Iran's Crises Unfolded  
IranCrises
 
Wednesday 29 November 2023
HOME
NEWS
ANALYSIS
INTERVIEW
POLITICS
SOCIAL
STATEMENTS
ECONOMY
SEARCH

������������� �����������������


چوب دو سر گُهی
[ علی ناظر]
[Source: سایت بحران]


احمدی نژاد Ú©Ù‡ روزگاری خود را همه فن حریف Ùˆ یکه تاز میدان Ù…ÛŒ دانست گویی نمی دانست Ú©Ù‡ رهبر او را فقط بعنوان چوبی برای باز کردن مستراح مسدود شدهء نظام اسلامی بکار Ù…ÛŒ برد. محمود خان این روز ها سخت دچار تناقض شده است.  Ø³Ø§ÛŒØª محافظه کار "سفیر" Ú©Ù‡ نسبت به دولت دهم رویکرد انتقادی دارد، ادعا کرده Ú©Ù‡ محمود احمدی‌نژاد امروز Ûµ اردیبهشت (Û²Ûµ آوریل) برای چهارمین روز متوالی در محل کار خود در نهاد ریاست جمهوری حاضر نشده است.

اگر احمدی نژاد کوتاه بیاید، و سر بر آستانه رهبر بساید، باید بپذیرد که تیغش دیگر در هیات دولت نمی برّد، و کسی جلوی پایش بلند نخواهد شد. مهمتر از همه، مصلحی هم دائما از آنطرف میز دهنکجی کرده و بیلاخ نشان خواهد داد.

اما، اگر سر موضع بایستد Ùˆ بگوید یا من یا مصلحی، از دو سو تحت فشار خواهد گرفت. از یک سو، رهبر، Ú©Ù‡ روزی احمدی نژاد دست Ùˆ شانه او را Ù…ÛŒ بوسید Ùˆ Ù…ÛŒ بویید، دیگر شانه ای برای بوسیدن Ùˆ بوییدن در اختیارش نمی گذارد. از سوی دیگر، آن بخش از اصولگرایان Ú©Ù‡ به دنبال بهانه بوده اند تا زیر پای او را برای نمایش انتخابات ریاست جمهوری بعدی خالی کرده Ùˆ از شر او Ùˆ گزیده ها Ùˆ گزینه های احمدی نژاد خلاص شوند، علنا Ùˆ در خفا یقه او را خواهند گرفت. احمد توکلی احمدی نژاد را به «کج رفتاری Ùˆ انحراف» متهم Ù…ÛŒ کند. «۲۱۶ نماینده مجلس ایران با امضای بیانیه ای خطاب به محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری از او خواستند با "موضع گیری صریح در حمایت از وزیر اطلاعات به سوء استفاده دشمنان خاتمه دهد"».  سایت فردا نزدیک به محمدباقر قالیباف شهردار تهران نوشت جمعی از نمایندگان اصولگرای مجلس، قصد دارند در صورت "عدم همکاری شایسته" محمود احمدی‌‌نژاد در اجرای Ø­Ú©Ù… ابقای وزیر اطلاعات، "طرح سوال رئیس جمهوری" را در دستور کار قرار دهند.

 

هنوز هیچی نشده، سردار جعفری با اردنگی محمود را از قطار پیاده کرده و گفته که «خيلي‌ها از قطار انقلاب پياده شده‌اند ولي فكر مي‌كنند سوارند» و برای اینکه کسی اشتباهی نفهمد، آدرس می دهد که «سپاه هرچه دارد از انقلاب اسلامي است، نه ايران و مکتب ايراني». متکی که شرایط را مزه مزه کرده و خیز برداشته تا شاید خود را کاندیدا کند، به شکل دیگری برای احمدی نژاد خط و نشان می کشد و پیرامون عزلش می گوید «گاهي شجاعت در «نگفتن» است. تمرين «نگفتن» خيلي سخت است و گفتن خيلي راحت است.» یعنی که حرف برای گفتن زیاد دارد، و فعلا آن را ترشی انداخته تا بعدا خدمت ایشان برسد. حسین شریعتمداری که مدیر صحنه حسابرسی بوده است، با استفاده از گفته «آقا» که دخالت رهبری و تو دهنی به احمدی نژاد «آنچنان هم از اهميت بالايي برخوردار نبود» و «نظائرش هم اتفاق مي افتد»، آب پاک را روی دست محمود ریخته و بی تعارف قبول استعفای مصلحی را «خطا در حد و اندازه يك تصميم خلاف مصلحت نظام و خطرآفرين» توصیف می کند. کیهان پیشتر از این هشدار داده بود که «آقاي احمدي نژاد نبايد اجازه دهد كه نفوذي ها بر وي تاثير گذاشته و فرصت چنين برنامه ها و اقداماتي را داشته باشند.» البته شریعتمداری، خامنه ای و ... به کسی نمی گویند که چرا عزل بی حساب متکی و یا اژه ای که هنوز انگشت به دهان حیران می گوید «ما خودمان هم نفهميديم چگونه و چرا ما را کنار گذاشتند.»، برخلاف مصلحت نظام و خطر آفرین نبوده و این یکی بوده است. محسنی اژه ای اما از در دیگری وارد شده و پس از اشاره به این واقعیت که موقعیت نظام متزلزل است و نباید زیر پای وزارت اطلاعات را خالی کرد، به خواست بخشی از نظام اشاره می کند که اصولا وزارت اطلاعات باید مستقل اعلام شود و زیر بلیط کسی نباشد «وزارت اطلاعات مربوط به كل نظام است نه يك قوه.» مشایی که خیز زودرس برای منصب ریاست جمهوری برداشته، در اینباره می پرسد «آيا دستور مقام معظم رهبري حكم حكومتي بوده است يا نه». سایت دیگری سینه زنان می گوید که اگر احمدی نژاد شهید شود (مگر قرار است؟)، «ظهور» بیست سال به تأخیر می افتد، و هیجان زده فریاد می زند که «احمدی نژاد همان " شعیب " موعود است !»

شایعات پیرامون این چوب دو سر گُهی در تمام رسانه ها بالا گرفته است. از یک سو شایعه است که احمدی نژاد که در عرض یکی دو روز اخیرقایم شده (شاید رفته پهلوی امام زمانش که زودتر ظهور کند)، بازداشت شده، دیگری می گوید که رفته پیش رهبر تا شاید مورد دلداری قرار بگیرد، سومی می گوید که احمدی نژاد از منصب خود استعفا کرده است (این یکی را آزادی نیوز سریع تکذیب کرد). از شایعات که بگذریم و بخواهیم این بحران را بخشی از معادله خروج بی سرو صدای رفسنجانی از مجلس خبرگان ارزیابی کنیم، احضار علی‌اکبر جوانفکر (مدیر عامل ایرنا)، به دادسرای تهران، شایعه بستری شدن مشایی (که تکذیب شد)، نشانه هایی از تضعیف عمدی احمدی نژاد دارد.

اما اگر منظور از این شامورتی بازی ها فریب خلائق باشد، مردم گول نخواهند خورد. موضع مخالف با رهبر گرفتن، در مقابل تصمیم رهبر قهر کردن، و صف رهبر را از احمدی نژاد جدا کردن، هیچکدام از اینها نمی تواند آب طهارتی بر سر این چوب کثیف باشد و به این ذهنیت دامن بزند که گزینه های احمدی نژاد برای انتخابات بعدی، هم مستقل و ایرانی،خواهد بود، و هم تا سرحد شاخ به شاخ شدن با رهبر پیش خواهد رفت. همانطور که اژه ای و شریعتمداری به درستی گفته اند رژیم سرتا پا یکی است و این گزینه با آن گزینه فرق اساسی نخواهد داشت.

هدف ادامه حیات رژیم است و بس، حتی اگر خامنه ای لازم باشد با تأخیر هم شده فوت پدر میرحسین را تسلیت بگوید.

کوتاه آمدن خامنه ای داستان دیگری است که به آن نمی پردازم.

علی ناظر

5 اردیبهشت 1390

 

[Posted comments]

No press releases currently availableIran's Crises  1998 - 2007   ©