Iran's Crises Unfolded  
IranCrises
 
Sunday 1 October 2023
HOME
NEWS
ANALYSIS
INTERVIEW
POLITICS
SOCIAL
STATEMENTS
ECONOMY
SEARCH

������������������������������� �������������������������


سرکوب در داخل، قتل عام در خارج؟
[ علی ناظر]
[Source: سايت ديدگاه]


حتما بخاطر دارید که در بحبوحه خیزش اجتماعی در تابستان امسال، چماق به دستان عراقی به "قرار"گاه اشرف حمله برده، و تعدادی از فرزندان خلق را کشته و تعداد بیشتری را زخمی کرده، و 36 نفر را به اسارت بردند. پس از 72 روزاعتصاب غذا، و وساطت خیلی ها، این وحشیگیری تاحدودی به پایان رسید، و 36 مجاهد خلق به "قرار"گاه خود بازگشتند.

 

در یادداشت هفته دیدگاه – "هفته بی ظرفیت ها و بی ظرف ها" به این نکته اشاره کردم که:

"مجاهدین بخاطر پافشاری در ماندگاری در اشرف مورد تهاجم چماق داران عراقی قرار گرفتند، که پس از 72 روز اعتصاب غذا بالاخره توانستند به بخشی از خواست های خود، از جمله و مهمتر از همه، آزادی 36 مجاهد اسیر، دست یابند. متاسفانه، گویی این دستاورد عمری کوتاه داشته است. بنا به گزارش خبرگزاری دولتی مهر (2 آبان 1388)، به نقل از " پایگاه خبری میدل ایست آنلاین، دولت عراق 15 دسامبر 2009(24 آذر) را به عنوان آخرین مهلت تخلیه اردوگاه اشرف و انتقال منافقین [مجاهدین خلق] به صحرای بادیه اعلام کرده است. صحرای بادیه در مرز جنوبی عراق با عربستان قرار دارد." سایت مجاهدین، دو روز پیش از این (29 مهر 1388)، در همین رابطه گزارش می دهد که عراق در "پی جابجایی اجباری ساکنان اشرف" است. فراخوان بينالمللى قانونگذاران اروپايى"

 

البته، کمتر کسی بود و هست که فکر کند با این پیروزی مساله مجاهدین به پایان رسیده، و آنها در امنیت کامل و تحت پوشش قوانین بین المللی و حقوق بشری، می توانند به زندگی ادامه بدهند. امروز - 13 آبان، که ایران در بحبوحه خیزش اجتماعی است، ارتجاع دوباره دندان تیز کرده که فشار بر ساکنین اشرف را طاقت فرسا کرده و کار را یکسره کند.

 

بنا به گزارش ایسکا نیوز لاریجانی در بدو ورودش به عراق، خواهان اخراج ساکنین اشرف شده و می گوید:

 " وجود این گروهک در کشور عراق برای آینده این کشور مضر  است Ùˆ ما از عراق انتظار داریم تا مطابق  مقررات بین‌المللی Ùˆ از آنجایی Ú©Ù‡ این  گروهک جزء تروریست‌ها هستند، از کشور عراق اخراج شوند .
ÙˆÛŒ گفت: در گذشته در این  خصوص بحث‌های زیادی صورت گرفته است اما این بحث‌ها باید به نتیجه برسد .
رییس  مجلس شورای اسلامی متذکر شد: توقع ما این است Ú©Ù‡ عراق به عنوان کشور Ùˆ دولت برادر  اجازه ندهد Ú©Ù‡ این گروهک در این کشور لانه کند ."

 

البته عارف طيفور نائب رئيس دوم مجلس عراق، بنا به گزارش فارس، از دولت خود سلب مسئولیت کرده و می گوید:

" در مورد منافقين موضع رسمي از سوي دولت عراق اتخاذ شده و براي جابجايي و اخراج آنها از كشور عراق در حال تلاش هستيم اما تا كنون هيچ كشوري حاضر به قبول اين گروهك تروريستي نشده است. "

وی در عین حال ادامه می دهد:

" دولت عراق تلاش دارد گروهك منافقين را به جايي منتقل كند كه از مرز ايران و عراق دور شوند"

 

آنچه برای من نگران کننده است، جملاتی است که در گزارش خبرگزاری فرانسه آمده است:

"پیش از عزیمت لاریجانی به بغداد، یکی از اعضای گروه دوستی پارلمانی ایران و عراق در تهران گفته بود که هدف از این سفر که به دعوت رئیس پارلمان آن کشور صورت می گیرد عملیاتی کردن توافق های گذشته بین دو کشور است."

 

شایان یادآوری اینکه آخرین بار Ú©Ù‡ رژیم جمهوری اسلامی در باره "توافق ها" Ùˆ "عملی کردن" آن، صحبت کرد، دستورالعملی بود Ú©Ù‡ خامنه ای به نوری المالکی Ùˆ جلال طالبانی در مورد اجرائی شدن ضرب Ùˆ شتم Ùˆ قتل ساکنین اشرف، صادر کرد -  Â«Ø¨Ù‡ صورت جدي عملي شدن توافق دوجانبه در خصوص اخراج» مجاهدین را خواستار شده بود (پاسخ مسعود رجوی 12 اسفند 1387).

آیا، اینبار هم، در حالیکه مردم و نیروهای سرنگونی طلب درگیر ساماندهی و حمایت از خیزش اجتماعی در ایران هستند، بار دیگر ساکنین اشرف مورد هجوم قرار خواهند گرفت؟ و سوالهای بیشمار دیگری که نگارنده بارها پرسیده است، ولی بی پاسخ مانده اند.

یک نکته محرز است – وقت تنگ است، و دشمن ِ فرزندان خلق، قسم خورده.

پیروز باشید

علی ناظر

13 آبان 1388

 

[Posted comments]

No press releases currently availableIran's Crises  1998 - 2007   ©