Iran's Crises Unfolded  
IranCrises
 
Tuesday 28 November 2023
HOME
NEWS
ANALYSIS
INTERVIEW
POLITICS
SOCIAL
STATEMENTS
ECONOMY
SEARCH

���������������������������� ������������


خودسر
[ علی ناظر]
[Source: سايت ديدگاه]


امروز سایت «خودسر» جوان آن لاین (وابسته به سپاه و اطلاعات) و سپس سایت خبر آن لاین از قول سایت جوان، گزارش کردند که « تعداد7 تن از نیروهای آمریکایی به همراه دو ایرانی که قصد ورود به خاک جمهوری اسلامی ایران از مرز کوهک شهرستان سراوان را داشته اند با هوشیاری عوامل مرزبانی شناسایی و دستگیر شده اند» بنا به همین گزارش « دو ایرانی که همراه با نیروهای آمریکایی بودند هنگام عملیات دستگیری فرار کردند».

چند ساعت بعد، هنوز عرق این گزارش خشک نشده بود که فارس تکذیبیه این خبر را چنین منتشر کرد: «سايت جوان‌آنلاين خبر خود مبني بر بازداشت 7 آمريكايي هنگام ورود به ايران را تكذيب كرد و از مخاطبان پوزش طلبيد.» عذر بدتر از گناه جوان این است که «در پي‌گيري به‌عمل آمده مشخص شد كه اين خبر صحت نداشته است».

کمتر رسانه ای است که گزارش ویژه ی خبرنگارش را چک و ویرایش نکرده منتشر کند، ولی چند ساعت پس از انتشار بفهمد که دروغ گفته است، مگر اینکه کاسه ای زیر نیم کاسه باشد. طبیعتا، اگر این رسانه وابسته به سپاه و اطلاعات باشد، امکان انتشار چنین گزارشی اگر صفر نباشد، نزدیک به صفر است.

با توجه به این نکات، چه صلاحی بوده که سایت جوان آن لاین مجبور به نوشیدن جام زهر شده است و کاسه «غلط کردن» به دست گرفته است؟

در اخبار آمده:

·       احمدی نژاد در نیویورک : «سکینه آشتیانی به سنگسار محکوم نشده»، ÙˆÛŒ « آماده گفتگو» است. او در همین مصاحبه با ان بی سی گلایه Ù…ÛŒ کند Ú©Ù‡ اوباما دعوتش به گفتگو را تحویل نگرفته، Ùˆ « اقدام به آزادی سارا شورد نیز پاسخ چندانی در بر نداشته است».

·       پیش از سفر احمدی نژاد به نیویورک سرلشگر پاسدار رشید هشدار Ù…ÛŒ دهد Ú©Ù‡ «گزافه نيست اگر بگوييم در آستانه يك جنگ احتمالي قرار داريم».

·       از سوی دیگر بخش هارتر اصولگرایان Ú©Ù‡ سعی در کنترل هرچه بیشتر افسار رژیم  دارد، Ù…ÛŒ خواهد با بحران زایی بیشتر، بخش سیاسی نظام را در مخمصه قرار داده Ùˆ هر مذاکره Ùˆ گشایشی را با شکست روبرو کند. جوان آن لاین «انشقاق Ùˆ انحراف در میان اصولگرایان» را چند روز پیشتر چنین گزارش Ù…ÛŒ کند « همان جریانی Ú©Ù‡ به دنبال اختلاف در دفتر میان اعضای تحکیم وحدت است،همان جریانی Ú©Ù‡ به دنبال اختلاف میان قوای سه گانه است،همان جریانی Ú©Ù‡ تجمعات ارزشی را به انحراف Ù…ÛŒ کشاند،اکنون وحدت تشکل های اصیل را هدف قرار داده تا بتواند بخش اصناف Ùˆ تشکل های اصولگرا را با چند دستگی مواجه ساخته Ùˆ با ایجاد انشقاق برای خود یارگیری کند.»

·       «درگیری میان اصولگرایان» در سطحی گسترده در حال Ø´Ú©Ù„ گیری است: «حمله برخی عوامل خودسر به اماکن ارامنه»، Ùˆ سپاه محمد رسوالله Ø·ÛŒ بیانیه ای «حاشيه سازي برخي عناصر خودسر را در تجمع در برابر منزل كروبي كه منجر به تيراندازي از سمت منزل وي Ùˆ زخمي شدن چند تن گرديد، حادثه‌اي ساخته Ùˆ پرداخته عناصر بي‌تدبير Ùˆ خودسر دانسته Ùˆ به شدت محكوم مي‌نمايد. »

·       احمدی نژاد در پاسخ به هیلاری كلينتون Ú©Ù‡ «خواستار مقابله مردم ايران با قدرت گرفتن نظاميان » شده بود، گفته است « «به اين خانم توصيه مى‌ كنيم قبل از صحبت در باره هر موضوعى ابتدا مطالعه كند. [...] چگونه مى‌شود ادعا كرد كه در ايران نظامى‌ها حاكم شده‌اند در حالى كه در انتخابات اخير حدود Û¸Ûµ درصد واجدان شرايط مشاركت داشتند.»

 

با توجه به موارد فوق، بخشی از رژیم می خواهد اختلافات موجود در صحنه بین الملل را به حداقل برساند تا بتواند برای اختلافات بسیار عمیق در داخل چاره ای بجوید. گزارشهایی از جنس آنچه جوان آن لاین را به «غلط کردن» انداخته نه تنها تشدید کننده اختلاف در داخل هستند، بلکه امکان تقلیل فشار از خارج را هم غیر ممکن می کنند.

سوالی که می ماند این است که آیا جوان آن لاین و بخش مرتبط با آن «خودسر»ی کرده و چنین گزارشی را علنی کرده است؟ اصولا، این گزارش صحت داشته یا نه؟ اگر نداشته، آیا جوان تعطیل خواهد شد؟ و اگر داشته آزادی نظامیان آمریکایی اسیر شده چه منافعی برای احمدی نژاد در این سفر خواهدداشت؟ سوال دیگر اینکه، اگر این خبر تنها برای جوسازی بوده، آیا احمدی نژاد می تواند میوه آن را بچیند، و یا اینکه دست او و رژیم برای «ملل متحد» رو شده است؟ ایا این گزارش برای بستن دست او و مشایی بوده است؟

فراتر اینکه، موقعیت جوان آن لاین در میان رسانه های اصولگرا، پس از گاف به این بزرگی، و یا سانسور به این آشکاری، چه خواهد بود؟

علی ناظر

28 شهریور 1389

 

[Posted comments]

No press releases currently availableIran's Crises  1998 - 2007   ©