Iran's Crises Unfolded  
IranCrises
 
Wednesday 21 November 2018
جستجو
اقتصادی
مواضع و بیانیه
اجتماعی
سیاسی و نظامی
گفتگو - شنیداری/دیداری/ن.شتاری
برداشت و تحلیل
خبر و گزارش
صفحه نخست

سیاسی و نظامی

* «خیانت سکوت» - بخش 1-3  علی ناظر

* تغییر ماهیت جنگ طلبی  علی ناظر

* طرفداران حمله نظامی به ایران، به وضعیت عراق توجه کنند!  بهرام رحماني

* A Report Prepared by the Federal Research Division- an overview of Iran’s Ministry of Intelligence and Security  آ آ

* ماجرای تقلب در رای اعتماد به موسوی در سال 1364  رجانیوز

* ارزیابی استراتژیک جریان انحرافی؛ آفت‌های ساختمان پاستور!  برهان

* آمريكا مهره سوخته خود را از بازي خارج كرد  جمهوری اسلامی

* نقش مهره‌هاي سوخته در مصر جديد  جمهوری اسلامی

* مرگ بن لادن و تغيير در سياست امنيتي آمريكا  ایرنا

* جزييات كشته شدن اسامه بن لادن  ایرناآمريكا مهره سوخته خود را از بازي خارج كرد
[ جمهوری اسلامی]
[منبع: جمهوری اسلامی، 13 اردیبهشت 1390]


مرگ رهبر القاعده درحالي توسط رئيس جمهورآمريكا به عنوان يك پيروزي براي اين كشوراعلام شد كه سوابق فعاليت‌هاي بن لادن نشان مي‌دهد او محصول دو دستگاه تربيتي وهابيت عربستان و سازمان‌هاي جاسوسي آمريكا و انگليس بود.
دشمن فرضي آمريكا كه بود؟
بن لادن كه مسوولان و رسانه‌هاي آمريكايي وي را دشمن شماره يك آمريكا معرفي مي‌كردند، كه بود؟
"اسامه بن محمد بن عوض بن لادن" متولد 1955م (1334 ش) در رياض، يكي از اتباع عربستان و از اعضاي خاندان بن لادن، بنيانگذار و رهبر گروه تروريستي القاعده بود.
"استيو كول" برنده جايزه ادبي پوليتزر در كتاب "خانواده بن لادن" نوشت: "اين خانواده در عربستان قدرت و نفوذ يافت و به طور خاص با خانواده سلطنتي اين كشور پيوند خورد."
وي دراين كتاب درباره چگونگي علاقه مندي بن لادن به وهابيت و در نهايت تشكيل القاعده نوشت: سال 1967 (1346 ش) وقتي اسامه 9 ساله بود، پدرش در حادثه سقوط هواپيما كشته شد. اسامه در مدرسه به مطالعات وهابيت علاقه‌‌مند شد و تاثير يك آموزگار بنيادگرا او را دگرگون كرد و بعدها او را به سمت پذيرفتن ايده "جهاد انتقالي" رهنمون كرد. "براي سال‌ها، اسامه به دليل حمايت از پيكارجويان يمن و مخالفت با حضور سربازان آمريكايي در خاك عربستان پس از حمله صدام به كويت از سوي دولت عربستان تحت تعقيب گرفت...از اوايل سال 1980(1359 ش) كه سفرهاي بن لادن به پاكستان شروع شد، ثروت او نفوذ زيادي در ميان افغان‌هايي كه در برابر دولت تحت حمايت شوروي سر به شورش برداشته بودند، به وجود آورد و سرانجام او را ترغيب شد تا در سال 1986 (1365ش) به پيشاور مجاور مرز افغانستان و پاكستان نقل مكان كند. سپس با سفر به لندن سعي كرد اسلحه بيشتري تهيه كند و با جذب نيروهاي داوطلب عرب، سازمان القاعده را تشكيل دهد."
اگرچه مطبوعات غرب همواره سعي دارند بخش همكاري بن لادن با سازمان جاسوسي آمريكا را از زندگينامه وي حذف كنند، اما اين يك واقعيت است كه اسامه محصول خروجي دو دستگاه تربيتي وهابيت و سيستم‌هاي جاسوسي آمريكا و انگليس براي منطقه و جهان بود.
اوباما به جاي بوش
اوباما در يك سخنراني كه الجزيره انجام آنرا براي يك رئيس‌جمهور ايالات متحده غيرمعمول دانست، ضمن تاييد كشته شدن بن لادن نطقي مشابه سخنان بوش بعد از واقعه 11 سپتامبر ايراد كرد و گفت: "پس از حمله 11 سپتامبر، ما براي مبارزه با القاعده متحد شديم و قسم ياد كرديم در مقابل چنين حملاتي از آمريكا حفاظت كنيم. به حكومت طالبان در افغانستان به عنوان پناهگاه القاعده و بن لادن حمله كرديم. بن لادن به مناطق مرزي افغانستان و پاكستان گريخت. بلافاصله بعد از تشكيل تيم امنيتي در دولت من به اين تيم و به سي‌اي‌اي دستور دادم تمام تلاش خود را براي دستگيري يا كشتن بن لادن و از بين بردن شبكه وي بكار بگيرند و اكنون، گروهي از نيروهاي ويژه آمريكا در خاك پاكستان در عملياتي شجاعانه وي را كشته و جسدش را در اختيار گرفتند. اين يكي از مهمترين دستاوردهاي ملت ما در مبارزه با القاعده است."
اوباما همچنين از گفت وگوي خود با آصف علي زرداري رئيس جمهوري پاكستان و استقبال رئيس جمهوري اين كشور از اقدام مزبور خبر داد.
ارتباط مرگ بن لادن با انتخابات آمريكا

در آمريكا همواره از مدت‌ها قبل از برگزاري انتخابات رياست جمهوري اقداماتي صورت مي‌گيرد تا كسب آرا به نفع حزبي خاص تسهيل شود.
در شرايط كنوني كه مسائل امنيتي از مهمترين موضوعات مورد توجه مردم آمريكاست، مطرح كردن يك موفقيت امنيتي از سوي دولت اوباما، تاثير تبليغاتي مهمي در انتخابات رياست جمهوري سال آينده اين كشور خواهد داشت.
اگرچه اعلام كشته شدن بن لادن به عنوان يك مهره سوخته،هيچ تاثيري بر تداوم شكست‌هاي ناتو به رهبري آمريكا در افغانستان نخواهد داشت و غرب را از باتلاق سياسي اقتصادي جنگ نجات نخواهد داد، اما مي‌تواند محبوبيت كاهش يافته رئيس جمهوري اين كشور را به دليل شروع جنگ سوم در ليبي، بهبود بخشد.
يك روز پيش از اعلام خبر مرگ بن لادن، اوباما از كنگره خواسته بود كه چهار ميليارد دلار يارانه پرداختي به بخش گاز در آمريكا قطع شود كه اين موضوع سبب كاهش زياد محبوبيت وي در افكار عمومي اين كشور شده بود.
"ميسون اينمن" نويسنده آمريكايي در مقاله‌اي با عنوان "محبوبيت اوباما و انتخابات آتي رياست جمهوري به قيمت گاز وابسته است"، روز هشتم ارديبهشت،درنشريه "نشنال ژئوگرافي" نوشت: هر قدر قيمت گاز بالا برود، محبوبيت اوباما هم كاهش مي‌يابد.
وي نظرسنجي‌ها را هم مويد اين موضوع دانست و گفت: افزايش قيمت گاز مي‌تواند براي اوباما به قيمت شكست در انتخابات 2012 رياست جمهوري بيانجامد.
نظرسنجي ديگر مشترك واشنگتن پست و شبكه خبري "اي.بي.‌سي" آمريكا هم كه در هفته گذشته در اين كشور انجام شد، حاكي از مخالفت جدي 39 درصد از شركت كنندگان نظرسنجي با برنامه‌هاي سياسي - اقتصادي اوباما بود.
در اين نظر سنجي اوباما 47 درصد محبوبيت داشت كه از شش ماه پيش تاكنون بي‌سابقه است. اين نظرسنجي حاكي از افت محبوبيت اوباما در تمام 50 ايالت آمريكاست.
به گزارش رسانه‌هاي بين المللي،سوابق فعاليت‌هاي بن لادن نشان مي‌دهد كه وي از سال‌ها قبل تحت تعليم و نظارت سه دستگاه امنيتي آمريكا، انگليس و پاكستان بوده است.
براساس اين گزارش، سازمان امنيتي پاكستان پس از استقلال اين كشور از هند توسط نهادهاي امنيتي انگليس پايه‌گذاري شد و همين موضوع سبب شد،تا 'آي اس آي' پاكستان همكار نزديك "ام آي6" انگليس محسوب شود.
طبق اين گزارشها "تقسيم منافع استعمار پير با استعمار نو(آمريكا) در شبه قاره هند سبب شد، روابط سازمان‌هاي جاسوسي آمريكا و پاكستان بويژه در دوران پرويز مشرف رئيس جمهوري نظامي و سابق پاكستان به اوج خود برسد."

مرگ بن لادن، پيروزي يا...
برخي از تحليلگران معتقدند خبر مرگ بن لادن پس از آن اعلام شد كه طالبان از شروع فعاليت مجدد خود عليه نيروهاي خارجي در افغانستان خبر داد. اين درحالي است كه لشگركشي آمريكا به افغانستان در يك دهه قبل و حملات گسترده نظامي عليه مردم افغانستان و پاكستان به بهانه مبارزه با طالبان و يافتن رهبر القاعده صورت گرفت.
با اعلام فعاليت مجدد طالبان افكار عمومي در آمريكا شكست نيروهاي نظامي اين كشور در افغانستان را مورد سوال قرار داده بود و در چنين فضايي است كه خبر مرگ بن لادن توسط عالي‌ترين مقام يك كشور اعلام مي‌شود.
شبكه تلويزيوني الجزيره در گزارشي، بن لادن را مهمترين فرد تحت تعقيب دولت آمريكا از زمان دولت جرج بوش رئيس جمهوري سابق اين كشور دانست اما در عين حال مرگ رهبر القاعده را بر كاهش حملات طالبان تاثيرگذار ندانست.
شبكه خبري آمريكايي "اي.بي.‌سي" نيز در گزارشي ضمن اشاره به نقش بن لادن در حمله به سفارت آمريكا در كنيا و تانزانيا در 1998 (1377ش)، مركز تجارت جهاني در 1993(1372ش)، حملات شكست خورده به نيروهاي آمريكا در عربستان، سومالي، پاپ و بيل كلينتون رئيس جمهوري سابق ايالات متحده و همچنين حمله 11 سپتامبر از كشته شدن وي در يك حمله توپخانه‌اي به خاك پاكستان در هفته گذشته خبر داد كه طي آن 20 نفر ديگر نيز كشته شده بودند.
به گزارش ايرنا اعلام خبر كشته شدن بن لادن در پاكستان اين منطقه را با احتمال افزايش خشونت‌ها همراه خواهد كرد.
يك مشاور امنيتي حامد كرزاي رئيس جمهوري افغانستان هم در گفت وگو با الجزيره،كشته شدن بن لادن را عامل كاهش حملات به نيروهاي خارجي در اين كشور ندانست و از تداوم اين حملات تا زمان حضور نيروهاي خارجي در منطقه گزارش داد.
نكته:
درمورد زمان كشته شدن بن لادن نيز ابهاماتي وجود دارد. با توجه به اينكه در سال‌هاي گذشته چندين بار خبركشته شدن بن لادن منتشر شده بود، ممكن است وي در زماني پيشتر، كشته شده باشد اما آمريكا به دليل شرايط خاص اين خبر را اكنون اعلام كرده است.
در سال‌هاي گذشته، تنها فيلم‌هايي از پيش ضبط شده از بن لادن منتشر مي‌شد كه مي‌توانست جعلي يا مربوط به گذشته‌هاي دورتر باشد.
شبكه تلويزيوني الجزيره در اين رابطه در گزارشي، مناطق مرزي بين افغانستان و پاكستان را پناهگاه رهبر القاعده عنوان كرد و گفت: درباره اينكه افغانستان يا پاكستان در عمليات كشتن بن لادن همكاري داشته‌اند و اينكه آيا در يك عمليات مستقل آمريكايي‌ها كشته شده، هنوز گزارشي منتشر نشده است.
به هر روي، توجه به فرجام افرادي همچون صدام ديكتاتورپيشين عراق و همكار سابق سيا كه در نهايت مورد غضب واشنگتن قرار گرفت و در حمله به بغداد، دستگير و اعدام شد و افراد ديگري مانند ديكتاتورهاي تونس و مصر كه همگي همكاري نزديكي با دستگاههاي اطلاعاتي امنيتي غرب بويژه رژيم صهيونيستي و ايالات متحده داشتند، نشان دهنده اين واقعيت است كه آمريكا مهره‌هايي را كه ديگر منافعي برايش ندارند، در زمان مورد نظر خود حذف مي‌كند. البته اين موضوع در مورد بن لادن مدتي طول كشيد.
تبعه وهابي سعودي همكاري خود با سازمان جاسوسي آمريكا را پس از حمله شوروي سابق به افغانستان آغاز كرد اما يك دهه از قطع ظاهري همكاري وي با دستگاه اطلاعاتي غرب و رويارويي با دستگاه امنيتي پرورش دهنده اش، گذشت تا فرجام حذف فرا رسد.
بنا براين با توجه به شرايط كنوني منطقه از جمله جان گرفتن دوباره طالبان درافغانستان، فشار افكار عمومي داخل آمريكا نسبت به سياست‌هاي نظامي ناكارآمد آمريكا درخارج از اين كشور ازجمله افغانستان و پاكستان، بهبود نيافتن مشكلات كلان اقتصادي، كسري بودجه اين كشور و رقابت‌هاي انتخاباتي آمريكا
اعلام خبر مرگ بن لادن در برهه كنوني گامي تبليغي براي كاهش فشارهاي حاصل از مشكلات پيش روي رئيس‌جمهور اين كشور محسوب مي‌شود.
* مطرح كردن يك موفقيت امنيتي از سوي دولت اوباما، تاثير تبليغاتي مهمي در انتخابات آينده رياست جمهوري آمريكا خواهد داشت
* اگر چه اعلام كشته شدن بن لان به عنوان يك مهره سوخته، هيچ تاثيري بر تداوم شكستهاي ناتو به رهبري آمريكا در افغانستان نخواهد داشت و غرب را از باتلاق سياسي اقتصادي جنگ نجات نخواهد داد، اما مي‌تواند محبوبيت از دست رفته اوباما را در آمريكا بهبود بخشد
* سوابق فعاليتهاي بن لادن نشان مي‌دهد وي از سالها قبل تحت تعليم و نظارت سه دستگاه امنيتي آمريكا، انگليس و پاكستان بود
* پايان كار بن لادن نشان داد آمريكا مهره‌هايي را كه ديگر منافعي برايش ندارند را در زمان مورد نظر حذف مي‌كند[Posted comments0]

No press releases currently availableIran's Crises  1998 - 2007   ©