Iran's Crises Unfolded  
IranCrises
 
Wednesday 21 November 2018
جستجو
اقتصادی
مواضع و بیانیه
اجتماعی
سیاسی و نظامی
گفتگو - شنیداری/دیداری/ن.شتاری
برداشت و تحلیل
خبر و گزارش
صفحه نخست

اسناد

* مشکل رهبر بودن  علی ناظر

* چوب دو سر گُهی  علی ناظر

* تکفیر  علی ناظر

* وظیفه مبرم  علی ناظر

* اعتماد شرطی و عکس العملی  علی ناظر

* اقدام خیلی سیاسی  علی ناظر

* آقای کدیور مشکل شما چیست؟  علی ناظر

* بهاران خجسته باد  علی ناظر

* قزلحصار و ضرورت تعیین گزارشگر ویژه  علی ناظر

* شریک دزد و رفیق قافله  علی ناظر

* ژورنالیسم «بو»دار  علی ناظر

* پیام اسلامی  علی ناظر

* از این «من» عُق ام می گیرد  علی ناظر

* 3499  علی ناظر

* استمداد خانواده ابراهیمی برای نجات جان وحید  علی ناظر

* سخنرانی محرمانه معاون وزیر اطلاعات در مشهد، (آبان 1388)  علی ناظر

* دیدار «مثبت و خوب» ایاد علاوی و نوری مالکی  علی ناظر

* 22 میانگین سیاسی 15 و 30
بخش اول پیش زمینه
  علی ناظردیدار «مثبت و خوب» ایاد علاوی و نوری مالکی
[ علی ناظر]
[منبع: Iran's Crises – English (ICE)]


همبستگی ملی (9 تیر 1389) گزارش می کند:

«روز گذشته ایاد علاوی رئیس لیست العراقیه  و نوری مالکی با یکدیگر دیدار کردند. سخنگوی دفتر ایاد علاوی گفت هیأت دولت قانون شامل نوری مالکی, علی دباغ, خضیر الخزاعی و حسین شهرستانی و هیأت لیست العراقیه شامل دکتر اسامه النجیفی، محمد علاوی, و رافع العیساوی به ریاست ایاد علاوی بود.
تلویزیون الشرقیه گزارش داد: این دیدار در دفتر ایاد علاوی انجام شد و  نزدیک به دو ساعت طول کشید.
ایاد اعلاوی گفت این دیدار پروتکلی است. رحیم الشمری از دفتر علاوی گفت: در این دیدار به منصب نخست وزیری و ریاست جمهوری و رئیس پارلمان اشاره یی نشد و طرفین توافق کردند که دیدارهای بیشتری برای حل وضعیت سیاسی داشته باشند.
حسن السنید، عضو لیست نوری مالکی گفت: این دیدار پاسخ اخلاقی و سیاسی به دیدار دکتر علاوی بود. در این دیدار  نه در رابطه با سهمیه بندی صحبت کردیم و نه درباره محدوده حکومت در عراق. نه چیزی فروختیم و نه چیزی خریدیم و آنچه که درباره معاملات سیاسی صحبت شد صحت ندارد..  
خبرنگار تلویزیون العربیه،
۸تیر گفت: این دیدار بر اساس گفته منابعی در لیست العراقیه و منابعی در لیست دولت قانون که در این نشست بودند چیز جدیدی نداشته و بیشتر دوستانه بوده است … آنها تنها مسائل اصلی و عام را مطرح کرده اند و جزئیات را به عهده هیات های دو طرف سپرده اند که مشکلات فی مابین را حل کنند.
خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی از دیدار ایاد علاوی و نوری مالکی گفت: هیچ کدام بعد از دیدارشان در رابطه با ملاقات اظهارنظر فورى نکردند…على دباغ سخنگوى نخست وزیرى، ملاقات انجام شده را ”مثبت و خوب ”توصیف کرد ولى تأکید کرد که به هیچ توافقى دست پیدا نکردند.»

++++++++++

 

جهت اطلاع در 6 فروردین 1389 نوشته بودم (خشنودی رژیم اسلامی، خشنودی آمریکا):

« در اخبار آمده که علاوی پیشی گرفته و تعداد کرسی هایش از نوری المالکی 2 تا بیشتر است، و ظاهرا این پیش افتادن می تواند به او امکان تشکیل دولت آینده عراق را بدهد.

تا اینجا به ما مربوط نیست. عراق کشوری مستقل است و سعی دارد خود را از شر نیروهای اشغالگر از یک سو، و تروریسم صادراتی رژیم اسلامی از سوی دیگر نجات دهد، تا شاید بتواند نفسی راحت کشیده و مردمش در صلح، آینده کشورشان را طراحی کرده و پایه های آن را بسازند.

آنچه که به ما، دوستداران نیروهای ایرانی که در مرزهای عراق و ایران ساکن هستند، و بخصوص ساکنین اشرف ، مربوط می شود، محدودیتهایی است که علاوی پیش روی خواهد داشت. وی، شاید، مجبور باشد بنا به داد و ستد های معمول سیاسی، بده و بستان ها و توافقات نانوشته ای با نوری المالکی داشته باشد. شناسنامه مالکی هم که برای همه روشن است، و روابط حسنه وی و خط فکری طرفداران او با رژیم اسلامی هم بر کسی پوشیده نیست.

آیا علاوی و مالکی ائتلاف خواهند کرد، و اگر چنین باشد، آیا همانطور که آمریکا و انگلیس برای خشنودی جمهوری اسلامی در فروردین81، بر سر ساکنین اشرف بمب ریختند، اینبار علاوی به خواست مالکی برای تکرار 7 مرداد 88 دیگری تن خواهد داد؟

پاسخ سخت است. واقعیت اما روشن است. علاوی دست نشانده آمریکا است، و نیروهای تحت فرمان مالکی، در جلوی چشمان نیروهای آمریکا، به اشرف حمله کردند و جنایتی وصف ناپذیر آفریدند.

با توجه به شکر آب شدن ظاهری روابط رژیم و آمریکا، آیا دوران مماشات غرب و جهانخواران به سر آمده است؟ من فکر نکنم. منافع آمریکا در خشنودی رژیم اسلامی نهفته است، و رژیم اسلامی از بودن ساکنین اشرف در عراق خشنود نبوده، نیست، و نخواهد بود. »

 [Posted comments0]

No press releases currently availableIran's Crises  1998 - 2007   ©