Iran's Crises Unfolded  
IranCrises
 
Tuesday 20 November 2018
جستجو
اقتصادی
مواضع و بیانیه
اجتماعی
سیاسی و نظامی
گفتگو - شنیداری/دیداری/ن.شتاری
برداشت و تحلیل
خبر و گزارش
صفحه نخست

یادداشت روز

* جامه ات شویم شپشهایت کشم  علی ناظر

* تناقض در پیام  علی ناظر

* عادت  علی ناظر

* چه سال بدی  علی ناظر

* حرف کهنه ای که تازه است  علی ناظر

* دنیای خر تو خر جمهوری اسلامی  علی ناظر

* شایعه «مرگ ظالمان»  علی ناظر

* خر لنگ  علی ناظر

* خودسر  علی ناظر

* فاشیسم و دو رویی  علی ناظر

* ساختار شکنی  علی ناظر

* ایرج عزیز  علی ناظر

* آن کار دیگر می کنند  علی ناظر

* به نام آزادی  علی ناظر

* ما و جنگ طلبی  علی ناظر

* جهت اطلاع
نامه سرگشاده به هیلاری کلینتون
  علی ناظر

* حرمت انسانی!  علی ناظر

* نامه سرگشاده به هیلاری کلینتون  علی ناظر

* دموکراسی و پاسپورت  علی ناظر

* در حاشیه گردهمایی پاریس - بخش چهارم  علی ناظر

* در حاشیه گردهمایی پاریس - بخش سوم  علی ناظر

* در حاشیه گردهمایی پاریس - بخش دوم  علی ناظر

* در حاشیه گردهمایی پاریس – بخش اول  علی ناظر

* 1929  علی ناظر

* صاحب مردهء صاحب مرده  علی ناظر

* من در اقلیت هستم  علی ناظر

* تا چه اندازه؟  علی ناظر

* نتیجه بحث آزاد  علی ناظر

* زوج خوشبخت  علی ناظر

* پرسش و پاسخ
در باره «انتخابات» عراق و پيامدهاى آن
  علی ناظر

* شکوائیه  علی ناظر

* خامنه ای در کوچه و بازار  علی ناظر

* خود کرده را تدبیر نیست  علی ناظر

* رئال پلیتیک «جبهه (وسیع) مردم» (بخش سوم)  علی ناظر

* «جبهه (وسیع) مردم» و چند ماده  علی ناظر

* جبهه وسیع (بخش اول) همبستگی آری، ولی...  علی ناظر

* کوتاه و مهم  علی ناظر

* پیام مسعود رجوی به رضا پهلوی  علی ناظر

* یک پیام، یک التزام، یک بایست  علی ناظر

* مواجهه آزادیخواهانه و دموکراتیک؟  علی ناظر

* مردم قدرناشناس  علی ناظر

* ساعت 5:30 بامداد امروز بهنود شجاعی اعدام شد  علی ناظر

* یادداشت سه روز اخیر  علی ناظر

* دیدگاه در حال بازسازی است  علی ناظر

* هتاکی به رنگ سبز  علی ناظر

* 10000  علی ناظر

* تفاوت دو اخلاق  علی ناظر

* Iran s Crises Site - English  علی ناظر

* بولتن بحران جایگزین سایت دیدگاه  علی ناظر

* تودهنی سیستماتیک به یاوه سرایان  علی ناظر

* تأمل و تفسیر با شما  علی ناظر

* جنگ و صلح شيرين عبادي  علی ناظر

* پاسخ دولت انگلستان به کاربران سايت ديدگاه (سايت بحران)  علی ناظر

* 34 منهاي 1  علی ناظر

* مجاهدين و تکرار مکررات  علی ناظر

* بدون تفسير  علی ناظر

* پاپوش  علی ناظر

* گُل بود به سبزه نيز آراسته شد  علی ناظر

* توبه بي توبه  علی ناظر

* بي بي سي را چه مي شود؟  علی ناظر

* «يادداشت روز»  علی ناظرپاپوش
[ علی ناظر]
[منبع: Iran's Crises – English (ICE)]


 پلي تکنيک دوباره شلوغ است.

دفعهء قبل دانشجويان توانستند کارت احمدي نژاد را بسوزانند. در آنموقع درگيري بين دانشجويان و رييس دولت جمهوري اسلامي بود. آنموقع، احمدي نژاد در عين حال که مي توانست از توان سرکوب استفاده کند اما به دلايل مختلف سياسي و منازعات داخلي عکس العمل حاد نشان نداد. البته تعدادي دانشجو دستگير شدند، اما شدت برخورد در رابطه با بي آبرو شدن احمدي نژاد در سطح بين الملل کم بود.
اينبار موضوع کمي فرق دارد. در ظاهر
درگیری بين دانشجویان بسیجی و اعضای انجمن اسلامی این دانشگاه است. اينبار رژيم با ارزيابي داده هاي پيشين، از جمله بي آبرو شدن احمدي نژاد، از طريق ديگري براي سرکوب وارد شده است. اينبار رژيم مي خواهد سيستماتيک سرکوب کند. به تک و توک دانشجو و يا مديران مسوول چند نشريه دانشگاهي بسنده نخواهد کرد. هدف اصلي کنترل دانشگاه (و انقلاب فرهنگي ديگر) است و نه دانشجو.
پاپوش بنا به گفتهء متهمين، با اسکان لوگوي چند نشريه (
ریوار، سرخط، سحر و آتیه) و جعل 4 نشريات «تقلبي»  که به محمد و علي و... توهين کرده اند، شکل مي گيرد. «جعل کنندگان» مي خواهند با استفاده از چماق «توهين به مقدسات» نشريات را تعطيل کنند. در همين رابطه در بيانيه اي آمده است که «شروع این پروژه نشانگر آن است که این بار با یک خودزنی کوچک می خواهند ریشه هر منتقدی را از جای برکنند.»
از سوي ديگر، محمد مهدی موسوی، مسوول بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر با زمينه سازي اين که «توهین هایی به مبانی دینی و حکومتی صورت گرفته» تهديد ميکند که دانشجویان بسیجی «در حال نامه نگاری با مراجع قم ... و رئیس قوه قضائیه» هستند تا «این افراد به اشد مجازات برسند و حتما از دانشگاه اخراج شوند.»
معاون سابق وزارت علوم با بيان اين نکته که این اقدامات تنها منازعات را تشدید می کند و باعث نوعی سیاست گریزی و انفعال در میان دانشجویان می شود، هدف رژيم از برپا کردن چنين بلوايي را فورموله مي کند.  غلامرضا ظريفيان بر اين امر تأکيد کرده و مي گويد: برخی برای منکوب کردن یک جناح یا مخالفان خود مي خواهند چنین پروژه ای را اجرا کنند. داوود سلیمانی عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی معتقد است که رئیس دانشگاه امیرکبیر و نمایندگانی از شورای فرهنگی دانشگاه باید با تشکیل کمیته حقیقت یاب عوامل اصلی توطئه اخیر در این دانشگاه را شناسایی کنند.
واقعيت اين است که درگيري هاي موجود را مي توان گونه اي ديگر بررسي کرد. اول اينکه درگيري بين «دانشجو» به معني اعم کلمه و بسيجي ها نيست، بلکه بين دانشجويان وابسته به انجمن اسلامي و بسيجي است. ساده تر اينکه  اين درگيري هر چند مي تواند بعنوان جرقه اي آتش اعتراضات دانشجويي را شعله ور کند، اما تنها اگر «دانشجو»ي غير «اسلامي» بتواند منسجم شده و از چنين موقعيتي بهره بجويد. دوم اينکه، تمرکز بر روي «توهين
به مقدسات اسلامی» شدن يا نشدن در آن 4 نشريه است. اگر به گفته هاي مديران نشريات دقيق تر شويم، آنها با رد اينکه در چاپ آن مطالب دخالت داشته اند از حقوق خود بعنوان صاحب نشريه دفاع نمي کنند - محمود دادخواه وکيل مدافع دستگير شدگان در همين راستا مي گويد: اقدامی که به موکلان من منتسب شده خلاف روحیه آنهاست و امیدوارم که در مراجع رسمی و قضائی ثابت شود که این اتهامات افترایی بیش نبوده و این کار یک توطئه است. اين دقيقا چيزي است که رژيم مي خواهد. رژيم مي خواهد مديران نشريات بپذيرند که نشر هر نوشته و مطلبي در نشريات دانشگاه مجاز نيست.
سليماني با پيش بردن اين خط مي گويد:
دانشجویان باید نسبت به این مسئله هوشیار بوده و اجازه ندهند در نشریاتی که منتسب به آنهاست، مطالبی خلاف اسلام منتشر شود. هر نوع بی دقتی می تواند گزکی در دست کسانی باشد که به فعالیت سیاسی دانشجویان معتقد نبوده و تلاش دارند بساط انجمن های اسلامی را برچینند. مشيري نماینده بندرعباس در مجلس هفتم مي افزايد: باید مسوولان دانشگاه آستین بالا بزنند و برای تشکل های صنفی و سیاسی چارچوب تعریف کنند تا کار به اینجا نرسد.
شايد جمع بندي
حسین نقاشی، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران اين «توطئه» را بهتر از ديگران باز کرده باشد. وي مي گويد:  به نظر می رسد نیروهای امنیتی قصد دارند با رادیکال کردن فعالیت های دانشجویی، نیروهای فعال سیاسی را منزوی کنند و بدنه جنبش دانشجویی را که توانایی و کشش مطالبات رادیکال را ندارند از این جنبش جدا کنند تا به این ترتیب زمینه سرکوب فعالیت های دانشجویی را فراهم کنند. حسين نقاشي يادآوري مي کند که در یک سال و نیم اخیر با حداقل مطالبات فعالان سیاسی دانشگاه ها هم مقابله شده است و در این مدت شاهد برخورد با هر نوع حرکت مسالمت آمیز اعتراضی دانشجویان بودیم.
آنچه که به طيف گستردهء دانشجويان و مدافعان جنبش دانشجويي بر مي گردد اين است که رژيم مي خواهد «انقلاب فرهنگي دوم» را با انجمن اسلامي ها شروع کند و به کل جنبش دانشجويي بسط دهد. زنان را در سطح کشور به بدحجابي محکوم مي کند، و دانشجو را به اهانت به مقدسات مذهبي.

علي ناظر 17 ارديبهشت 1386

 [Posted comments0]

No press releases currently availableIran's Crises  1998 - 2007   ©