Iran's Crises Unfolded  
IranCrises
 
Sunday 21 October 2018
جستجو
اقتصادی
مواضع و بیانیه
اجتماعی
سیاسی و نظامی
گفتگو - شنیداری/دیداری/ن.شتاری
برداشت و تحلیل
خبر و گزارش
صفحه نخست

خبر

* اردوگاه اشرف در عراق بار ديگر هدف راکت قرار گرفت  رادیو فردا

* سه بیانیه یونامی، اشتون و کلینتون پیرامون یادداشت تفاهم مارتین کوبلر با دولت عراق برای جابجایی   همبستگی ملی

* باهنر: رئیس جمهور نباید بگوید من مجلس تعیین می‌کنم  خبر آن لاین

* جلسه استماع در زیرکمیته ضدتروریسم درکنگره آمریکا در مورد حذف نام سازمان مجاهدین از لیست تروریستی آمریکا  مجاهدین

* بیانیه مطبوعاتی استراون استیونسون رئیس هیأت رسمی پارلمان اتحادیه اروپا در سفر به عراق  مجاهدین

* بخش هایی از سلسله نوشتار «رهروان مهر و كين» - مصدق  رادیو فردا

* سوت پایان برای احمدی‌نژاد؟  بی بی سی

* مصاحبه خواندنی احمدخاتمی با «شما»  تابناک

* وزیر دفاع اسرائیل: ایران به ما و همسایگانش حمله نمی کند  بی بی سی

* «طرح آمریکا برای جابجایی ساکنان اردوگاه اشرف»  رادیو فردا

* جایگاه فرا قوه​ای مجمع تشخیص مصلحت نظام  خبر آن لاین

* افشای گزارش ویژه وزیر اطلاعات به خامنه ای و نقش آن درافزایش بحرانهای درون حکومت   خبرنگاران سبز

* اروپا آمادگی خود جهت میانجیگری برای انتقال ساکنان اشرف به کانادا را اعلام می‌کند  مجاهدین

* آمریکا غنی سازی در ایران را می پذیرد  برنا

* تاملي بر معوقات بانكي  دنیای اقتصاد

* حسين فدايي : قدري تأمل كنيم كه در زمين بازي دشمنان بازي نكنيم  جام جم

* تذکرصریح ذوالنور به احمدی نژاد  خبر آن لاین

* روابط بغداد - تهران وارد فاز جديدي مي شود  ایرنا

* مصباح‌يزدي: ولايت فقيه اعتبار قانون اساسي است  ایسنا

* زماني براي حاشيه  مردم سالاری

* نقش اتحادیه های بین المللی کارگری در حمایت از کارگران ایران  رادیو فردا

* تست برنامه ۰۱  علی ناظر

* تست ششم عنوان  علی ناظر

* تست برنامه  علی ناظرمصباح‌يزدي: ولايت فقيه اعتبار قانون اساسي است
[ ایسنا]
[منبع: ایسنا، 13 اردیبهشت 1390]


ـ به بركت حركت امام امروز سياست را از دين جدا نمي‌دانيم

يك عضو مجلس خبرگان تاكيد كرد: اعتبار شعار ولايت فقيه به پذيرفتن مردم نيست بلكه اين شعاري است كه دين ما و مذهب تشيع تعيين مي‌كند.

به گزارش خبرنگار سياسي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، آيت‌الله مصباح يزدي صبح امروز سه‌شنبه در همايش تجليل از فرماندهان، مسوولان و مربيان آموزشي سپاه گفت: اگر روزي خدايي نكرده ولايت فقيه از قانون اساسي ما حذف شود، باز هم از اعتبار نمي‌افتد چراكه ولايت فقيه اعتبار خود را از خدا و پيغمبر دارد نه از راي مردم.

رييس موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره)، اطاعت از ولايت فقيه به عنوان يك اعتقاد ديني و شرعي را ملاكي براي تشخيص خدمت و خيانت در كشور دانست و افزود: بزرگترين خدمت به اين انقلاب، ترويج باورهاي انقلاب يعني اسلام است و بزرگترين خيانت نيز تضعيف اينهاست. ما بايد امروز سعي كنيم كه براساس اين محك، خدمت و خيانت را بشناسيم و ببينيم چه كارهايي خدمت و چه كارهايي خيانت است.

مصباح يزدي اضافه كرد: خيانت مي‌تواند يك شعار باشد مثلا كسي گفت به جاي اسلام، بگوييم ايران. اين مساله از ريشه‌اي‌ترين مسائل ماست؛ آن هم زماني كه كشورها يكي پس از ديگري از انقلاب ما الگو مي‌گيرند و مي‌خواهند انقلاب اسلامي كنند. آن وقت ما بگوييم انقلاب ما انقلاب ايراني بود نه انقلاب اسلامي. اين مساله، مساله ساده‌اي نيست. اينكه گوينده اين حرف از كجا الهام گرفته و آيا اشتباه كرده يا نكرده است مساله ديگري است. ما به شخص كار نداريم بلكه مي‌خواهيم بگوييم اين حرف‌ها خيانت است نه خدمت.

اين عضو مجلس خبرگان با تاكيد بر اين‌كه بايد خدمت و خيانت را بشناسيم، تصريح كرد: قضاوت در مورد نيت اشخاص مساله ديگري است. بايد بدانيم كه امروز هر حركت و سخني كه انجام مي‌شود اگر در جهت تضعيف ارزش‌هاي اسلامي باشد خيانت به اسلام و انقلاب است. مطرح كردن مفاهيمي كه برخاسته از اسلام نيست و احيانا ضديت با اسلام دارد، به هر نيتي كه باشد خيانت است. حالا اگر كسي اشتباهي كرده است بايد او را متوجه ساخت تا اشتباه خود را رفع كند ولي بايد بداند كه اين خيانت است.

وي با بيان اينكه اگر امروز مطهري زنده بود، بزرگترين تلاش او مبارزه با همين انحرافات فكري بود، يادآور شد: كسي كه بيشترين سهم را در تقويت باورهاي انديشه‌هاي ديني اين جامعه داشت، شهيد مطهري بود و ما امروز هم پس از گذشت بيش از 30 سال از شهادت اين شهيد بزرگوار باز هم به كتابهاي ايشان احتياج داريم.

مصباح‌يزدي با اشاره به وجود برخي تفكرات مبني بر جدايي دين از سياست در دوران پيش از انقلاب خاطرنشان كرد: پيش از انقلاب در ادبيات ما عناويني در كنار يكديگر قرار مي‌گرفت كه نشانه تباين آنها بود. مثلا مي‌گفتند عرصه ديني و عرصه سياسي و خود اين مساله نشان مي‌داد كه دين از سياست جداست به طوري كه اگر مثلا مي‌گفتند فلان روحاني يك روحاني سياسي است، اين حرف بار منفي داشت. به بركت حركت امام و شاگردان ايشان نظير شهيد مطهري اين مساله تغيير كرد و ما امروز سياست را از دين جدا نمي‌دانيم و البته امروز هنوز هم برخي رسوبات آن تفكرات وجود دارد.

وي در تشريح صحبت‌هاي خود به ذكر يك مثال پرداخت و گفت: به طور مثال امروز كلمه اصولگرا در ادبيات كشور ما رايج است. اصولگرا يك مفهوم ديني يا يك مفهوم سياسي است؟ ديده مي‌شود كه بعضا و حتي اين اواخر برخي از افراد حتي برخي از متدينين به اصولگرايي نيز تنه مي‌زنند و انتقاد مي‌كنند يعني اصولگرايي يك تعريف سياسي است. خاصيت شعارهاي سياسي، تحولات، ‌اعتبارات و تغييرات است ولي مفاهيم ديني اين طور نيست و اين مساله نبايد موجب شود كه با تعاريف ديني نيز همين كار را كنيم.

رييس موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با اشاره به مساله ولايت فقيه اظهار كرد: از ابتداي تشكيل حكومت اسلامي در ايران واژه ولايت فقيه انگ و مهري بود كه بر پيشاني اين حكومت خورد ولي امروز همه دنيا حكومت ما را به عنوان حكومت ولايت فقيه مي‌شناسند، ولي آيا اين يك شعار سياسي است يا يك مفهوم ديني؟ صحبت شعار سياسي نيست بلكه معارف ديني ما چنين مفهومي را مي‌پروراند و نظام كشور ما چون يك نظام ديني است اين مفهوم را محترم مي‌شمارد.

وي ادامه داد: امروز اكثريت قريب به اتفاق مردم ما شعار ولايت فقيه و مرگ بر ضد ولايت فقيه را پذيرفته‌اند. ولايت فقيه يك اعتقاد ديني است و نبايد آن را در قالب شعار سياسي مطرح كنيم.

مصباح يزدي تاكيد كرد: ما معتقديم تنها سخني كه بايد بي‌چون و چرا پذيرفت سخن خداست و اگر از كس ديگري اطاعت مي‌شود در طول اطاعت خداست نه در عرض آن. اطاعت ديگري هم بر ما واجب است و آن اطاعت از رسول خداست چرا كه خداوند اين را تكليف كرده است. پس از آن نيز از اولي‌الامر بايد اطاعت كنيم و بعد از آنها اطاعت از ولي فقيه واجب است و اطاعت از ولي فقيه در طول اطاعت از امامان، پيغمبر و در نتيجه در طول اطاعت از خداست. بنابراين ما اطاعت ولي فقيه را چون اطاعت از خداست واجب مي‌دانيم نه اينكه اين مساله يك شعار سياسي باشد.

اين عضو مجلس خبرگان رهبري با تاكيد بر اينكه اگر به خدا و پيغمبر معتقد هستيم، اطاعت از ولي فقيه بر ما واجب است، تصريح كرد: اين امر اختصاص به زمان غيبت ندارد و حتي در زمان حضور امام معصوم نيز وقتي دسترسي به امام نباشد، مردم بايد مسائل حكومتي خود را به ولي فقيه ارجاع دهند. اين مساله ربطي به مسائل سياسي ندارد كه مردم راي بدهند يا ندهند و در قانون اساسي بيايد يا نيايد. مگر اطاعت از خدا بايد در قانون بيايد تا واجب شود؟

وي با تاكيد بر اينكه ولايت فقيه اعتبار خود را از خدا و پيغمبر مي‌گيرد، افزود: برخي رييس‌جمهورهاي گذشته مي‌گفتند ما ولايت فقيه را قبول داريم چون در قانون اساسي آمده است و اين يعني اگر از قانون اساسي حذف شود قبول نداريم و يعني همين حالا هم اصالتا قبول نداريم چون در قانون اساسي وجود دارد ناچار به قبول آن هستيم. همين حالا هم دردل خيلي از افراد همين مساله است يعني به زبان مي‌گويند كه ولايت فقيه را قبول دارند ولي وقتي دنباله ماجرا را بگيريم مي‌بينيم در عمل چيز ديگري است.

مصباح يزدي همچنين با تاكيد بر اينكه اعتبار قانون اساسي نيز ولايت فقيه است، اظهار كرد: اقتضاي معرفت ديني ما اين است كه اگر امام (ره) قانون اساسي را امضا نمي‌كرد اعتباري نداشت و تنها كاغذي بود مثل كاغذهاي ديگر. اگر قانون اساسي اعتبار دارد براي اين است كه برگرفته از مباني ديني است و امضاي نايب امام زمان(عج) پاي آن است وگرنه اگر امضاي ولي فقيه را نداشت هيچ ارزشي هم نداشت.

رييس موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) اضافه كرد: اين نص صريح فرمايش امام است كه فرمود " اين رييس‌جمهور منتخب مردم اگر از طرف ولي فقيه نصب نشود طاغوت و اطاعت از او حرام است." مساله اعتبار حكومت اسلامي با حكومت‌هاي ديگر زمين تا آسمان فرق مي‌كند و همانطور كه امام(ره) مي‌گفت، اطاعت از حكومت اسلامي شرعا واجب است چرا كه منصوب ولي فقيه بوده و ولي فقيه نيز منصوب امام زمان(عج) است.

وي با بيان اينكه در كشور ما اطاعت كردن از حكم حكومتي و مقررات مجلس پس از تاييد شوراي نگهبان واجب شرعي است، افزود: اگر مردم اين مساله را بفهمند و اين تفكر در جامعه ترويج شود از بسياري از گرفتاري‌هاي نيروي انتظامي و دادسراها خلاص مي‌شويم چرا كه تخلفات بسيار كم مي‌شود.

مصباح يزدي با بيان اينكه شعار ولايت فقيه يك شعار ديني است نه يك شعار سياسي تصريح كرد: ولايت فقيه عمود خيمه انقلاب است. اين انقلاب براي اطاعت از خدا، احياي ارزش‌هاي ديني و اجراي احكام اسلامي شكل گرفته است؛ البته كساني با انگيزه‌هاي ديگري در اين انقلاب مشاركت داشتند. ولي اصل اين انقلاب به خاطر اسلام بود. اگر ولايت فقيه را به عنوان يك شعار سياسي تلقي كنيم خيلي كم‌رنگ مي‌شود و دولتي هم كه سر كار مي‌آيد بر خود واجب نمي‌داند كه اطاعت كند.

رييس موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) ادامه داد: اگر چنين روندي پي گرفته شود خدايي ناكرده به روزي مي‌رسيم كه ممكن است كساني تصور كنند در كشور ما دو رقيب وجود دارد يعني ولي فقيه و يك شخص ديگر. مگر ما يك خدا بيشتر داريم؟ ولي فقيه اعتبار خود را از خدا گرفته است پس آن شخص ديگر اعتبار خود را از كجا آورده است؟ اين فرهنگ بايد در جامعه فرهنگ شود چرا كه اساس اين انقلاب همين است. امروز فقط يك كشور در دنيا است كه مي‌گويد علاوه بر رفاه و رضايت مردم، بايد رضايت خدا را نيز داشته باشيم و اين امر به بركت خون شهداست و مفت به دست نيامده است.

مصباح يزدي در پايان اظهار كرد: پس از انقلاب سطح كشور ما از نظر اقتصادي، ‌علمي، ‌تكنولوژيك و بخش‌هاي مختلف بالاتر رفت، ولي هيچ كدام از اينها مستقيما برخاسته از اسلام نيست و كساني كه انقلاب كردند و شهيد دادند، براي اينها شهيد ندادند بلكه به خاطر اسلام بود. در نتيجه هر قدمي كه در راه تقويت اين نظام برداشته شود و باورهاي ديني رواج بيشتري پيدا كند، اين انقلاب بارورتر و شكوفاتر مي‌شود.

انتهاي پيام

كد خبر: 9002-08326

 

 

 

خبرهاي مرتبط:

 

·                     تقدير سپاه پاسداران انقلاب اسلامي از مصباح يزدي

 [Posted comments0]

No press releases currently availableIran's Crises  1998 - 2007   ©