Iran's Crises Unfolded  
IranCrises
 
Wednesday 29 November 2023
HOME
NEWS
ANALYSIS
INTERVIEW
POLITICS
SOCIAL
STATEMENTS
ECONOMY
SEARCH

������������������������������� �������������������������


هواداران طلبکار
[ علی ناظر]
[Source: سايت ديدگاه]


نمی دانم که مسابقات فوتبال را دنبال می کنید، یا آنقدر سرتان به سرنگونی نظام جهل و جنایت مشغول است که وقت برای این کار ها ندارید.

انگلستان که قرار بود در صدر گروه خود قرار بگیرد، در مسابقه اول با آمریکا بخاطر اشتباه لُپی گُلگیر، با نتیجه مساوی 1-1 به مصاف الجزایر رفت، و در آنجا هم با نتیجه صفر – صفر آماده شد که امروز به مصاف اسلونی برود.

پس از خرابکاری گُلگیر در مسابقه اول، خبرنگاران ورزشی (در انگلستان) Ùˆ هواداران شروع کردند به غُر زدن به جان رهبر Ú©Ù‡ انتخاب گُل گیر Ùˆ برنامه ریزی او باعث شده Ú©Ù‡ تیم ضعیفی مثل آمریکا بتواند شانس آنها را برای وارد شدن به مرحلهء بعدی پایین بیاورد. خوش طینت ها Ùˆ خوش خیالها، به این دست از غُرّو ها نوید Ùˆ دلداری Ù…ÛŒ دادند Ú©Ù‡ بالاخره مساوی بهتر از باخت است Ùˆ حتما در برابر تیم خیلی ضعیف الجزایر با زدن Ú¯Ù„ های فراوان، شانس از دست داده را جبران خواهند کرد. خوش خیالها با دهانی باز Ùˆ چشمانی پر از اشک شاهد نتیجه مساوی با الجزایر بودند. کسی نبود Ú©Ù‡ یقه مدیر صحنه را نگیرد Ùˆ نگوید آخر این Ú†Ù‡ تیمی Ùˆ استراتژی فَکسَنی است Ú©Ù‡ باید کارمان بجایی برسد Ú©Ù‡ با الجزایر Ú©Ù‡ گذشته Ùˆ حال Ùˆ آینده اش معلوم است، همطراز بشویم؟ ما «رونی» داریم، ما «جرالد» داریم، اینهمه یل، اینهمه پیشتاز، آیا عاقبت تیم باید به این Ú©Ù‡ هست کشیده شود؟ عده ای صدایشان در برابر دوربین ها در آمده بود Ú©Ù‡ بعد از اینهمه بها دادن Ùˆ خرج کردن Ùˆ از راه دور آمدن Ùˆ همه چیز را به جان خریدن، آیا نتیجه باید این باشد؟ چهار سال وقت داشتی Ú©Ù‡ خودت را آماده کنی، Ú†Ù‡ کردی؟ توی این مدت Ú†Ù‡ Ù…ÛŒ کردی؟ یکی به شوخی پاسخ Ù…ÛŒ داد Ú©Ù‡ در این مدت شکست نخورده است. هنوز هست. هنوز مطرح است، هنوز امید به بردن وجود دارد.  Ø§Ù…ا جمعیت حاضر در استادیوم، صدایشان با این شوخی ها قطع نمی شد، Ùˆ شروع کردند به هو کردن بازیکنانان Ùˆ مدیر در صحنه. کار به همینجا ختم نشد. بحران به داخل کشیده شد، Ùˆ علائم ریزش هویدا شد. کاپیتان تیم انگلیس، جان تری، در یک مصاحبه مطبوعاتی از نارضایتی بازیکنان صحبت کرد، فدارسیون فوتبال، غیر رسمی اعلام کرد Ú©Ù‡ اگر انگلیس در بازی بعدی (امروز با اسلونی) ببازد، باید از مدیریت استعفا دهد. هوادارانی Ú©Ù‡ تا دیروز پرچم انگلیس را روی صورتشان نقاشی Ù…ÛŒ کردند Ùˆ آینده را از آن خود Ù…ÛŒ دیدند، به یکباره حرفهای جان تری ریزشی را پیراهن عثمان کرده Ùˆ خواهان استعفا شدند.

مدیر صحنه، که تیم را به اینجا (مسابقات جهانی فوتبال) رسانده بود، بیخیال اینهمه غر، پایش را در یک کفش کرده و می گفت که حرف آخر را او می زند و این اوست که تصمیم می گیرد چه کسی بازی کند و چه کسی نکند.

همه، از بازیکن، مدیر صحنه تا برسیم به هواداران، در عرض یک هفته اخیر در هیجانی وصف ناپذیر به تحلیل و فحش و ناسزا گذراندند.

امروز بازی با نتیجه یک – صفر به نفع انگلیس پایان یافت و انگلیس به دور بعدی راه یافت. راست و حسینی، انگلیس هم بد بازی نکرد. یک تحلیل گر ورزشی می گفت که دلیل بازی خوب امروز همان غُر های هواداران است. اگر آنها در مقابل خط غلط و انتخاب راه و بازیکن اشتباه، ساکت می نشستند، امروز باید شاهد جمع شدن چمدانها می بودیم. تحلیلگر دیگری با تعجب می پرسید، من انتقاد هواداران غرغرو را اصلا نمی فهمم. یعنی چه که اینهمه بها داده ایم؟ مگر کسی شما را دعوت کرده بود که بیایید. خودتان خواستید، خودتان فکر می کردید که از این تیم بخاری بلند می شود و برایش هورا می کشیدید. شعار های چند هفته و ماه پیش یادتان رفته؟ اگر این مدیر صحنه خوب نیست، همان موقع سوت می زدید و هو می کردید. حالا که هوا کمی ابری شده یکمرتبه اعاده حیثیت و خسارت می کنید؟ یکی از بازیکنان، که از هو کردن هواداران سخت برآشفته شده بود در همان پایان بازی با الجزایر گفت : چقدر غم انگیز است که هواداران خودمان مارا هو می کنند. تحلیلگر دیگری می گفت که انتقادات علنی جان تری غلط بود، انتقادات باید پشت پرده باشد. انتقادات در این برهه از زمان که تیم می خواهد وارد آخرین مرحله مصاف خود بشود نتیجه ای به جز دلسرد کردن بازیکنان نخواهد داشت. صبر کنید و اگر کار بجایی نکشید انتقاد کنید. تماشگری به مجری برنامه تلویزیون ای میل فرستاد که انتقاد در آن روز که تیم حذف شده باشد به چه درد می خورد؟ امروز است که باید گفت، فردا دیر است.

به راستی، هوادار غرغرو و طلبکار بهتر است یا ذوب شده در ولایت فدراسیون فوتبال؟ آیا باید یقه مدعیان را گرفت و رها نکرد، یا اینکه به آنها برای همانقدر دستاوردی که داشته اند آفرین گفت؟ شاید باید صبر کرد و دید که انگلیس در دور یک حذفی چه خواهد کرد. شاید برای انتقاد از مدیر صحنه، اول باید استراتژی فوتبال و کانون آنرا درست شناخت، و هواداران باید فقط به اندازه گلیم خودشان و تا به همان اندازه که فوتبال بلد هستند نظر بدهند. شاید هم باید به این حضرات که نام و نشان خود را از همین هواداران دارند گفت که اگر گل نزنید آش همین و کاسه همین خواهد بود. تا زمانی می توانید از حمایت هواداران برخوردار باشید که گل می زنید. گل نزنید هو می شوید.

علی ناظر

2 تیر 1389

[Posted comments]

No press releases currently availableIran's Crises  1998 - 2007   ©