستین بار در اظهارات خود از امکان پذیرش غنی سازی ایران توسط امریکا خبر داده است. متن کامل این مصاحبه در ادامه آمده است:

- اجازه بدهید با گفتن این موضوع شروع کنم که دولت بوش گفته بود اگر ایران نگرانی ها درباره برنامه هسته ای اش را یک بار رفع کند، آن وقت می تواند مانند هر عضو دیگر پیمان منع اشاعه هسته ای، برنامه هسته ای صلح آمیز داشته باشد. دولت اوباما هم چیزی شبیه به این گفته است اما خانم کلینتون وزیر خارجه اندکی جلوتر رفته است. او روشن کرد این مربوط به زمانی است که ایران یک بار پای بندی خود را به قطعنامه های شورای امنیت نشان داده باشد و نگرانی ها درباره برنامه هسته ای خود را رفع و اعتماد درباره آن را بازیابی نموده باشد، آن وقت از حقوقی مشابه بقیه اعضای ان پی تی برخوردار خواهد بود و در ان پی تی هیچ محدودیتی برای توسعه توان غنی سازی برای مصارف صلح آمیز وجود ندارد بنابراین او آنچه را که دولت بوش به طور ضمنی می گفت به صراحت گفته است. اما نکته ای که هم دولت اوباما و هم دولت بوش مشترکا بر آن تاکید کرده اند این است که گام اولی که باید ایران بردارد پای بندی به قطعنامه های شورای امنیت و احیای اعتماد درباره برنامه هسته ای خود است. چیزی که قابل توجه است این است که ایران تنها عضو ان پی تی است که آژانس قادر نیست تایید کند برنامه هسته ای آن به طور کامل صلح آمیز است و من فکر می کنم اکنون توپ در زمین ایران است که باید با انجام اقداماتی کشورهای مختلف و شورای امنیت را متقاعد که برنامه هسته ای آن واقعا صلح آمیز است. [این ادعا غلط است و بیش از 70 کشور وجود دارد که آژانس قادر به اعلام قطعی برنامه هسته ای اعلام نشده در آنها نیست.]

آمریکا برای تغییر دادن رفتار ایران چه کاری قصد دارد انجام بدهد؟

- رهبری فعلی ایران طی سال های طولانی عمیقا در حال توسعه توانایی ساخت سلاح هسته ای (
nuclear-weapons capability) بوده است. منظور من برنامه فعلی ایران است که پس از روی کارآمدن آیت الله خامنه ای پس از 1980 آغاز شد. من فکر می کنم ما می بینیم که رهبری سیاسی ایران شامل آیت الله خامنه ای و آقای هاشمی رفسنجانی قویا باور دارند که داشتن قابلیت ساخت سلاح هسته ای برای غرور ملی و توان دفاعی ایران مهم است. بنابراین این یک تلاش طولانی مدت است که رهبران ایران متقاعد شوند نرفتن به سمت سلاح هسته ای برای آنها بهتر است.

بنابراین اوباما تلاش کرده از ترکیبی از اقدامات تلاش استفاده کند. از بهبود روابط، عادی سازی روابط سیاسی با ایران، لغو تحریم های اقتصادی، همکاری در زمینه توسعه نفت و گاز و انرژی هسته ای، نگرانی های امریکا در زمینه برنامه هسته ای اش را پی گیری کند.

از سوی دیگر از آنجا که ایران تا کنون حاضر به مشارکت جدی در یک فرایند دیپلماتیک چه مستقیما با امریکا و چه به گروه 1+5 نشده، اوباما چاره ای جز این ندارد که انزوای سیاسی و تحریم اقتصادی ایران ادامه بدهد. ایا این ظرف یک روز جواب خواهد داد؟ من نمی دانم! ممکن است برای رهبری ایران که تصمیم به توسعه قابلیت ساخت سلاح هسته ای گرفته هیچ کدام از پیشنهادهای تعامل یا تحریم ها کافی نباشد. هرچند خبر خوب این است که ظرفیت فنی هسته ای ایران واقعا کند پیش می رود. مشکلات تکنیکی بوجود آمده و تاسیسات مخفی افشا شده اند بنابراین من فکر می کنم این موضوعات به جهان چند سال وقت داده است که روی این موضوع کار کند، قبل از آنکه ایران در موقعیتی قرار بگیرد که تصمیم سیاسی برای ساخت سلاح هسته ای را اتخاذ کند.

برخی عقیده دارند ایران به دنبال ساخت یک سلاح هسته ای واقعی نیست بلکه به دنبال آن است که ظرفیت ساخت سلاح هسته ای را داشته باشد. از نقطه نظر عدم اشاعه این دو چه تفاوتی با هم دارند؟

- من فکر نمی کنم این تفاوت زیادی ایجاد کند. در وهله اول من تصور می کنم اگر ایران قابلیت ساخت سلاح هسته ای را به دست بیاورد تاثیر آن بر همسایگانش بسیار مشابه زمانی خواهد بود که خود سلاح هسته ای را بسازد به این دلیل که آنها احساس خواهند کرد ایران هر لحظه ممکن است تصمیم به ساخت سلاح هسته ای بگیرد و همین باعث می شود آنها احساس کنند مجبور به توسعه توان هسته ای اختصاصی برای خود هستند. از دید ایالات متحده توسعه توان ساخت سلاح هسته ای در منطقه خاورمیانه آخرین چیزی است که ما در این منطقه به شدت بی ثبات و پر از درگیری و خشونت از جهان به آن نیاز داریم. ما فکر می کنیم برای آینده امنیت بین المللی حفاظت از عدم اشاعه در خاورمیانه باید یکی از اولویت های اصلی ما باشد و این مستلزم حفظ عدم اشاعه در خاورمیانه است.

بنابراین آیا احتمال استفاده از نیروی نظامی علیه ایران وجود دارد؟

- رییس جمهور اوباما گفته است گزینه نظامی روی میز است اما بدیهی است او آن را کار جذابی برای انجام دادن نمی بیند به همین دلیل است که او می خواهد این موضوع را از طریق راه های دیپلماتیک حل کند. دید شخصی من این است که اگر هزینه ها به اندازه کافی بالا برود این امکان وجود دارد که رهبری ایران تلاش هایی را برای رسیدن به برخی سازش ها به منظور اجتناب از فشارهای سیاسی و اقتصادی آغاز کند. اما ما نمی توانیم از درست بودن این امر مطمئن باشیم مگر اینکه جامعه بین المللی همه با هم کار کنند. ما به سختی تلاش کرده ایم به این منظور همکاری نزدیکی را میان قدرت های بزرگ بویژه در شورای امنیت ایجاد کنیم و فکر می کنیم این موثر خواهد بود. من فکر می کنم برخی نگرانی ها در تهران درباره اقدامات شورای امنیت وجود داشته باشد. درحال حاضر من فکر می کنم بیشتر توجه ها به بهار عربی دوخته شده است و این موضوع توجهات را از برنامه هسته ای ایران دور کرده است اما موضوع هسته ای ایران به دوباره به عنوان یک اولویت مطرح خواهد شد.

 [Posted comments0]

No press releases currently availableIran's Crises  1998 - 2007   ©