Iran's Crises Unfolded  
IranCrises
 
Tuesday 28 November 2023
HOME
NEWS
ANALYSIS
INTERVIEW
POLITICS
SOCIAL
STATEMENTS
ECONOMY
SEARCH

���������������������������� ������������


پاپوش
[ علی ناظر]
[Source: سايت ديدگاه]


 Ù¾Ù„ÙŠ تکنيک دوباره شلوغ است.

دفعهء قبل دانشجويان توانستند کارت احمدي نژاد را بسوزانند. در آنموقع درگيري بين دانشجويان و رييس دولت جمهوري اسلامي بود. آنموقع، احمدي نژاد در عين حال که مي توانست از توان سرکوب استفاده کند اما به دلايل مختلف سياسي و منازعات داخلي عکس العمل حاد نشان نداد. البته تعدادي دانشجو دستگير شدند، اما شدت برخورد در رابطه با بي آبرو شدن احمدي نژاد در سطح بين الملل کم بود.
اينبار موضوع کمي فرق دارد. در ظاهر
درگیری بين دانشجویان بسیجی و اعضای انجمن اسلامی این دانشگاه است. اينبار رژيم با ارزيابي داده هاي پيشين، از جمله بي آبرو شدن احمدي نژاد، از طريق ديگري براي سرکوب وارد شده است. اينبار رژيم مي خواهد سيستماتيک سرکوب کند. به تک و توک دانشجو و يا مديران مسوول چند نشريه دانشگاهي بسنده نخواهد کرد. هدف اصلي کنترل دانشگاه (و انقلاب فرهنگي ديگر) است و نه دانشجو.
پاپوش بنا به گفتهء متهمين، با اسکان لوگوي چند نشريه (
ریوار، سرخط، سحر Ùˆ آتیه) Ùˆ جعل 4 نشريات «تقلبي»  Ú©Ù‡ به محمد Ùˆ علي Ùˆ... توهين کرده اند، Ø´Ú©Ù„ مي گيرد. «جعل کنندگان» مي خواهند با استفاده از چماق «توهين به مقدسات» نشريات را تعطيل کنند. در همين رابطه در بيانيه اي آمده است Ú©Ù‡ «شروع این پروژه نشانگر آن است Ú©Ù‡ این بار با یک خودزنی Ú©ÙˆÚ†Ú© Ù…ÛŒ خواهند ریشه هر منتقدی را از جای برکنند.»
از سوي ديگر، محمد مهدی موسوی، مسوول بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر با زمينه سازي اين که «توهین هایی به مبانی دینی و حکومتی صورت گرفته» تهديد ميکند که دانشجویان بسیجی «در حال نامه نگاری با مراجع قم ... و رئیس قوه قضائیه» هستند تا «این افراد به اشد مجازات برسند و حتما از دانشگاه اخراج شوند.»
معاون سابق وزارت علوم با بيان اين نکته Ú©Ù‡ این اقدامات تنها منازعات را تشدید Ù…ÛŒ کند Ùˆ باعث نوعی سیاست گریزی Ùˆ انفعال در میان دانشجویان Ù…ÛŒ شود، هدف رژيم از برپا کردن چنين بلوايي را فورموله مي کند.  غلامرضا ظريفيان بر اين امر تأکيد کرده Ùˆ مي گويد: برخی برای منکوب کردن یک جناح یا مخالفان خود مي خواهند چنین پروژه ای را اجرا کنند. داوود سلیمانی عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی معتقد است Ú©Ù‡ رئیس دانشگاه امیرکبیر Ùˆ نمایندگانی از شورای فرهنگی دانشگاه باید با تشکیل کمیته حقیقت یاب عوامل اصلی توطئه اخیر در این دانشگاه را شناسایی کنند.
واقعيت اين است Ú©Ù‡ درگيري هاي موجود را مي توان گونه اي ديگر بررسي کرد. اول اينکه درگيري بين «دانشجو» به معني اعم کلمه Ùˆ بسيجي ها نيست، بلکه بين دانشجويان وابسته به انجمن اسلامي Ùˆ بسيجي است. ساده تر اينکه  اين درگيري هر چند مي تواند بعنوان جرقه اي آتش اعتراضات دانشجويي را شعله ور کند، اما تنها اگر «دانشجو»ي غير «اسلامي» بتواند منسجم شده Ùˆ از چنين موقعيتي بهره بجويد. دوم اينکه، تمرکز بر روي «توهين
به مقدسات اسلامی» شدن يا نشدن در آن 4 نشريه است. اگر به گفته هاي مديران نشريات دقيق تر شويم، آنها با رد اينکه در چاپ آن مطالب دخالت داشته اند از حقوق خود بعنوان صاحب نشريه دفاع نمي کنند - محمود دادخواه وکيل مدافع دستگير شدگان در همين راستا مي گويد: اقدامی که به موکلان من منتسب شده خلاف روحیه آنهاست و امیدوارم که در مراجع رسمی و قضائی ثابت شود که این اتهامات افترایی بیش نبوده و این کار یک توطئه است. اين دقيقا چيزي است که رژيم مي خواهد. رژيم مي خواهد مديران نشريات بپذيرند که نشر هر نوشته و مطلبي در نشريات دانشگاه مجاز نيست.
سليماني با پيش بردن اين خط مي گويد:
دانشجویان باید نسبت به این مسئله هوشیار بوده و اجازه ندهند در نشریاتی که منتسب به آنهاست، مطالبی خلاف اسلام منتشر شود. هر نوع بی دقتی می تواند گزکی در دست کسانی باشد که به فعالیت سیاسی دانشجویان معتقد نبوده و تلاش دارند بساط انجمن های اسلامی را برچینند. مشيري نماینده بندرعباس در مجلس هفتم مي افزايد: باید مسوولان دانشگاه آستین بالا بزنند و برای تشکل های صنفی و سیاسی چارچوب تعریف کنند تا کار به اینجا نرسد.
شايد جمع بندي
حسین نقاشی، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران Ùˆ علوم پزشکی تهران اين «توطئه» را بهتر از ديگران باز کرده باشد. وي مي گويد:  Ø¨Ù‡ نظر Ù…ÛŒ رسد نیروهای امنیتی قصد دارند با رادیکال کردن فعالیت های دانشجویی، نیروهای فعال سیاسی را منزوی کنند Ùˆ بدنه جنبش دانشجویی را Ú©Ù‡ توانایی Ùˆ کشش مطالبات رادیکال را ندارند از این جنبش جدا کنند تا به این ترتیب زمینه سرکوب فعالیت های دانشجویی را فراهم کنند. حسين نقاشي يادآوري مي کند Ú©Ù‡ در یک سال Ùˆ نیم اخیر با حداقل مطالبات فعالان سیاسی دانشگاه ها هم مقابله شده است Ùˆ در این مدت شاهد برخورد با هر نوع حرکت مسالمت آمیز اعتراضی دانشجویان بودیم.
آنچه که به طيف گستردهء دانشجويان و مدافعان جنبش دانشجويي بر مي گردد اين است که رژيم مي خواهد «انقلاب فرهنگي دوم» را با انجمن اسلامي ها شروع کند و به کل جنبش دانشجويي بسط دهد. زنان را در سطح کشور به بدحجابي محکوم مي کند، و دانشجو را به اهانت به مقدسات مذهبي.

علي ناظر 17 ارديبهشت 1386

 

[Posted comments]

No press releases currently availableIran's Crises  1998 - 2007   ©