Iran's Crises Unfolded  
IranCrises
 
Tuesday 28 November 2023
HOME
NEWS
ANALYSIS
INTERVIEW
POLITICS
SOCIAL
STATEMENTS
ECONOMY
SEARCH

������������������������������� �������������������������


پایه ریزان فرهنگ سرکوب
[ علی ناظر]
[Source: سايت ديدگاه]


امروز در خبری که سایت دولتی و سپاه پاسداری فارس منتشر کرده، آمده است " به گفته نماينده مدعي العموم، حسين رسام به همراه توماس برن دبير دوم سفارت انگليس و شون مورفي دبير سفارت استراليا در ستاد ميرحسين موسوي رفت و آمد داشته و با علي ماهر از مشاورين ستاد مركزي انتخابات مير حسين موسوي نيز تعاملات مختلفي را داشته اند."

این جمله بندی ها مرا به یاد اوائل قیام 1357 انداخت، همین کسانی که امروز متهمین ردیف یک و دو هستند، چه محشری که به پا نکردند - وقتی که مهدی بازرگان و یارانش از الجزایر و ملاقات با برژینسکی برگشتند، چه مقالاتی که در روزنامه جمهوری اسلامی ننوشتند تا بتوانند بنی صدر را قانونا بی کفایت بنامند؛ برخی از همین ها چگونه در برابر فتوای خمینی سخیفانه سکوت کردند، هرچند می دیدند چگونه دادگاه ها در عرض چند دقیقه حکم بر اعدام آزادیخواهان بی خدا و با خدا صادر می کنند. متهمین امروز، آنروز هر مخالفی را متهم می کردند تا بتوانند شالوده های جمهوری اسلامی را پی ریزی کنند. شالوده های نظامی که امروز گریبانگیر خودشان شده است.

بی شک، این دادگاه ها، همچون آن دادگاه ها، این مجلس اسلامی همچون آن مجلس اسلامی، این رهبر و ولی فقیه مانند همان رهبر و ولی فقیه، و این افترا ها همچون آن افترا ها، بی ارزش است. در کشوری که دولتش با تقلب و به امر ولی فقیه بر مسند بنشیند، هیچ مرجع و حکمی وجاهت ندارد. تمام آنانی که دستگیر شده اند باید بدون هیچ اما و اگری آزاد شوند؛ چه آنهایی که در این 30 سال به شکلی در سرکوب مردم شریک بوده اند، و چه آنهایی که فریب این شخصیتها را خورده اند، و البته تمام آن انسانهای آزاده ای که برای رهایی میهن در زنجیر خود، در تظاهرات شرکت کردند و امروز به زنجیر کشیده شده اند.

آنها که خود عامل و آمر و مدافع اختناق بودند، امروز خود قربانی آنچه پایه ریزی کرده بودند، شده اند. شک ندارم که آمران و عاملان ستمگر کنونی هم روزی خود در جایگاه متهم قرار گرفته و پاسخگو خواهند بود، اما سوال این است: در چه دادگاه و با چه روش و بر چه مبنایی؟

اگر از گذشته عبرت نگیریم، پس از سرنگونی جمهوری اسلامی، فرهنگ سرکوب بازهم ادامه خواهد داشت، و نسل جدیدی از پایه ریزان فرهنگ سرکوب به صحنه خواهند آمد.

براستی چگونه می توان از تکرار بی عدالتی پیشگیری کرد؟

علی ناظر

17 امرداد 1388  

متن خبر

تحليل‌گر ارشد سفارت انگليس در دادگاه رسيدگي به كودتاي مخملي:

ديپلمات هاي انگليسي تماس‌هاي مستمري با ستاد موسوي داشتند

خبرگزاري فارس: حسين رسام با بيان اينكه دبير اول سياسي سفارت انگليس در تهران به ستاد آقاي موسوي رفته و با مسئولان تبليغاتي و مشاورين وي جلسه داشت، گفت: ما ملاقات‌هايي را نيز با اعضاي حزب اعتماد ملي داشتيم كه اين تماس ها در مراحل بعد و دوران اغتشاشات نيز ادامه پيدا كرد.

 

به گزارش خبرنگار سياسي خبرگزاري فارس، در ادامه جلسه امروز دادگاه كه به بررسي اتهامات چند تن از عوامل اغتشاشات اخير در كشور اختصاص يافته بود، نماينده دادستان به قرائت كيفر خواست مير محمدحسين رسام تحليل گر ارشد سفارت انگليس پرداخت و وي را متهم به جاسوسي براي بيگانگان دانست.
نماينده دادستان با اشاره به ملاقات‌هاي متعدد رسام با فعالان سياسي، قومي، نمايندگان احزاب، اقليت‌هاي مذهبي، تشكل‌هاي غير دولتي و نيز فعالان حوزه و دانشگاه گفت: وي شخصا در روزهاي 22، 25 و 28 خرداد ماه در اغتشاشات خياباني حضور داشته و اخبار و اطلاعات اين موضوع را پس از جمع آوري به وزارت خارجه انگليس ارسال مي‌كرده است.
به گفت نماينده مدعي العموم، حسين رسام به همراه توماس برن دبير دوم سفارت انگليس و شون مورفي دبير سفارت استراليا در ستاد ميرحسين موسوي رفت و آمد داشته و با علي ماهر از مشاورين ستاد مركزي انتخابات مير حسين موسوي نيز تعاملات مختلفي را داشته اند.
وي تاكيد كرد: بنا به تحقيقات معاونت ضد جاسوسي وزارت اطلاعات، مجرميت تحليلگر ارشد سياسي سفارت انگليس محرز بوده و بايد طبق مواد 501، 505، 618 قانون مجازات اسلامي محاكم و مجازات شوند.

* عطريانفر، سعيد ليلاز و شمس الواعظين از مرتبطين مهم سفارت انگليس هستند

به گزارش فارس، حسين رسام پس از قرار گرفتن در جايگاه متهمان به معرفي خود پرداخت و با اشاره به سابق 5 ساله خود در سفارت انگليس، وظيفه اصلي‌اش را جمع آوري اطلاعات و اخبار مورد نياز اين كشور توسط مرتبطين سفارت در تهران و شهرستان‌ها و گروه هاي خاص اعلام كرد.
وي با تشريح نحوه ارتباط گيري با گروه ها و اشخاص مختلف، استخدام كاركنان ايراني توسط اين سفارت خانه را اقدامي براي پوشش دادن نحوه كسب خبر عنوان كرد و افزود: من در طول 5 سال اخير 130 مرتبط با سفارت انگليس و طي يكسال اخير 50 نفر ديگر را جذب كرده ام و از طريق قرار هاي و ملاقاتي با آنها در رستوران‌ها و كافي شاپ ها مي‌گذاشتم، اطلاعات مورد نياز را كسب مي‌كردم.
رسام از افرادي همچون عطريانفر، سعيد ليلاز و شمس الواعظين به عنوان مرتبطين مهم خود نام برد و افزود: سفارت انگليس از طريق بخش صدور ويزا نيز اقدام به جمع آوري اطلاعات و ارتباط گيري با افراد مستعد مي‌كرد.
تحليل گر ارشد سفارت انگليس، استفاده از شوراي فرهنگي بريتانيا روش ديگري براي كسب اخبار دانست و افزود: اين شورا از طريق ايجاد بانك اطلاعاتي براي پذيرش دوره
IELTS، برگزاري دوره هاي مشترك با نهادهاي دولتي و حكومتي، شناسايي و جذب نخبگان از طريق اعطاي بورسيه و نيز جاسوسي علمي و صنعتي در دانشگاه‌ها اقدام به جمع آوري اطلاعات مورد نياز مي‌كرد.
رسام استفاده از
NGO ها را يكي ديگر از راه هاي كسب اخبار توسط سفارت انگليس دانست و افزود: سالانه 300 هزار پوند براي كمك براي سازمان هاي مردم نهاد ايراني هزينه مي‌شد.
تحليلگر ارشد سفارت انگليس با تشريح روند ارائه اطلاعات به وزارت خارجه اين كشور افزود: بخشي از گزارش‌ها و سياست هاي پيشنهادي ما به شبكه
BBC فارسي ابلاغ مي‌شد تا از آن طريق اجرا شود.
رسام با با يادآوري شكل گيري جلسات سياسي در سفارت انگليس گفت: از حدود 4 ماه قبل از انتخابات جلسات مختلفي در اين خصوص تشكيل شد و اطلاعات لازم از طريق مرتبطين و فعالان سياسي به ويژه اصلاح طلبان جمع آوري شده بود. همچنين سفرهايي نيز به استان هاي مختلف انجام مي شد كه بر اساس آن ميزان مشاركت و گرايشات هر منطقه تدوين ‌شد.
اين متهم به جاسوسي براي انگليس، به افشاي جزئيات دستورالعمل وزارت خارجه انگليس پرداخت كه در خصوص نحوه اطلاع از ديدگاه‌هاي رهبر انقلاب و گرايشات ايشان و در مراحل بعد ائمه جمعه و نمايندگان ولي فقيه و همچنين فرماندهان سپاهان و بسيج و در كنار آن نيز اطلاعات مورد نياز از مردم عادي اقدام ‌شده است.
تحليل گر ارشد سياسي سفارت انگليس از حضور الكس دبير اول سياسي سفارت انگليس در ستادهاي انتخاباتي ياد كرد و گفت: وي تحت عنوان توريست بدون محدوديت به شهرهاي رشت و قم سفر كرد و به صورت يك فرد ناشناس به ستادهاي آقاي موسوي و احمدي نژاد سر زد. اما در تهران به ستاد آقاي موسوي رفته و با مسئولان تبليغاتي و مشاورين وي جلسه داشت. ما ملاقات‌هايي را نيز با اعضاي حزب اعتماد ملي داشتيم كه اين تماس ها در مراحل بعد و دوران اغتشاشات نيز ادامه پيدا كرد.
وي نتيجه انتخابات را باعث شگفتي سفارت انگليس دانست و افزود: گزارشات در لندن بر روي القاي تقلب تاكيد مي‌كرد و طبق دستور سفارت كارمندان محلي و برخي ديپلمات ها در تجمع حضور پيدا مي‌كردند كه از آن جمله مي‌توان به حضور دبير اول سفارت انگليس در درگيريهاي خيابان مطهري در تاريخ 24 خرداد، حضور دبير سوم مطبوعاتي در تجمع خيابان شريعتي، حضور دبير سوم سياسي در راهپيمايي خيابان انقلاب و نيز حضور معاون بخش ويزا و تهيه تصاوير از تجمعات اشاره كرد.
وي همچنين از دومينك دبير سوم سفارت انگليس ياد كرد كه با لباس سبز به ميان تجمع كنندگان رفته و به همراه آنها در راهپيمايي هاي غير قانوني حضور يافت.
به گفته رسام، سفير انگليس در ايران ساعت 9 هر روز صبح با تمام اعضاي بخش سياسي جلسه داشته و آخرين اطلاعات را جمع آوري مي‌كرد. وي 8 سوال كلي را مطرح كرده و از كارمندان مي‌خواست تا جواب آن را از طريق گفت و گو با مردم كسب كنند.
تحليلگر ارشد سفارت انگليس اين سوالات را چنين بر شمرد: در سطح شهر چه اتفاقي مي‌افتد، مواضع جناح ها در براي نماز جمعه رهبر انقلاب چست، كسب اسامي دستگير شدگان، اطلاع از تجمع در شهرستان‌ها، ثبت دلايل معترضان براي تقلب، ملاقات با چهره هاي شاخص كانديداهاي معترض، پيش بيني تظاهر كنندگان از آينده و ميزان اطاعت معترضين از دستورات رهبر معظم انقلاب.
به گفته رسام، جواب اين سوالات علاوه بر ارائه به وزارت خارجه لندن، از طريق آنها به آمريكا نيز فرستاده مي‌شود.
وي تاكيد كرد: تلاش اين بود كه اين انتخابات نقطه عطفي براي اقدامات آينده باشد تا نظام يا مجبور تغيير رفتار شده و يا كليت آن تغيير كند.
تحليل گر ارشد سفارت انگليس در پايان سخنان خود ضمن ابراز پشيماني خواستار عفو توسط نظام و ايجاد فرصتي براي جبران اقدامات خود بر ضد امنيت ملي شد.
وكيل مدافع حسين رسام نيز ضمن اشاره به اقرارات وي و اظهار ندامتش گفت: ايشان قصدي براي ضربه زدن به نظام نداشته و اقداماتش در حد جاسوسي نيست.

 

[Posted comments]

No press releases currently availableIran's Crises  1998 - 2007   ©