Iran's Crises Unfolded  
IranCrises
 
Tuesday 28 November 2023
HOME
NEWS
ANALYSIS
INTERVIEW
POLITICS
SOCIAL
STATEMENTS
ECONOMY
SEARCH

������������� �����������������


خبر خوب؟
[ علی ناظر]
[Source: سایت بحران]


در این گزیده خبر، Ø³Ù‡ متن آمده است. اطلاعیه شورای ملی مقاومت پیرامون « نیت شوم [عراق] Ø¨Ø±Ø§ÛŒ جابه‌جایی اجباری ساکنان اشرف در داخل عراق » Ùˆ بخشی شنیداری Ø§Ø² سخنان هیلاری کلینتون Ú©Ù‡ به کنگره اطمینان Ù…ÛŒ دهد Ú©Ù‡ با جابجایی مخالفت کرده، Ùˆ در راستای پذیرش ساکنین در کشورهای اروپایی فعال است. ÙˆÛŒ همچنین به تصمیمی (نه چندان دور) پیرامون نامگذاری در لیست اشاره Ù…ÛŒ کند. این متن شنیداری است، ولی متن کامل این سخنان Ú©Ù‡ از سایت مجاهدین برگرفته شده، در زیر آمده Ø§Ø³Øª.

برای شنیدن این بخش از سخنان هیلاری کلینتون لطفا اینجا را فشار دهید.

--------------------------------------

 

کنگره آمریکا استماع هیلاری کلینتون در کمیته خارجی کنگره

رز لهتینن رئیس کمیته خارجی کنگره:
من به‌شدت در مورد امنیت ساکنان کمپ اشرف در عراق نگران هستم. تعداد بسیاری از اعضای کنگره شامل اعضای ارشد که شامل خود من نیز می‌شود خواستار ارائه تعهد از سوی دولت در مورد تضمین حفاظت کمپ اشرف بوده‌ایم.

من به خودم فرصت می‌دهم که چند سؤال بپرسم.
با توجه به این‌که دولت عراق مکرراً به تعهدات حقوق‌بشری و بین‌المللی خود نسبت به ساکنان اشرف پایبند نبوده است، و با توجه به اعلام رئیس‌جمهور مبنی بر خروج نهایی نیروهای آمریکایی از عراق، ما باید مطمئن شویم که دولت ما با دولت عراق، با کمیساریای عالی پناهندگان و دیگران درگیر است تا از سلامت ساکنان اشرف اطمینان حاصل نموده و اهداف امنیتی درازمدت آنها را حل‌وفصل نماید.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا:
در رابطه با کمپ اشرف که عمیقاً نگران آن هستیم، ما مطلعیم که یک ابراز نگرانی مستمر و بسیار مشروع وجود دارد. ما تضمینهای کتبی از دولت عراق دریافت کرده‌ایم که با ساکنان اشرف به‌طور انسانی رفتار کند و این‌که ساکنان را به کشوری منتقل نکنند که دلایلی برای نگرانی از آن‌جا دارند. ما داریم بسیار سخت فشار می‌آوریم تا کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل با ساکنان اشرف و دولت کار کند تا آنها را به نقطه امنی برسانیم.

براد شرمن عضو برجسته زیر کمیته امور تروریسم در کمیته امور خارجی کنگره:
فکر می‌کنم خیلی از ما این اعلان را در مورد کمپ اشرف دیده‌ایم که یک دختر
۱۴ساله نگران اخراج است. ما هنگامی که از آن جا نیروهایمان را خارج کنید، با یک شرایط مشکل مواجه خواهیم بود. در گذشته چندبار جنایاتی به‌گفته بعضی از دوستان در آن جا وجود داشته است. مواردی که دهها تن کشته شده‌اند. گزارشهای خبری موجود است که مقامهای عراقی می‌گویند زیاد نگران این افراد نباشید، آنها در لیست تروریستی آمریکا هستند. چه اقداماتی انجام داده‌ایم تا مطمئن شویم هنگامی که عراق را ترک می‌کنیم کشتار دیگری در مورد ۳۴۰۰تن از ساکنان کمپ اشرف صورت نگیرد؟ و این‌که چه اقدامی در ارتباط با بررسی حکم دادگاه برای خروج آنها از لیست انجام داده‌اید؟

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا:
آقای نماینده، در این
۲مورد، به خصوص، به موجب حکم دادگاه استیناف واشنگتن و حکم ۲۰۱۰، وزارت‌خارجه در حال بررسی لیست است و یک تصمیم‌گیری وجود خواهد داشت. اما بررسی باید با دقت بسیار و عمیق و منصفانه صورت بگیرد و ما امیدواریم که به‌زودی تصمیم‌گیری شود. اضافه می‌کنم نامگذاری کنونی مانعی برای استقرار مجدد ساکنان اشرف در کشورهای اتحادیه اروپا نیست. و شرایط انسانی در کمپ اشرف نیز ارتباطی به نامگذاری مجاهدین در لیست ندارد. من فکر می‌کنم مهم است توجه کنیم که ما نیاز به این داریم تا هرچه در توان داریم به‌کار ببریم تا هرچه بیشتر نفرات را از کمپ قبل از پایان سال خارج کنیم. و ما تلاش می‌کنیم این کار را بکنیم. ما اساساً با سازمان ملل‌متحد و حتماً با ساکنان اشرف و دولت عراق داریم کار می‌کنیم که هرچه سریع‌تر ارزیابی از تمام نفرات را انجام دهیم و از اتحادیه اروپا و سایر کشورها خواسته‌ایم که به شکل مثبتی استقرار مجدد ساکنان اشرف که پناهندگی می‌گیرند را بررسی کنند. زیرا ما خواهان این هستیم که هرچه سریع‌تر تعداد نفرات را کاهش دهیم.

رزلهتینن: با تشکر خانم وزیر، آقای روهراباکر بفرمایند.

دانا روهراباکر، رئیس زیرکمیته تحقیقات و کنترل دولت و رئیس مشترک کمیته حقوق‌بشر و دموکراسی در ایران:
خانم وزیر خوش آمدید،
شما گفتید که ما تمام توانمان در مورد کمپ اشرف را به‌کار برده‌ایم. شما تمام توان خود برای کمپ اشرف را به‌کار نبرده‌اید. الآن
۵۰۰روز است که دادگاه حکم کرده است که این نامگذاری تروریستی را مجدداً بررسی کنید و این زمان بسیاری است تا بتوان فهمید که مشکل چیست؟ بقیه مردم سراسر دنیا تصمیم گرفتند که آنها در لیست نباشند. بنابراین ما آن چه که می‌توانستیم انجام ندادیم. امیدوارم که شما این کار را بکنید تا ما مطمئن شویم که مجدداً کشتاری صورت نگیرد که می‌توانست انجام نشود. ما به‌طور رسمی از وزارت‌خارجه خواستیم یک گزارش رسمی از قتل‌عام در کمپ اشرف به ما بدهد. آیا به این کار تن خواهید داد؟ چون به ما گفته شده است که این کار را خواهید کرد. یا این‌که از آن تعهدی که دادید عقب‌نشینی خواهید کرد؟

هیلاری کلینتون :
آقای نماینده ما قطعاً اطلاعاتی را که بتوانیم به شما خواهیم داد

روهراباکر:
اوه، اوه، ”بتوانیم“ به نظر می‌رسد که عبارتی برای خلاص شدن از سؤال باشد. شما به‌طور قطع اطلاعات وزارتخانه خود را دارید. آیا شما آن را برای کنگره تهیه خواهید کرد؟ یک درخواست از کنگره از شما انجام گرفته است، آیا به آن تن خواهید داد؟

هیلاری کلینتون:
ما قطعاً به آن تن خواهیم داد. نکته این است که نمی‌توانیم به شما بگوییم محتوای آن چه خواهد بود. این منظور من از آن جواب بود.

رز لهتینن رئیس کمیته خارجی کنگره:
قاضی تد پو بفرمایید؛
قاضی تد پو، عضو کمیته خارجی مجلس نمایندگان:
متشکرم خانم وزیر و متشکرم خانم رئیس، من سعی می‌کنم که مستقیم بروم سر اصل مطلب، هنگامی که ما برای آخرین بار در همین اتاق با هم صحبت کردیم، ما در مورد حفاظت ساکنان کمپ اشرف صحبت کردیم. این در ماه مارس بود. بعد در ماه آوریل سربازان عراقی داخل کمپ اشرف شدند و ساکنان کمپ اشرف را به قتل رساندند. در مورد این‌که این امر چگونه رخ داد اختلاف نظر هست ولی این حمله رخ داد. در حال حاضر در
۳۱دسامبر آمریکا دارد عراق را ترک می‌کند. من نمی‌خواهم در مورد آن بحث کنم اما هم‌چنین در روز ۳۱دسامبر مالکی این را واضح ساخته است که کمپ بسته خواهد شد.

هنگامی که در تابستان امسال ما در عراق بودیم، رئیس روهراباکر، من و تعداد دیگری از اعضای همین کمیته، در مورد موضوع کمپ اشرف با مالکی ملاقات کردیم. او بسیار عصبانی شد. ما می‌خواستیم برویم و کمپ را ببینیم. او مانع دیدار ما شد. بعد هنگامی که در هلیکوپتر در حال گشتن و دیدن عراق بودیم فهمیدیم که به واسطه آن مباحثه با او، از ما دعوت شده است که کشور را ترک کنیم. اما اصلی‌ترین چیزی که او در مورد نحوه برخورد عراق با کمپ اشرف گفت نامگذاری آمریکا در مورد سازمان مجاهدین خلق ایران بود. او تمام وقت خود را به این اختصاص داد که توضیح دهد که دلیل این‌که با آنها این برخورد می‌شود این است که شما، یعنی آمریکا، آنها را به‌عنوان یک سازمان تروریست خارجی نامگذاری کرده‌اید. نگرانی اول من سلامت ساکنان کمپ اشرف است هنگامی که
۳۱دسامبر فرا می‌رسد. این افراد در نگرانی هستند. ۸۵نفر این افراد، برخی از آنها شهروند آمریکا و بقیه آنها که در بین ۲۰۰۰نفر، اقامت دائم آمریکا را دارا می‌باشند.

سؤال من این است که ما چه کار داریم می‌کنیم که این ضرب‌الاجل تمدید شود تا افراد بتواند کارهای لازم را از طریق سازمان ملل انجام دهند تا بتوانند از عراق به جای دیگری در دنیا بروند و ثانیاً موضوع درازمدت‌تر، در مورد نامگذاری مجاهدین خلق، جملات شب گذشته شما در این رابطه برایم امیدوار کننده بودند. اینها
۲موضوع و ۲سؤال من هستند، خانم وزیر.

هیلاری کلینتون:
آقای نماینده، من می‌توانم به شما تضمین بدهم که من شخصاً بسیار متمرکز هستم که مطمئن شویم ما از سلامت ساکنان کمپ حفاظت کنیم. من، وزارتخانه من و این دولت به‌شدت خشونتی را که منجر به مرگ در اشرف شد، محکوم کردیم، مستقل از این‌که این چگونه رخ داد. شما درست می‌گویید. واقعیت این است که
۳۶نفر به واسطه خشونت در ۸آوریل کشته شدند. ما در حال مانیتور کردن وضعیت از نزدیک‌ترین شکلی که قادر هستیم می‌باشیم. ما هیچ ادّله‌ای مبنی بر این‌که حمله دیگری به اشرف قریب‌الوقوع است مشاهده نمی‌کنیم و به‌طور پیوسته از دولت عراق می‌خواهیم که خویشتن‌داری نشان دهد. همان‌گونه که قبلاً در این جا گفتم ما از دولت عراق تضمین کتبی داریم که با ساکنان اشرف به‌طور انسانی برخورد کند، به تعهدات بین‌المللی خود تا هنگامی‌که ساکنان اشرف در عراق هستند پایبند باشد، همان‌گونه که تاکنون بوده است، هیچ فردی را به هیچ کشوری که می‌تواند به واسطه عقاید سیاسی یا مذهبی مورد آزار و اذیت واقع شود منتقل نکند. لذا ما داریم سعی می‌کنیم تا جایی‌که می‌توانیم یک نوع پوشش حفاظتی برای ساکنان را چهارمیخه ارائه کنیم. ما هم‌چنین به کمیساریای عالی پناهندگان اعمال فشار کرده‌ایم که حضور بیشتری داشته باشد، اقدامات بیشتری بکند و هر تعداد از مشخص کردن استاتوی افراد را که می‌توانند انجام دهد. لذا این موضوعی است که باعث نگرانی جدی ما است و ما در جبهه‌های مختلف در حال حرکت هستیم. در مورد نامگذاری هم در حال اقدام هستیم که در سریع‌ترین زمانبندی ممکن آن را تعیین‌تکلیف کنیم.

تد پو:
آیا در مورد نامگذاری، کادر و چارچوب زمانی داریم؟
هیلاری کلینتون:
جناب نماینده من نمی‌توانم مشخص‌تر از این پاسخ دهم. در سریع‌ترین زمانبندی ممکن.

تد پو:
من مجدداً از شما و دولت می‌خواهم که مطمئن شوید وقتی
۳۱دسامبر فرا رسید، چیز بدی برای این آدمهای خوب در کمپ اشرف رخ نخواهد داد. تمام سیاست‌بازیها به کنار، ما باید به تعهدات خودمان پایبند باشیم. آنها، مجاهدین خلق ایران سلاحهای خود را به ما تحویل دادند. آنها باید موقعیت پناهندگی در جایی در دنیا به‌دست آورند سلامتی آنها مهمترین مسأله است. لذا من این امر را مجدداً مورد تأکید قرار می‌دهم و خواستار آن هستم.

هیلاری کلینتون:
من از درخواست شما سپاسگزارم. از نگرانیهای شما سپاسگزارم و آنها را خیلی جدی می‌گیرم.

7/8/90

http://www.mojahedin.org/pages/detailsNews.aspx?newsid=97990

 

--------------------------------------

اشغال اشرف - شماره 155:

همزمان با خروج نیروهای آمریکایی از عراق، مالکی سرانجام نیت شوم خود برای جابه‌جایی اجباری ساکنان اشرف در داخل عراق را برملا کرد

 

فراخوان مریم رجوی به شورای امنیت برای حفاظت از ساکنان اشرف با نیروها و ناظران ملل ‌متحد

همزمان با اعلام عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از عراق، عدنان الاسدی که به نیابت از مالکی مسئولیت وزارت کشور عراق را بر عهده دارد، در روز 5آبان 90 پرده‌ها را کنار زد و نیات شوم رئیس خود را برای جابه‌جایی اجباری ساکنان اشرف و انتقال آنها به نقاط مختلف در داخل عراق برملا کرد.
او گفت: «دولت مرکزی تصمیم به بستن این قرارگاه در پایان سال جاری و توزیع ساکنان آن در قرارگاههای دیگر در سایر استانها گرفته است. این امر باعث کنترل اعضای این سازمان و پایان‌دادن به مرکزیت نظامی آن که بر ساکنان این کمپ اعمال کنترل می‌کند، خواهد شد. علاوه بر این‌که باعث تسهیل در بازگشت آنها به کشورشان و یا کشورهای دیگر می‌شود». الاسدی با گردنکشی از همه قوانین و کنوانسیونهای بین‌المللی ادعا کرد: «آنها مشمول هیچ قانون معتبری نیستند… کسانی که کنترل قرارگاه اشرف را در دست دارند، متکی به سلاح و ابزار و اموال و حمایت مالی و سیاسی قابل توجهی هستند... حدود 300تن از ساکنان این قرارگاه مایل به بازگشت به ایران هستند ولی تهدیدهای فرماندهانشان مانع آنها می‌شود» (روزنامه الصباح - 5آبان 90).

اظهارات عدنان الاسدی 5روز پس از اعلام توافق 7ماده‌یی رژیم آخوندها با حکومت مالکی صورت می‌گیرد که از سوی وزارت‌خارجه ملایان منتشر شد (اطلاعیه اشغال اشرف - شماره 152). عدنان الاسدی در ارتباط فعال با نیروی تروریستی قدس است و نقش او در شکنجه و کشتار مردم عراق و به‌راه‌انداختن تیمهای ترور و دستگیری برای مردم عراق شناخته شده است.

اظهارات مشابهی توسط وزیر به‌اصطلاح حقوق‌بشر عراق درباره بستن اشرف که در سایت رسمی وزارتخانه او در 5آبان منعکس شده است، نشان از یک توطئه هماهنگ رژیم ولایت‌ فقیه با دست‌نشاندگان عراقیش علیه ساکنان اشرف دارد.

طرح جابه‌جایی در عراق، خواست خامنه‌ای پس از انتقال حفاظت اشرف از نیروهای آمریکایی به حکومت عراق بود. طبق اسناد ویکی‌لیکس، مالکی در مارس
۲۰۰۹ سعی کرد این طرح را به مقامهای آمریکایی بقبولاند تا ساکنان اشرف به پایگاه اکو در استان دیوانیه منتقل شوند. گاردین در دسامبر ۲۰۱۰ گفتگوهای مالکی و مقامهای آمریکایی در این باره را منتشر کرده است.

خانم رجوی، رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت ایران، با اعلام فراخوان جهانی برای حفاظت از ساکنان اشرف در برابر جابه‌جایی اجباری گفت: «درحالی‌که ساکنان اشرف به درخواست من، از 26سال حق پناهندگی و اقامت خود در عراق صرفنظر نموده و طرح پارلمان اروپا را پذیرفتند و در شرایطی که کمیساریای عالی پناهندگی ملل‌متحد و همه ارگانهای بین‌المللی و پارلمانهای 31کشور جهان خواستار لغو یا به تعویق انداختن این ضرب‌الاجل خونین شده و از دولت عراق خواسته‌اند در پروژه کمیساریا و اتحادیه اروپا برای حل مسالمت‌آمیز مسأله و انتقال ساکنان اشرف به کشورهای ثالث کارشکنی نکند، جنایتکاری که سرپرستی وزارت کشور عراق را به‌عهده دارد، موقعیت قانونی ساکنان اشرف را که در بیانیه کمیساریای عالی پناهندگی ملل‌متحد پناهجویان تحت حفاظت بین‌المللی اعلام شده است، عمداً انکار می‌کند تا جنایت بعدی را زمینه‌سازی نماید. شخص مزبور به‌همین منظور ادعا می‌کند که ساکنان اشرف متکی به سلاح هستند. در حالی که به خوبی می‌داند مجاهدین در سال
۲۰۰۳ در توافق با نیروهای آمریکایی تمام سلاحهای خود را تحویل دادند. پس از تحویل حفاظت اشرف به حکومت عراق نیز بازرسان وزارت کشور عراق و یکان سگهای پلیسی در روزهای 29 و 30 و 31فروردین ۱۳۸۸ تمام اماکن و ساختمانها و زمینهای اشرف را نقطه به نقطه جستجو کردند و در نهایت در سند مکتوب اذعان کردند که هیچ‌گونه سلاح و مهماتی در اشرف وجود ندارد. بنابراین عباراتی نظیر ”توزیع ساکنان اشرف در استانهای دیگر“ و ”تسهیل در بازگشت آنها به کشورشان یا کشورهای دیگر“ اعتراف آشکار برای جابه‌جایی قهرآمیز و تسلیم ساکنان اشرف به رژیم ایران است».

خانم رجوی طرح جنایتکارانه جابه‌جایی اجباری را یک اعلام جنگ و تدارک برای یک جنایت دیگر علیه بشریت به دستور خامنه‌ای خواند و اعلام کرد: « مقاومت ایران پس از قبول طرح پارلمان اروپا برای انتقال ساکنان اشرف به کشورهای ثالث هرگز به جابه‌جایی اجباری در داخل عراق تن نخواهد داد. این همان نقشه‌یی است که دولت عراق در ماههای گذشته تلاش کرد آن را از طریق یک مقام آمریکایی پیش ببرد اما با محکومیت گسترده بین‌المللی مواجه شد».

خانم رجوی با توجه به موج فزاینده سرکوب و دستگیریها در عراق همزمان با عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی و اعتراضهای مداوم رهبران ملی عراق به اشغالگری رژیم ایران، خواستار اقدام بلادرنگ رئیس‌جمهور و وزیر خارجه آمریکا، دبیرکل ملل متحد، کمیسر عالی پناهندگان و کمیسر عالی حقوق‌بشر، نماینده عالی اتحادیه اروپا و سفیر ژان دورویت در شورای امنیت برای حفاظت از ساکنان اشرف تا انتقال آخرین نفر به کشور ثالث با اعزام نیروهای کلاه‌آبی و استقرار ناظران ملل‌متحد شد.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
6آبان
Û±Û³Û¹Û°

8/8/90

http://www.mojahedin.org/pages/detailsNews.aspx?newsid=97980

[Posted comments]

No press releases currently availableIran's Crises  1998 - 2007   ©