Iran's Crises Unfolded  
IranCrises
 
Saturday 17 November 2018
جستجو
اقتصادی
مواضع و بیانیه
اجتماعی
سیاسی و نظامی
گفتگو - شنیداری/دیداری/ن.شتاری
برداشت و تحلیل
خبر و گزارش
صفحه نخست

تحلیلی

* ماهنامه دیدگاه سوم منتشر شد - شماره 2  یاران دیدگاه

* دستگاه ديپلماسي توان تاثيرگذاري بر تحولات منطقه را ندارد  مردم سالاری

* اختلاف نظرهای رئیس‌جمهور و رهبر ایران به چه فرجامی می‌رسد؟  رادیو فردا

* قيام خلق هاي عرب، آشوب در ليبي - دام هاي يک جنگ  سرجه هالیمی - Serge HALIMIماهنامه دیدگاه سوم منتشر شد - شماره 2
[ یاران دیدگاه]
[منبع: سایت بحران]


روزنامه تازه تأسیس آسمان در صفحه 23 زیر عنوان "علم سیاست در زمانه سخت" به نقل ازداوود هرمیداس باوند، نوشته که حکم قصاص "غیر انسانی" است. البته، یک حکم می تواند انسانی باشد، اما حقوقی و قانونی نباشد، و در مقابل، غیر انسانی باشد، اما حقوقی و قانونی هم باشد.

در ایران، حکم قصاص هم حقوقی است و هم قانونی. صدور حکم اعدام هم به همچنین، و یا چشم را از حدقه درآوردن، و یا دست و انگشت را قطع کردن. اینها همه وحشیانه، اما حقوقی و قانونی هستند؛ 35 سال است که این قوانین و حقوق حاکم بوده اند؛حقوق و قوانین اسلامی.

جوادی آملی با اشاره به سوره بقره می‌گوید: قصاص، عامل حیات شماست: ولَکُم فِی القِصاصِ حَیاةٌ یا اُولِی الألباب. و ادامه می دهد که کسی نباید بگوید قصاص شستن خون با خون است زیرا خون بی‌‌‌گناه با خون قاتل شسته نمی‌‌‌شود. وی ادامه می دهد: حضرت علی علیه‌‌‌السلام در این باره می‌فرماید: "رُدّوا الحجرَ من حیثُ جاء فإنّ الشرّ لا یدفعه إلاّ الشرّ". حسینی بوشهری در اصفهان، غیرانسانی خواندن حکم را "اهانت" خوانده و آن را "هدف دشمن" برای "حذف اسلام" ارزیابی می کند.

علی مطهری با تأیید ضمنی اختناق و سانسور، خاطر نشان می کند که: در واقع بايد يک مرجع برای رسيدگی اوليه به امور مطبوعات وجود داشته باشد نه دو مرجع. اين گونه رفتار دادستانی با مطبوعات که فورا توقيف و مدير مسئول را بازداشت کنيم برای زمان جنگ مناسب است نه زمان عادی. شمس الواعظین این توقیف را بهانه ای برای عقب راندن اصلاح طلبان تلقی کرده است. اما، صادق کوشکی به اصل قانون اشاره می کند: ما قرار نیست ثابت کنیم قصاص غیر انسانی است یا خیر فقط اینکه باید بدانیم بر اساس قانون اساسی اسلام دین رسمی کشور ما است و توهین به دین اسلام براساس قانون باید موجب توقیف آن نشریه شود. برای این پژوهشگر تاریخ و نویسنده، ابراز نظر در باره حکمی از قران، حتی در حد دو واژه، مستوجب توقیف می شود. وزیر ارشاد از اظهار نظر طفره رفته و می گوید توقیف روزنامه دست ما نیست. فائزه هاشمی معتقد است که: در صد سال پیش وضع مطبوعات ایران بهتر بود… جراید باید در چارچوب قانون و با رعایت قانون به انجام امور مطبوعاتی خود بپردازند٬ اما متاسفانه الان مجوز که هیچ٬ حتی اشد مجازات را برای یک روزنامه در نظر می‌گیرند.

در واقع، فقط مطبوعات و ژورنالیستهای اصلاح طلب زیر ضرب نیستند. 16 دی‌ماه هفته‌نامه یالثارات الحسین توقیف می شود، و وطن امروز پس از آنکه در 30 دی مطلبی با عنوان "هولوکاست هسته ای" منتشر می کند مورد غضب دولت اعتدال قرار می گیرد، تا به آن حد که شورای عالی امنیت ملی از حسین قدیان، یکی از "افسران جنگ نرم" و حامی سرسخت خامنه ای شکایت می کند.

ساده اینکه، هر دو جناح عملا ثابت کرده اند که آزادی مطبوعات و رسانه ها تا به آنجا تحمل می شود که منافع نظام به خطر نیفتد. دولت امید و تدبیر تحت عنوان "اقدام برخلاف مصوبات شورای عالی امنیت ملی" ژورنالیستها را مرعوب، و چماقداران رهبر اسلام عزیز با توسل به اهانت به اسلام، مدیران رسانه را راهی اوین می کنند.

5 اسفند 1392

 

 [Posted comments0]

No press releases currently availableIran's Crises  1998 - 2007   ©