Iran's Crises Unfolded  
IranCrises
 
Tuesday 23 October 2018
جستجو
اقتصادی
مواضع و بیانیه
اجتماعی
سیاسی و نظامی
گفتگو - شنیداری/دیداری/ن.شتاری
برداشت و تحلیل
خبر و گزارش
صفحه نخست

خبر

* اردوگاه اشرف در عراق بار ديگر هدف راکت قرار گرفت  رادیو فردا

* سه بیانیه یونامی، اشتون و کلینتون پیرامون یادداشت تفاهم مارتین کوبلر با دولت عراق برای جابجایی   همبستگی ملی

* باهنر: رئیس جمهور نباید بگوید من مجلس تعیین می‌کنم  خبر آن لاین

* جلسه استماع در زیرکمیته ضدتروریسم درکنگره آمریکا در مورد حذف نام سازمان مجاهدین از لیست تروریستی آمریکا  مجاهدین

* بیانیه مطبوعاتی استراون استیونسون رئیس هیأت رسمی پارلمان اتحادیه اروپا در سفر به عراق  مجاهدین

* بخش هایی از سلسله نوشتار «رهروان مهر و كين» - مصدق  رادیو فردا

* سوت پایان برای احمدی‌نژاد؟  بی بی سی

* مصاحبه خواندنی احمدخاتمی با «شما»  تابناک

* وزیر دفاع اسرائیل: ایران به ما و همسایگانش حمله نمی کند  بی بی سی

* «طرح آمریکا برای جابجایی ساکنان اردوگاه اشرف»  رادیو فردا

* جایگاه فرا قوه​ای مجمع تشخیص مصلحت نظام  خبر آن لاین

* افشای گزارش ویژه وزیر اطلاعات به خامنه ای و نقش آن درافزایش بحرانهای درون حکومت   خبرنگاران سبز

* اروپا آمادگی خود جهت میانجیگری برای انتقال ساکنان اشرف به کانادا را اعلام می‌کند  مجاهدین

* آمریکا غنی سازی در ایران را می پذیرد  برنا

* تاملي بر معوقات بانكي  دنیای اقتصاد

* حسين فدايي : قدري تأمل كنيم كه در زمين بازي دشمنان بازي نكنيم  جام جم

* تذکرصریح ذوالنور به احمدی نژاد  خبر آن لاین

* روابط بغداد - تهران وارد فاز جديدي مي شود  ایرنا

* مصباح‌يزدي: ولايت فقيه اعتبار قانون اساسي است  ایسنا

* زماني براي حاشيه  مردم سالاری

* نقش اتحادیه های بین المللی کارگری در حمایت از کارگران ایران  رادیو فردا

* تست برنامه ۰۱  علی ناظر

* تست ششم عنوان  علی ناظر

* تست برنامه  علی ناظرحسين فدايي : قدري تأمل كنيم كه در زمين بازي دشمنان بازي نكنيم
[ جام جم]
[منبع: جام جم، 13 اردیبهشت 1390]


جام جم آنلاين: دبير كل جمعيت ايثارگران انقلاب اسلامي گفت: در همه كشورها فصل‌الخطاب وجود دارد در كشور و نظام مترقي اسلامي ما، مقام عظماي ولايت، فصل‌الخطاب است؛ بنابراين همه بايد گوش به فرمان معظم‌له باشيم تا در مسائل پيچيده، گمراه نشويم.

به گزارش ايسنا، حسين فدايي در نشست مشترك اعضاي شوراي مركزي و كميته‌هاي جمعيت ايثارگران انقلاب اسلامي افزود: انقلاب اسلامي در فراز و فرودهاي خود، مراحل مختلفي را گذرانده و از بحران‌هاي سنگين و كمرشكني عبور كرده است. ليكن شرط موفقيت آن در رابطه وثيق امت و امامت بوده است. در هر مقطعي كه امت با امام همراه بوده، توفيق به دست آمده است در اين بيان هر كجا برخي تمام ظرفيت خود را مصروف ايجاد فاصله بين امت و امام كرده‌اند، مشكلاتي را به جامعه اسلامي تحميل كرده‌اند. ايشان هر جا تحليل‌هاي خود را جايگزين تحليل و تدبير رهبري حكيم كرده‌اند، مشكل‌تراشي كرده و فضا را براي پيشرفت كشور دچار چالش كرده‌اند. اين موضوع تحقيقاً امروز به يك قاعده كلي مبدل شده و شواهد و نمونه‌هاي بسياري از آن در شيوه مديريتي حضرت امام و رهبر فرزانه انقلاب قابل شمارش و تبيين است.

وي با يادآوري اين‌كه «رهبري‌هاي انقلاب در سه سال گذشته همواره نگاه ايجابي به جريانات و اتفاقات موجود در جامعه داشته‌اند.» خاطرنشان كرد: شما تاريخ را مرور كنيد. در زمان ليبرال مسلكي دولت موقت، در زمان بحران‌آفريني منافقين، در زمان خودكامگي‌هاي بني‌صدر، در زمان انحراف اقتصادي كارگزاران، در زمان انحراف خطي و سياسي مشاركت و ... تدبير رهبري مبتني بر نگاه ايجابي و نه سلبي بوده است. ايشان استفاده حداكثري از ظرفيت‌هاي درون نظام را براي پيشبرد مسير انقلاب مد نظر داشته‌اند و نخواسته‌اند نكات منفي، سلبي و ضعف‌ها را برجسته و پررنگ كنند.

وي تاكيد كرد: شاهد مثال‌هاي بسياري در تاريخ انقلاب قابل ارائه است. قبلاً در همان مقطع كه جوانان‌مان در جنگ در حال دفاع از اعتقادات اين مرز و بوم بودند امام به شوراي فرماندهي سپاه و متدينين فرمودند كه برويد با بني صدر كار كنيد. همين امام(ره) در نامه ‌٦/ ‌١/ ‌٦٨، (در ماه‌هاي پاياني عمر پر بركت شان) مرقوم فرمودند؛ به خدا قسم من به بني صدر رأي ندادم.

دبيركل جمعيت ايثارگران انقلاب اسلامي اظهار كرد: نگاه امام(ره) و رهبري حكيم، هيچ‌گاه مجرد به موضوع خاص نبوده و نيست. امام(ره) و رهبري به اتفاقات، تحولات و پديده‌هايي كه در طول انقلاب رخ داده، به صورت مجرد نگاه نكرده‌اند؛ بلكه همواره به صورت فرايندي و جريان عمومي انقلاب را مورد توجه قرار داده و بر اقتضائات زمان دقت كرده‌اند.

وي در ارائه تحليلي از شرايط اخير با بيان اين‌كه «بايد محيط پيراموني را هم مورد بررسي قرار دهيم» اظهار كرد: بر اساس ادعاهاي كارشناسان با مشرب‌هاي مختلف فكري، آن‌چه در منطقه رخ داده و در حال تداوم است، در طول تاريخ بي‌نظير و حداقل كم‌نظير است. بر اساس برآوردهاي انديشكده‌هاي آمريكايي، بايد ميلياردها دلار هزينه انجام مي‌گرفت تا اين نهضت‌هاي بيداري اسلامي با اين شكل، شمايل و محتوا، در كشورهاي اسلامي سامان مي‌گرفت. به طوري كه نگاه هر انديشمند و آزاديخواه و هر انساني را در اقصي نقاط دنيا به خود جلب كرده است.

وي اظهار كرد: در اين ميان، كارگزاران نظام سلطه، آمريكائي‌ها، اسرائيلي‌ها و انگليسي‌ها، شبانه‌روز، تمام ظرفيت خود را بر اين نهاده‌اند كه اتفاقات منطقه را كنترل كنند و در مقابل اين موج غافلگيرانه براي آن‌ها برنامه‌ريزي مي‌كنند با اين حال وامانده‌اند كه چه پاسخي براي تحولات مصر، يمن، بحرين، ليبي و ... داشته باشند. و مع‌الاسف اين است كه الگوي تحولات منطقه را دستخوش حركت‌هاي كودكانه در ميان نخبگان، سياسيون و مسوولين نماييم كه مساله اول كشور را به جاي هدايت تحولات منطقه و وضعيت اقتصادي كشور با موضوعات دست چندمي چون تيپ‌هاي فكري، سياسي و اقتصادي همراه يك فرد معطوف كنيم.

دبيركل جمعيت ايثارگران تاكيد كرد: به نظر اين يك انحراف سياسي در ميان بعضي نخبگان و سياسيون و ناشي از فقر تحليل است كه نمي‌توانند تحولات را به درستي فهم و درك كنند. در شرايطي كه رهبري به روشني و با وضوح بالا، بر اصلي و فرعي كردن موضوعات تأكيد و اصرار دارند، كاملاً موضوعات در دستور كار اصلي مان قرار مي‌گيرد.

وي با بيان اين‌كه «نكته بعدي مساله وضعيت اقتصادي كشور است» افزود: آيا ريشه‌يابي كرده‌ايم چرا با همه مشكلاتي كه در عرصه فرهنگي و سياسي وجود دارد اما رهبري با عميق شدن در مشكلات، سال جاري را جهاد اقتصادي نام نهاده‌اند. اكنون مهمترين بحث، مقوله يارانه‌ها و بازتوزيع مناسب آن است. اين مقوله مهم، اگر به درستي مديريت و اجرا نشود، ممكن است هر آن، اقتدار، ابهت و كارآمدي نظام را دستخوش بحران كند. همه بايد كمك كنيم كه با اصلي كردن اين موضوع بحث‌هاي خوب و مناسب و توجه به نظرات كارشناسان اقتصادي انقلاب ، راه به درستي پيموده شود.

وي اظهار كرد: نگاهي اجمالي به زاويه برخورد دشمنان گفتمان انقلاب اسلامي (نظام سلطه و ضد انقلاب و جريان فتنه، صهيونيست‌ها) و تحليل‌هايي كه در رسانه‌هاي خود در همين روزهاي گذشته ارائه كرده و در جلسات داخلي بيان كرده‌اند، مجدداً بر اين نگاه خود اصرار دارند كه ما از اول مي‌دانستيم فلاني چگونه است و جريان نيروهاي انقلاب به آن بي‌توجهي كرده‌اند. جريان فتنه مي‌خواهد از اين رهگذر بر يكسال آتش‌افروزي و التهاب آفريني خود سرپوش بگذارد و از طرف ديگر با هياهو با جدا كردن برخي شخصيت‌ها از جريان نيروهاي انقلاب و چند دستگي در ميان اصولگرايان، به مقصود خود برسد.

فدايي يادآور شد: نوع انعكاس اتفاق اخير در رسانه‌ها و محافل نظام سلطه به گونه‌اي است كه گويي ضربه‌اي ديگر به انقلاب را مي‌خواستند به جهانيان القاء نمايند و سعي داشتند رد تلقين كنند كه جمهوري اسلامي با ناكارآمدي‌هايي مواجه است كه نمي‌تواند الگويي براي كشورهاي منطقه و بلكه جهان باشد، مي‌خواستند القاء نمايند كه از مردم‌گرايي، مردم‌سالاري در جمهوري اسلامي خبري نيست و تخاصم و حاكميت دو گانه در ايران وجود دارد. بي بي سي رسانه وزارت خارجه انگليس را رصد كنيد بيش از بقيه به صورت لحظه‌اي اين خط خبري را با توجه به اتفاق اخير دنبال مي‌كرد.

وي تاكيد كرد: در اين ماجرا اتفاق جالبي افتاده يعني جريان فاسد قدرت‌طلب منحرف، از همان ادبيات رسانه‌هاي، نظام سلطه و جريان فتنه براي ضربه به نيروهاي انقلاب استفاده مي‌كند و در جريان اخير نقش‌آفريني مي‌كند. به تحليل‌ها و مواضع سايت‌هاي مربوط به اين جريان و افرادي كه نقش سخنگوي آن‌ها را دارند و ... دقت كنيد.

وي گفت: به روشني از الفاظي استفاده مي‌كنند كه ادبيات فتنه را تداعي مي‌كنند و در كمال وقاحت و بي شرمي از اردو كشي خياباني و ايجاد التهاب و آتش‌افروزي سخن مي‌گويند و نيروهاي انقلاب را مانند جريان فتنه به شعبان بي‌مخ تشبيه مي‌كنند و يا در تحليل‌هاي خود خبرگزاري‌ها، روزنامه‌ها و پايگاه‌هاي خبري وابسته به نيروهاي انقلاب را با ادبيات جريان فتنه، "رسانه‌هاي اقتدارگرا " نام مي‌برند. آيا با اين پيوند روشن جريان منحرف چه در عمل و چه در ادبيات با جريان فتنه، نبايستي قدري تأمل كنيم كه در زمين بازي و مهندسي صحنه آن‌ها بازي نكنيم.

دبيركل جمعيت ايثارگران اظهار كرد: در ميان فشار جريان فتنه و نظام سلطه، عده‌اي اصولگرا، عنان از كف نهاده شروع به گروكشي و انتقام كرده‌اند. آيا با تند كردن صحنه ولو اين‌كه دشمن نفع ببرد، فايده‌اي و درآمدي به جيب نظام خواهد رفت تند كردن موضوع در روزنامه، تريبون‌ها، فضاي مجازي به نفع چه گروه و جرياني است؟ اگر اين تحليل را بپذيريم كه عده‌اي دنبال سناريوي حاكميت دوگانه و نظام ايجاد شكاف بين برخي شخصيت‌ها و نظام هستند آيا تند كردن فضا و حرف‌هاي بي‌ربط و بدون منطق زدن، ادامه همان سناريو نيست؟

وي تصريح كرد: اكنون با پديده‌اي در تاريخ انقلاب مواجه هستيم كه واقعاً بي‌نظير است. وضعيتي كه رهبري موضوعي را ابلاغ كنند. خب با اين پديده بي نظير، فشار نظام سلطه، توطئه ضدانقلاب جريان فتنه و عكس‌العمل غيرمنطقي بخشي به نام اصولگرايان و شرايط اجراي مقوله تحولات اقتصادي (اجراي طرح هدفمند نمودن يارانه‌ها) در كشور وظيفه اول ما در ماجراي اخير آن است كه بيش از هرچيز به فهم مساله بپردازيم و نسبت به آن و اطرافش بصيرت و فضاي پر از آرامش، طمأنينه را بر جامعه حاكم كنيم و بر اين بستر آرامش، بصيرت و روشنگري را فزوني بخشيم و از فضاي تخاصم و درگيري جلوگيري كنيم. بايد هر آن‌چه در توان داريم تلاش كنيم تا افراد را از مسير خطا و نادرست خود باز داريم و همچون گذشته به تبعيت از مسير روشن رهبري فرا خوانيم.

وي افزود: به تعداد افرادي كه در اين جلسه و طيف‌هايي كه در جريان اصولگرا وجود دارد، تحليل نيز وجود دارد و هر كدام بر تحليل ديگري نقدهايي داريم ليكن اين نقدها، اين پراكنده‌گويي‌ها بايستي در نقطه‌اي به پيشبرد انقلاب بيانجامد، آن نقطه، مسير و تحليلي است كه رهبري حكيم و فرزانه ترسيم مي‌كنند. آنگاه ما موفقيت را به دست خواهيم آورد كه از تصميمات خودخواهانه كوتاه بياييم و همه را به، هم جهتي، سويي و تبعيت از رهبر معظم انقلاب رهنمون سازيم.

فدايي گفت: در ماجراي اخير، كه رهبري تصميم گرفته‌اند كه اقتضاء اصولگرايي تبعيت و اجراي اين تصميم است، تغيير هم نمي‌كند و اگر ما سخن از آرامش و انعطاف مي‌زنيم بعد از اين اصل است، بايستي پنجه انداختن و انتقام جويي از دولت خودداري كنيم.

فدايي اظهار كرد: رهبري حكيم، فرزانه و بصير انقلاب ، از دامن زدن به اختلافات، ايجاد تنش، ايجاد هزينه براي كشور راضي نيستند. بايستي بر موضعي كه رهبري محكم ايستاده‌اند، محكم بايستيم، موضعي كه جريان انحرافي را دچار بهت و انفعال كرد. جريان انحرافي، تصور نمي‌كرد كه اين‌گونه با موضع مستحكم رهبري روبرو شود، ليكن اكنون در موضع انفعال قرار گرفته است. ما نيز به عنوان بخشي از نيروهاي انقلاب بايستي اگر در گذشته هر مقدار در عمل تبعيت از رهبري را بر خود فرض مي‌دانستيم اكنون اين تبعيت را ‌١٠ يا ‌١٠٠ برابر كنيم تا قطار انقلاب به راحتي از اين گردنه پر پيچ و خم و البته مه‌آلوده عبور كند.

وي ادامه داد: رهبري حكيم، آگاه، عاقل و شجاع انقلاب، در ديدار با مردم عزيز فارس، در عين پرهيز همگان از التهاب و دعوت به آرامش، بر حمايت پر شور از گفتمان خدمت و تلاش‌هاي شبانه‌روزي دولت خدمتگزار و رييس‌جمهور، تأكيد كردند كه ذره‌اي نمي‌گذارند در مسير انقلاب انحرافي ايجاد شود. ما نيز بايستي با حوصله و صبوري همين مسير را محكم و قاطع بپيماييم؛ چراكه باور داريم، رهبري به خوبي، عناصر و عوامل صحنه و پشت صحنه را مي‌شناسند و براي اداره انقلاب و كشور برنامه منسجمي دارند. در اين شرايط لازم است به تحليل و تبيين چرايي صدور چنين فرماني از سوي رهبر حكيم انقلاب اسلامي پرداخت و به اين فكر كرد كه چرا مصلحت در ابقاي آقاي مصلحي بوده است. بايد دانست مصلحت اصلي كشور چه قرار گرفته است و به چه سمت و سو مي‌رود.

وي يادآور شد: برخي عكس‌العمل‌هاي نسنجيده و سريع موجب مي‌شود در جامعه شكاف و دودستگي ايجاد شود و منويات رهبري مبني بر اين‌كه بايد جامعه امن و آرام باشد اجرايي نشود؛ ‌لذا امت حزب‌الله بايد به اين مساله به دقت توجه كرده و هوشيار باشد و همواره با " تحليل دقيق مسائل " به جلو برود و نه بر اساس اخباري كه خيلي محكم نيست. البته اخبار جايگاه خود را دارد اما نمي‌تواند مبنا باشد.

دبيركل جمعيت ايثارگران انقلاب اسلامي گفت: برخي افراد هستند كه پس از شنيدن دو خبر سريع ‌تحت تاثير اخبار قرار مي‌گيرند و از دقت مسائل در آن عاجزند، اما برخي نيز هستند با شنيدن اخبار دقت مي‌كنند و با تكميل اطلاعات و جمع‌آوري اخبار كامل سعي مي‌كنند به اصل ماجرا برسند.

وي در پاسخ به اين پرسش كه «چرا رهبر انقلاب به مصلحت ندانستند كه وزير محترم اطلاعات عوض نشوند، و رهبري چرا بايد به سر اين موضع بايستند» گفت: آيا انسان در زندگي مي‌تواند بدون مصلحت زندگي كند؛ يعني اين‌كه انسان دائما بر اساس مصالح خود تابع راهبرد، قاعده، هدف، سياست‌هاي كلي، درك از شرايط زمان، تهديدات و فرصت‌هاست؛ لذا به هر مقدار كه انسان هدفمند باشد و راه و اصول صحيح در پيش داشته باشد مصلحت‌انديش‌تر و خواهد شد، در غير اين صورت يك انسان باري به هر جهت تربيت مي‌شود؛ بنابراين اصل مصلحت‌انديشي را يك مفهوم ضروري بر جامعه بشري و حكومت‌داري مي‌دانيم. وزارت اطلاعات چه در مسائل داخلي و چه در مسائل بين‌المللي چشم نظام است، اگر چشم و ديده‌بان خوب كار نكند تصميمات نظام ناقص خواهد شد.

وي يادآور شد: در سال گذشته ما با يك پديده‌اي به نام فتنه نيز مواجه شديم؛ لذا فتنه، بار اصلي كارش را براي اين كار متمركز كرد كه اعتماد مردم را نسبت به نظام سلب كند و با وارد كردن شبهه دخالت دستگاه‌هايي مثل وزارت اطلاعات در انتخابات و تبليغ و القاي آن سعي مي‌كرد به اين نهاد مهم ضربه بزند. نظام و مردم در مقابل اين جريان فتنه ايستادند؛ بنابراين اگر مسوول دستگاه امنيتي و اطلاعاتي كه در مقابل اين فتنه بزرگ ايستاد، تغيير كند، اين تأييديه‌اي براي القائات جريان فتنه خواهد بود؛ لذا اين يك جنبه از مصلحت‌هايي است كه بايد مدنظر باشد؛ چراكه كدام تدبير و مصلحت از اين بالاتر كه مقاومت ‌٢ ساله مردم در مقابل فتنه‌گران را زيرسؤال نبريم.

فدايي به آثار منفي تغيير وزير اطلاعات اشاره كرد و يادآور شد: در مسائل منطقه نيز كه خيزش‌هاي تاريخي در حال وقوع است اين تغييرات موجب تضعيف حضور نظام در منطقه مي‌شود و يا در كارهاي ديپلماسي نظام آيا اگر چشم و ديده‌بان نظام اشراف لازم را نداشته باشد، جريان فاسد در سيستم اطلاعاتي ما مشكل ايجاد نخواهد كرد؟‌ با نگاه عميق و همه‌جانبه به لايه‌هاي موضوع متوجه مي‌شويم كه با مشكلات جدي مواجه خواهيم شد لذا با دقت بر ابعادي كه شايد از چشمان ما پوشيده باشد متوجه مي‌شويم كه چرا رهبر هوشيار انقلاب اسلامي بر سر يك وزير مي‌ايستند. اگر دقت نكنيم خيلي عميق است و اتفاقات زيادي مي‌افتد بايد به آن توجه شود و مصلحت‌ها را نمي‌شود ناديده گرفت مصلحت‌هاي بسيار درست و لازمي است.

وي خاطرنشان كرد: وقتي وزيري برداشته شد رييس‌جمهور مي‌تواند ‌٣ ماه سرپرست بگذارد و آقاي احمدي‌نژاد مي‌خواهد خودش سرپرست باشد، در حالي كه براساس ضابطه، سرپرست وزارت اطلاعات بايد مجتهد يا قريب الاجتهاد باشد و نقض قانون خواهد شد، اين هم مشكلي به وجود مي‌آورد، اگر عميق‌تر و دقيق‌تر شويد ده‌ها مورد ديگر مي‌شود درباره اين مصلحت عنوان كرد.

وي معتقد است: اگر اين تغيير از روي حساب و ضابطه و برنامه نباشد، مصلحت بزرگي از نظام اسلامي فوت خواهد شد، كه اين مصلحت به طور جدي متوجه كل نظام مي‌شود نه متوجه يك وزارتخانه قوه مجريه و شخص رئيس جمهور پس مصلحت است و بايد توجه شود.

دبيركل جمعيت ايثارگران انقلاب اسلامي يادآور شد: سؤال بعدي اين است كه مصلحت را چه مرجعي بايد توجه كند و به كارش رسيدگي كند، مجلس،قوه مجريه يا قوه قضائيه؟ قائدتا كسي كه براي بايد كل نظام را هدايت كند و سياست‌هاي عالي نظام را دنبال كند او مسئول راس امور است و اين كسي نيست جز مقام معظم رهبري. ضرورت دارد به مصلحت توجه شود و هم كسي كه بايد ورود پيدا كند نسبت به اين شخصي نيست جز رهبري نظام كه اين از لحاظ منطقي آن چيزي است كه به عقل‌مان مي‌رسد. به لحاظ قانوني و اعتقادي در اين كشور مسئوليت هماهنگي قوا به عهده مقام معظم رهبري است. مسووليت تعيين سياست‌هاي كلي نظام، مشروعيت اقدامات و فعاليت‌هاي قوا با تنفيذ و تاييد رهبري است. تعيين سياست‌هاي نظام در جهان اسلام و دنيا و ديپلماسي جهان بيني با رهبري است.

وي تصريح كرد: به لحاظ عرفي (عرفي كه از اول انقلاب بوده) ‌٤ الي ‌٥ وزارتخانه عزل و نصب‌هاي‌شان پس از تاييد حضرت امام و مقام معظم رهبري بوده است و چيز جديدي نيست و در همه دولت‌ها اتفاق افتاده كه وزارت اطلاعات، وزارت كشور، وزارت خارجه و وزارت دفاع در زمان حضرت امام نيز با تاييد ايشان بوده و در هر دولتي به اين وزارتخانه‌ها توجه خاص مي‌شده است.

وي افزود: به لحاظ اعتقادي ما قائل هستيم كه ولي امر مسلمين از همان اختياراتي كه امام معصوم در حوزه سياسي و اجتماعي دارد، برخوردار است و ولايتش در استمرار ولايت انبياء و ائمه معصومين است كه اگر اين را به لحاظ اعتقادي باور داشته باشيم كه داريم معنا و مفهوم مساله اين است كه هر تصميمي (نه بحث وزير) در هر گوشه كشور است بر شما واجب است كه نظراتش را زمينه‌سازي كرده و تحقق پيدا كند چه برسد به اين‌كه تبديل به حكم شود.

فدايي گفت: اتفاقا از همين منظر است كه در زمان حضرت امام (ره) مشاهد مي‌شود گاهي حضرت امام (ره) براي تغيير يك استاندار نظر دادند امام (ره) در مورد يك برنامه تلويزيوني كه پخش شده نظر دادند و حكم به ارتداد آن كسي دادند كه مطرح كرد الگوي ما فاطمه زهرا (س) نيست بلكه اوشين است كه امام (ره) نظر دادند و حكم ارتداد دادند.

فدايي افزود: پس بر مبناي اعتقادي هر جا ولي امر مسلمين ديدند كه در جامعه مشكلي به وجود مي‌آيد يا ضرورت است براي هدايت و حفظ جامعه از انحراف، مطلبي گفتند بر همه فرض واجب است كه به آن عمل كنند.

فدايي در ادامه گفت: يك بخش عرض‌مان اين بود كه چه مصلحتي وجود داشت يك بخش عرض‌مان اين است چه مرجعي بايد اين مصلحت را تشخيص دهد. يك بخش گفتيم اين مرجع به لحاظ قانوني چه اختياري دارد و به لحاظ عرف و اعتقادي چه بود.

وي در در پاسخ به اين سؤال كه اساسا شما در دنياي امروز، جامعه و نظامي داريد كه براي اداره خود نياز به فصل الخطاب نداشته باشد، گفت: هر جا برويد فصل الخطابي دارد. هر نظامي براي خود فصل الخطابي دارد. فرض بگيريد شيعه نيستيم و اعتقاد به ولايت فقيه نداشته باشيم؛ بالاخره فصل‌الخطاب نياز داريم اين فصل‌الخطاب كيست؟ رييس قوه قضاييه، رييس قوه مقننه يا رييس جمهور؛ جايگاهي بهتر از مقام معظم رهبري براي فصل‌الخطاب نمي‌شود پيدا كرد؟

وي گفت: اعتقادم اين است كه كار اعتقادي در اين عصر بصيرت و صبر و همراهي با ولايت بدون يك قدم پس و پيش است وگرنه كارهاي راديكالي، انقلابي بودن نيست اينكه گفته شود انقلابي‌ام چون زياد داد مي‌زنم و يا فحش مي‌دهم يا نقد مي‌كنم؛ كار انقلابي كاري منطقي است. انجام وظيفه ديني بزرگترين كار انقلابي است كه انسان وظيفه‌اش و تكليف خود را بفهمد و آن را انجام دهد.

دبيركل جمعيت ايثارگران انقلاب اسلامي افزود: در كشور هر كجا كه برويد صدها خبري كه گفته مي‌شود، تند‌تر آن را مي‌گويند و تحليل مي‌كنند؛ هيچ نيست؛ ولي اگر اين از دهان من در بيايد و يا اگر از دهان يكي از اعضاي جمعيت ايثارگران اين سندي مي‌شود براي اين‌كه روي آن عمليات كنند و با مظلوم نمايي به رخ بكشند. اين‌كه چرا اينجوري شده خودش داستاني ديگر است.

وي ادامه داد: لذا از همين جهت وظيفه كلي و عمومي داريم و اين نيز وظيفه ما را نسبت به دقت به مطالب بيشتر مي‌كند. براي اين‌كه به چرايي برسيم بايد به يك سري سؤال‌ها پاسخ دهيم آيا اين يك حادثه بود يا برنامه؟ آيا اين حادثه يا برنامه از يك ايده و فكر است يا يك اشتباه؟ يعني پشتوانه فكري دارد يا ندارد اين پشتوانه فكري پشتوانه اعتقادي دارد يا خط سياسي؟ اگر اين جريان فكري است ريشه‌اش از كجا است و از چه زماني است؟ بايد به اين‌ها جواب بديد؟ و...

وي گفت: در تفاوت جريان فتنه يا جريان نفوذي و انحرافي بايد نكاتي را گفت؛ جريان فتنه با يك عقبه اجتماعي و عقبه تحليلي نهادينه شده شكل گرفته و تئوريزه شده و با پشتوانه نظري در مواجهه با اصل گفتمان انقلاب اسلامي به صحنه آمد. امروز شاهديم در ماجراي وزير اطلاعات، سايت‌هاي ضدانقلاب، يكباره طرفدار برخي شخصيت‌ها شدند! رهبر معظم انقلاب در دولت‌هاي گذشته اين‌گونه نبود كه خيلي ورود كند؛ لذا رهنمودهاي رهبري، مسائل راهبردي، سياست‌گذاري و گفتمان بود و در مساله اجرايي ورود نمي‌كردند.

فدايي در پاسخ به اين سؤال كه آيا شما در قبال برخورد برخي شخصيت‌ها و پرداختن به اشكالات او كوتاهي كرده‌ايد؟ گفت: با تحليل واقعيات برخورد تند با برخي شخصيت هاي موجه را به مصلحت نمي‌دانيم هر چند رفتار ايشان را در اين مورد قبول نداريم. هر شخصيتي تا زماني مورد حمايت‌ماست كه مورد حمايت مقام معظم رهبري باشد. بايد همواره در برخوردها به آثار و عواقب و تبعات آن فكر كرد و آن‌ها را مدنظر قرار داده و عاقلانه‌ترين و منطقي‌ترين موضع را اتخاذ كرد، كه اين همان مصلحت انديشي است كه در اوايل گفته‌هايم به آن اشاره كردم.

وي گفت: امروز برخي از دوستان نماينده ما متاسفانه تحليل‌شان اين است، و به ما مي‌گويند مي‌دانيد چرا اين به اين‌جا رسيد؟ به اين دليل كه فشار برخي شخصيت ها، فشارهاي مجلس باعث شد كار به اين جا برسد، اين حرف البته بي‌اساس است. گرچه اگر برخي دوستان در مواجهه با برخي موضوعات اقتصادي و فرهنگي عاقلانه‌تر ورود مي‌كردند و درست تر با قضايا برخورد مي‌كردند و نوع انتقاد درستي را انتخاب مي‌كردند مورد سوء‌استفاده دشمنان قرار نمي گرفت؛ لذا بهترين روش برخورد با ماجرا همان‌گونه بود كه رهبر معظم انقلاب اسلامي در برخورد پيش گرفته بودند و اگر به همان شيوه عمل مي‌كرديم، مساله‌اي به وجود نمي‌آمد.

وي گفت: مهم اين است كه بتوان چالش‌ها را تبديل به فرصت كرد و آن را تبديل به يك وفاق ملي كرد كه اگر موفق شويم اين كار را انجام دهيم اتحاد ملي و يكپارچگي شكل مي‌گيرد در زير چتر رهبري قرار خواهيم گرفت. اين سوال هست كه آيا مي‌شود نظامي فصل‌الخطاب نداشته باشد؟ در همه كشورها فصل‌الخطاب وجود دارد در كشور و نظام مترقي اسلامي ما و مقام عظماي ولايت فصل‌الخطاب است؛ بنابراين همه بايد گوش به فرمان معظم‌له باشيم تا در مسائل پيچيده، گمراه نشويم.

فدايي تاكيد كرد: مهم اين است كه در مواجهه با مسائل موضوع را خوب شناخته شرايط و وظيفه را بشناسيم و در مرحله عمل به خوبي آن را عمل كنيم. خداوند به ما نعمت بزرگ ولايت را عطا كرده است و راه را به ما مي‌شناساند و بايد ما شرايط و حقايق را بفهميم و درك كنيم؛ لذا با گفتار و عمل شكرگزار نعمت ‌ولي فقيه بايد بود. در شرايط تاريخي حساس قرار داريم؛ لذا همه بايد با برنامه به نظام كمك كنند، و فشارهاي مختلف سلسله اعصاب و آرامش‌ ما را نبايد به هم زند و از مدارمنطق خارج نشويم.

وي گفت: اساسا يكي از رسالت‌هاي بزرگ امامت، هدايت جامعه است تا بتواند اين كشتي را به سرمنزل مقصود برساند؛ لذا گاهي امامت امت با نگاه به جامعه پي به انحراف مي‌برد كه شايد بسيار عميق هم باشد؛ اما امام امت، راه حل آن را درگير شدن نمي‌داند مانند ماجراي منافقين كه امام(ره) بسيار هوشمندانه و با تدبير عمل كردند.

وي يادآور شد: گاهي امامت امت با عنصر فاسد درون حكومت مثل بني‌صدر مواجه مي‌شود و نمي‌گذارد اين تبديل به مساله اصلي كشور شود و سعي مي‌كند در سايه گفتمان اين مشكل را حل كند.امام و رهبري صريحا مي‌گفتند مسائل را خيلي تند نكنيد و اگر هر مهندسي و هر طراحي را بدون توجه به تدبير و برنامه رهبري انجام دهيم اشتباه است؛ امام در داستان منتظري به مدت ‌٤ سال با حوصله سعي مي‌كند او را حفظ كند و در نهايت تصميم قاطع مي‌گيرد كه اين تصميم برخي از نزديكترين افراد به امام را هم به واكنش واداشت.

فدايي هشدار داد: يكي هم در گوشه‌اي بنشيند و بگويد الهي اي كاش فلان فرد منصوب به جريان انحرافي بميرد و يكي هم بگويد حالا كه نمي‌ميرد او را بميرانيم! ين تصورات خيلي خطرناك و انحرافي و به نفع انقلاب هم نيست و تنها آب در آسياب دشمن ريختن است و لذا اين‌گونه مسائل براي كشور مشكل درست مي‌كند.

وي اظهار كرد: درك خيلي از مسائل و عمق آن در بسياري از مواقع خارج از توان بسياري از افراد است و علت اين‌كه مي‌بينيد برخي افراد در وسط راه سقوط مي‌كنند و چپ مي‌كنند به همين دليل است؛ لذا ممكن است در حوادث سياسي و اجتماعي نتوان راه را تشخيص داد و به همين دليل بايد به شاخص توجه كرد و آن ولايت فقيه در عصر غيبت است.

وي گفت: عدم تبعيت از ولايت فقيه براي همه غلط است، چه آن فرد يك شخص برجسته باشد و چه نباشد و چه من و شما؛ لذا اغراض و تحليل‌هاي فردي نبايد محور قرار بگيرد؛ بنابراين، امروز هر فردي در جاي خود موظف به تبعيت از ولي فقيه است. امروز حفظ آرامش اصل است، لذا حفظ آرامش همراه با بصيرت لازمه امروز است.

دبيركل جمعيت ايثارگران انقلاب اسلامي با بيان اين‌كه «فهم از يك جريان سياسي فقط نبايد متكي بر اخبار و متشابهات باشد» گفت: بايد در اين مورد بر اخبار قطعي تكيه كرد؛ چراكه با بروز يك حادثه سياسي و داغ شدن آن، اخبار منتشره در حواشي آن نيز داغ مي‌شود و شايعه‌سازان و خبرسازان دست به كار شده و عمليات رواني در دستور كارشان قرار مي‌گيرد.

وي گفت‌: آن‌چه را كه قطعي و يقيني است، بايد آن را بيان كرد و حجيت نسبت به آن موضوع بايد حاصل شود. سخن اين است كه افراد نبايد با يك خبر به اين سرعت بالا و پائين شوند و موضع‌گيري كنند؛ لذا موضع‌گيري بايد بر اساس منطق و اصول خود انجام گيرد.

وي با تاكيد بر اين‌كه «حواشي نبايد ما را به سرعت بالا و پائين كند» گفت: مطلب مهمتر از همه اين است كه رهبر معظم انقلاب در سخنراني خود به همه ما از جمله مجلس، دولت، رسانه ها و همه ما فرمودند كه جامعه بايد آرام باشد و از بگومگوها پرهيز شود و اوضاع را با تحليل‌هاي غير واقع داغ نكنيم و آرامش جامعه را برهم نزنيم؛ لذا همه بايد گوش به فرمان رهبر معظم انقلاب بوده و ادامه پيگيري ماجرا و صحت سقم آن را بايد در فضاي آرام انجام دهيم.

دبيركل جمعيت ايثارگران با تاكيد بر اين‌كه «همه ما بايد گوش به فرمان رهبري باشيم» گفت: متاسفانه در روز، ده‌ها خبر در مجلس شكل مي‌گيرد و نمي‌دانم چرا در برخي جهات فرصت به وجود مي‌آيد كه اين التهاب به وجود آيد؛ لذا نيازي به فضاي ملتهب و هيجاني نيست؛ چراكه اگر امت حزب‌الله احساس تكليف كند در كوتاه‌ترين زماني به تكليفش عمل مي‌كند.[Posted comments0]

No press releases currently availableIran's Crises  1998 - 2007   ©