Iran's Crises Unfolded  
IranCrises
 
Wednesday 29 November 2023
HOME
NEWS
ANALYSIS
INTERVIEW
POLITICS
SOCIAL
STATEMENTS
ECONOMY
SEARCH

������������� �����������������


آقای رئیس جمهور اوباما
[ علی ناظر]
[Source: سایت بحران]


 
بعنوان یک پژوهشگر در امور ایران، و عضو اف، پ، آ Foreign Press Association))، سال گذشته در نامه ای به خانم کلینتون گوشه هایی از سیاست غلط مماشات در مقابل رژیم اسلامی را خاطر نشان کردم. آن نامه که مورد حمایت جمعی از ایرانیان هم قرار گرفته شده بود، جهت اطلاع ضمیمه شده است. متاسفانه آنچه در آن نامه آمده بود در عرض یکسال اخیر به واقعیت پیوست. تعدادی از ساکنین اشرف به قتل رسیدند، رژیم اسلامی به نقض فاحش حقوق بشر ادامه می دهد، اعدام در ایران به رویه غیرقابل کنترلی رسیده است، و دسیسه های رژیم اسلامی در خاورمیانه پروسه دموکراتیزه شدن خاورمیانه را با مشکل روبرو کرده است.

 

بر همگان از جمله دولت خود شما ثابت شده که سیاست مماشات با فاشیسم مذهبی نه تنها مثبت نبوده، بلکه جوانب و ثمرات منفی شایان توجه و غیر قابل جبرانی هم داشته است. بطور مثال، ادامه حیات رژیم اسلامی توانسته نقطه اتکایی برای رژیم سوریه در سرکوب مردمش بشود، شورشیان فناتیک در افغانستان به تسلیحات مرگبار دست یافته اند، و عراق به پایگاه نظامی رژیم اسلامی تبدیل شده است. ادامه حیات رژیم اسلامی بی شک موقعیت استراتژیک عراق و افغانستان را نامتعین کرده و ثبات در این دو خطه استراتژیک را غیر ممکن ساخته است.

 

مطلع شده ام که دولت شما می خواهد در باره ابقا و یا حذف نام مجاهدین خلق از لیست تروریستی، به یک تصمیم استراتژیک برسد. اروپا به این تصمیم رسید، آن را به مرحله اجرا گذاشت و هم اکنون در حال ورود به فاز دوم است. ناگفته روشن است که ابقای نام مجاهدین در این لیست از سوی دولت شما، رژیم اسلامی را خشنود می کند. فعالیتهای لابی های رژیم در چندین ماه گذشته مؤکد این واقعیت است که رژیم اسلامی از حذف مجاهدین از این لیست به شدت هراسان شده است.

مطمئنا آگاه هستید که حذف نام مجاهدین از لیست تأثیرات مثبتی در فعالیت این سازمان برای تغییر دموکراتیک در ایران خواهد داشت. این واقعیت را می توان در تحرکات لابی های رژیم اسلامی مشاهده کرد.

 

پیام تصمیم دولت شما، اما مهمتر و فراتر از عکس العمل مجاهدین و یا رژیم اسلامی است، چرا که بسیاری از سازمانهای فعال در سطح خاورمیانه و دیگر کشورهای اسلامی که خواهان تغییر در کشورهای متبوعه شان هستند، نظاره گر این فعل و انفعالات بوده، و نتیجه تصمیم دولت شما هرچه باشد بر روند فعالیت و تعیین خط و مشی آنها تأثیر مستقیم خواهد گذاشت.

در صورت ابقای نام مجاهدین در لیست، سازمانهای فعال (و شاید مسلح) در سطح جهان اسلام، با توجه به فاکت های موجود، به نتایج زیر می رسند:

فاکت: در ازای وعده های قانونی Ùˆ حقوقی ایالات متحده آمریکا، نیرویی مسلح Ùˆ سازمانیافته (مجاهدین خلق) Ú©Ù‡ خواهان تغییر دموکراتیک در ایران است، Ù…ÛŒ پذیرد تا تسلیحات نظامی خود را کاملا تحویل داده Ùˆ داوطلبانه خلع سلاح شود. با وجود اینکه این سازمان در طول  بیست Ùˆ اندی سال اخیر فعالیتی مسلحانه نداشته، Ùˆ از حمایت های بین المللی هم برخوردار بوده است، دولت آمریکا (هم دموکرات Ùˆ هم جمهوری خواه) سیاست مماشات با فاشیسم دینی را پیشه Ù…ÛŒ کند، خلف وعده Ù…ÛŒ کند، Ùˆ به همبستری با رژیم اسلامی ادامه Ù…ÛŒ دهد.

نتیجه سازمانهای (مسلح) در خاورمیانه: سلاح خود را زمین نگذاریم، به آمریکا اعتماد نکنیم، چرا که وعده آمریکا توخالی است، و «تنها ره رهایی جنگ مسلحانه» است.

این نتیجه گیری بصورتی دو چندان در میان سازمانهایی چون القاعده، و طالبان پژواک پیدا می کند.

 

فاکت: رژیم اسلامی بدون توجه به سیاست مماشات آمریکا، از طریق سازمانهای تحت فرمان خود در خاورمیانه، دست به گروگانگیری و ترور می زند.

نتیجه سازمانهای (مسلح) در خاورمیانه: هدف قرار دادن منافع آمریکا در سطح جهان نه تنها بازتاب بین المللی دارد، بلکه آمریکا را به مماشات بیشتر وادار می کند. قتل مستشاران آمریکایی در جهان اسلام موقعیت را تقویت می کند.

 

فاکت: خلف وعده دولت آمریکا و پشت کردنش به قرار دادها و توافقنامه ها، بخشی از این سازمانهای مسلح را متقاعد می کند که از بدنه اصلی که خواهان فعالیت خلص سیاسی است انشعاب کرده و با بازگشت به روند پیشین (مسلحانه) منافع آمریکا را هدف قرار دهند - بعنوان نمونه (رئال آی آر ای) در ایرلند شمالی که روند صلح ایرلند را نادیده گرفته و همچون گذشته فعالیت می کند.

نتیجه: آمریکا( غرب) Ú©Ù‡ تاکنون فقط با یک سازمان در حال گفتگو Ùˆ مذاکره بود، حال Ù…ÛŒ بایست با دو سازمان مذاکره کند (Ø¢ÛŒ آر ای، Ùˆ رئال Ø¢ÛŒ آر ای). از آنجائیکه سازمان منشعب، تجربه مذاکره با آمریکا Ùˆ خلف وعده های دولت آمریکا (غرب) را پشت سر گذاشته، Ùˆ منشعبین «سخت سران»ی هستند Ú©Ù‡ از بدنه اصلی جدا شده اند، دیگر براحتی با هر وعده ای بر سر  میز نمی نشینند.

 

فاکت: فاشیسم دینی از «دلسردی» این سازمانها و بخصوص منشعبین در خاورمیانه تغذیه کرده، و به هرچه شعله ور کردن نفرت از آمریکا در منطقه یاری می رساند.

نتیجه: پیام آمریکا در حمایتش از فعالیتهای دموکراتیک در کشورهای منطقه، و فراخوان برای ترغیب و تشویق جوانان در دوری جستن از شعار «تنها ره رهایی جنگ مسلحانه است»، با شکست مواجه می شود. این شکست بستر مساعدی برای عضوگیری در راستای اهداف فاشیسم دینی است. برای پیشگیری از این شکست استراتژیک، حذف رژیم اسلامی می بایست در رأس برنامه های دولت شما قرار بگیرد. داده های موجود مؤکد این واقعیت است که این حذف با حمله نظامی به ایران غیر ممکن بوده و مورد تقبیح مردم ایران قرار خواهد گرفت. قاعدتا، راه حل کم هزینه تر و مردمی تر ایجاد امکانات برای سازمانهایی است که توانمندی تغییر در ایران را داشته و توانسته اند پایبندی خود به اصول و قراردادهای بین المللی را در عمل ثابت کنند.

 

نتایجی که در بالا آمد تحلیل خلص آکادمیک نیستند، بلکه واقعیات تلخی است که جهان غرب هم اکنون در یمن، بحرین، سودان، مصر، و... با آن روبرو است. نهادهایی که خواهان تغییر دموکراتیک در کشورهای منطقه هستند، با مشاهده سیاست مماشات آمریکا با رژیم های حاکم در این کشورها، در حال سازماندهی و مسلح کردن خود هستند. خاورمیانه بستر خوبی برای رشد فاشیسم دینی است، و دولت شما در صورت باور به رشد دموکراسی در منطقه، می بایست از محدود کردن سازمانهایی چون مجاهدین خودداری کند. پایبندی آمریکا و دولت شما به وعده ها و توافقات مستند، فعالین سیاسی و سازمانهای سیاسی-نظامی در خاورمیانه را به دوری گزیدن از فناتیسیزم تشویق می کند.

 

در پایان، بار دیگر بر خواست خود مبنی بر خروج نام مجاهدین از لیست تروریستی، و به رسمیت شناختن فعالیتهای دموکراتیک این سازمان در راستای سرنگونی رژیم اسلامی، تأکید دارم.

 

با احترام

علی ناظر

19 تیر 1390

10 ژوئیه 2011

 

 

[Posted comments]

No press releases currently availableIran's Crises  1998 - 2007   ©