Iran's Crises Unfolded  
IranCrises
 
Tuesday 28 November 2023
HOME
NEWS
ANALYSIS
INTERVIEW
POLITICS
SOCIAL
STATEMENTS
ECONOMY
SEARCH

���������������������


3499
[ علی ناظر]
[Source: سايت ديدگاه]


امروز مجاهد خلق مهدی فتحی، یکی از ساکنین اشرف، در ملاء عام، در اشرف به قتل رسید.

اصلا مهم نیست که آیا خط مجاهدین در اصرار بر ماندگاری در اشرف درست است یا نه. اصلا مهم نیست که ما با مجاهدین موافقیم یا نه. اصلا مهم نیست که «مجاهدین» آن «مجاهدین»ی هستند که ما از آنها انتظار داریم باشند یا نه. اینها بحث های آکادمیکی است که به این سوال اساسی پاسخ نمی دهد که چرا «ما» (فعالان سیاسی و مدافعان حقوق بشر) در مقابل آنچه دولت عراق و نیروهای چند ملتی و صلیب سرخ و .... بر سر فرزندان خلق آورده اند، سکوت می کنیم؟

به راستی چرا سکوت؟ آیا به راستی بر این باوریم Ú©Ù‡ ساکنین اشرف نباید از هیچ حق Ùˆ حقوقی برخوردار باشند، چون بر خط ماندگاری بر اشرف مصرند؟  Ø¢ÛŒØ§ انسان (Ùˆ در اینجا ساکن اشرف) فقط انسان است، Ùˆ در نتیجه برخوردار از حقوق Ùˆ تحت حفاظت قوانین بین المللی، تنها اگر آن را باور کند Ú©Ù‡ «ما» Ù…ÛŒ کنیم؟

من هیچ موقع از تشکیل ارتش آزادی بخش، از آن استراتژی، و یا تبعات آن دفاع نکرده ام، اما همیشه بر این باور بوده ام که «ساکن اشرف» یک «انسان» است که باید بهره مند از تمامی حقوق (بشر) و قوانین بین المللی باشند.

امروز از تعداد 3500 ساکن اشرف یکی کم شد. شدند 3499 نفر. شاید (بخاطر کله شقی، خط غلط، باور و پایداری بر آرمان، و یا هر دلیل دیگری) فردا و فردا های دیگر این تعداد کمتر شود. سوالی که می ماند، این است که چرا «ما» از حقوق انسانی آنها دفاع نمی کنیم؟ اطلاعیه شورای ملی مقاومت در ارتباط با «قتل» مجاهد خلق مهدی فتحی در زیر آمده است. می نویسم «قتل»، چون وقتیکه بیماری، به عمد از مداوا و درمان پزشکی، محروم شود، و بمیرد، مرگ او «قتل عمد» است.

من از آمریکا و عراق انتظار ندارم، اما از شما «فعالان سیاسی و مدافعان حقوق بشر» می پرسم، در چه حالت و تحت چه شرایطی اینگونه «قتل» ها را محکوم کرده و ابراز انزجار خواهید کرد؟

علی ناظر

19 آذر 1389

---------------------------------

مجاهد خلق مهدی فتحی پس از یک سال مقاومت در مقابل سرطان، بدلیل ممانعت نیروهای عراقی از معالجه به موقع، ظهر امروز در اشرف در گذشت

جمعه، ۱۹ آذر ۱۳۸۹ / ۱۰ دسامبر ۲۰۱۰

 Ø®Ø§Ù†Ù… رجوی درگذشت مهدی فتحی را به اشرفیان Ùˆ عموم اعضا Ùˆ هواداران مقاومت تسلیت گفت Ùˆ مالکی را مسئول این تراژدی دانست

صبح امروز Û±Û¹ آذر ۱۳۸۹مجاهد خلق ØŒ اشرفی قهرمان، مهدی فتحی پس از  یکسال مقاومت در برابر بیماری سرطان Ùˆ در حالیکه Ú©Ù‡ کارشکنی نیروهای تحت امر مالکی با ایجاد تاخیر چند ماهه در انتقال او به بیمارستان تخصصی، بیماری او را غیر قابل برگشت کرده بود، در گذشت.

ÙˆÛŒ اولین بار در Û±Û¹ دسامبر Û²Û°Û°Û¹ به علت بیماری کلیوی در بیمارستان اشرف Ú©Ù‡ تحت کنترل نیروهای عراقی است بستری شد. اما بدلیل محدودیتهای ضد انسانی کمیته سرکوب اشرف Ùˆ عدم دسترسی به بیمارستان Ùˆ پزشک متخصص  بیماری او مستمرا تشدید Ùˆ دچار خونریزی وسیع داخلی شد  Ùˆ به ناچار تحت عمل جراحی اورژانس قرار گرفت

کمیته سرکوب اشرف Ùˆ مسئول عراقی بیمارستان اشرف بارها اعزام ÙˆÛŒ به بغداد را کنسل کردند. تنها Û´Ûµ روز طول کشید تا  بیمار را برای ویزیت متخصص اورولوژی به بیمارستانی در بغداد منتقل کنند . پزشکان متخصص اورولوژی با تشخیص تومور کلیه تأکید کرده بودند بیمار بدون تأخیر باید تحت رسیدگیهای فوری قرار گیرد اما  بیش از سه ماه کمیته سرکوب اشرف Ùˆ مدیر بیمارستان با کارشکنی ها مختلف مانع انتقال Ùˆ بستری شدن او در بیمارستان شدند.

 

در نهایت ÙˆÛŒ در Û²Û² اوت Û²Û°Û±Û° با چند ماه تاخیر برای عمل جراحی منتقل Ùˆ بلافاصله در بیمارستان تحت عمل جراحی قرارگرفت . پزشک جراح بعد از مشاهده وضعیت داخلی بیمار گفت بدلیل تاخیر در عمل تومور تمام بدن را در برگرفته Ùˆ عمل جراحی بی فایده است. پزشک جراح Ø·ÛŒ نامه ای نوشت تومور به علت دیرکرد  در عمل جراحی  گسترش یافته است . پزشکان گفتند اگر این عمل در هفته های اول انجام میشد قابل علاج بود Ùˆ هیچگاه بیمار به چنین وضعیتی نمی رسید. چند هفته قبل Ú©Ù‡ مهدی فتحی برای آخرین بار در بیمارستان بعقوبه در Û´Û° کیلومتری اشرف بستری شد Ùˆ نیاز به Û¶ کیسه خون داشت، نه بیمارستان چنین خونی به او داد Ùˆ نه ماموران عراقی اجازه میدادند ساکنان اشرف برای دادن خون به بیمارستان بروند. علاوه بر وضعیت وخیم جسمی ÙˆÛŒ در ماههای اخیر بخاطر فریادهای گوشخراش مزدوران اطلاعات آخوندی با Û±Û´Û° بلندگو تحت فشار مضاعف قرار داشت.

 

خانم مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده مقاومت ایران درگذشت مجاهد صدیق مهدی فتحی را که از سمبل‌های درخشان پایداری اشرف است، به مجاهدان اشرف و عموم اعضا و هواداران مجاهدین و مقاومت و به خانواده او تسلیت گفت و ایستادگی مهدی را که هم با بیماری و هم با فشارهای ضدانسانی رژیم آخوندی و مزدوران عراقی اش در نبرد بود، یک حماسه خاموش و فراموش‌نشدنی و مظهری از اراده مردم ایران برای کسب آزادی توصیف کرد. وی با تاکید بر اینکه این مجاهد سرفراز در آخرین ماه‌های حیات خود با زجر‌ها و دردهای ناشی از فقدان رسیدگی‌های پزشکی، یک بیمار تحت شکنجه بود گفت مسئولیت درگذشت او مستقیما برعهده دولت مالکی و کمیته سرکوب تحت فرمان اوست.

 

خانم رجوی با یاد آوری اینکه امروز شمار زیادی از بیماران همچون مهدی فتحی از محاصره ضد انسانی اشرف رنج می برند، از آمریکا و ملل متحد خواست با برعهده گرفتن مسئولیت خود در حفاظت و نظارت دائم بر وضعیت اشرف، از وقوع تراژدها و فجایع جدید جلوگیری کنند و از عموم مجامع بین المللی و نهادهای مدافع حقوق بشر خواست با محکوم کردن این واقعه تکان‌دهنده، به مسئولیت خود برای لغو محاصره و پایان دادن به شکنجه روانی و شبانه روزی اشرف با ۱۴۰ بلندگو عمل کنند.

 

 

کمیته بین المللی حقوقدانان در دفاع از اشرف در نامه ای به آقای ملکرت نماینده ویژه دبیرکل در عراق در تاریخ Û²Û° اوت Û²Û°Û±Û° نوشت: ”آقای مهدی فتحی ... بدلیل مانع تراشی های کمیته برای بستری شدن در بیمارستان Ùˆ تاخیر در عمل جراحی, یکی از کلیه های خود را ازدست داد Ùˆ اکنون بایستی هر Ú†Ù‡ زودتر تحت عمل جراحی دیگری قرار گیرد, در غیر اینصورت جان ÙˆÛŒ در معرض خطر جدی قرار خواهد داشت  .ولی علیرغم این فوریت کمیته سرکوب اشرف با بهانه های مختلف از انتقال ÙˆÛŒ ممانعت میکند....”. خود ÙˆÛŒ نیز در نامه های متعدد از جمله Û²Û¶ ژو‌ئن Ùˆ ۱۲مارس Û²Û°Û±Û°ØŒ به مقامات سازمان ملل، محدودیتهای ظالمانه پزشکی در مورد خودش را تشریح کرده بود.

 

خانم رجوی روز ۱ دسامبر در سخنرانی خود در پارلمان اروپا، مقامات اتحادیه اروپا و بخصوص بارونس اشتون را به اقدامات فوری برای خاتمه دادن به محاصره ظالمانه اشرف بویژه درزمینه دسترسی بیماران به خدمات پزشکی و پایان دادن به شکنجه روانی ساکنان اشرف فراخواند یک هفته قبل از آن در ۲۴ نوامبر در جلسه اعلام حمایت ۵۰۰۰ شهردار فرانسوی از اشرف گفت ”آقای مهدی فتحی که به سرطان کلیه مبتلاست هم اکنون در وضعیت بسیار وخیمی قرار دارد کارشکنی های مقامات عراقی در امر درمان مهدی باعث وخامت وضعیت او شده بطوری که پزشکان از او قطع امید کرده اند.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

۱۹ آذر ۱۳۸۹(۱۰ دسامبر ۲۰۱۰)

http://www.mojahedin.org/pages/detailsNews.aspx?newsid=73033

 

 

[Posted comments]

No press releases currently availableIran's Crises  1998 - 2007   ©