Iran's Crises Unfolded  
IranCrises
 
Sunday 3 December 2023
HOME
NEWS
ANALYSIS
INTERVIEW
POLITICS
SOCIAL
STATEMENTS
ECONOMY
SEARCH

�������������� ������������


متکي بر دغلکاري يا باور مذهبي
[ علی ناظر]
[Source: سايت ديدگاه]


گفته مي شود Ú©Ù‡ علي امام اول شيعيان در جنگ (صفين) شمشير از نيام کشيده در پي عمرعاص بود تا او را به قتل برساند (عمرعاص ÙŠÚ©ÙŠ از مشاوران تيزهوش معاويه بود)ØŒ Ùˆ Ø¨ÙŠ Ø´Ú© اگر علي عمرعاص را مي کُشت شايد در سالهاي بعد معاويه Ùˆ فرزندش يزيد نمي توانستند علي Ùˆ حسين را به قتل برسانند Ùˆ شايد اسلام در مسير ديگري طي طريق مي کرد، شايد هم آش همين بود Ùˆ کاسه همين، Ùˆ آب از آب تکان نمي خورد Ùˆ اسلام Ú†Ù‡ شيعي Ùˆ Ú†Ù‡ سني Ùˆ Ú†Ù‡... بهتر از اينکه هست نمي توانست بشود. بگذريم. عمرعاص Ú©Ù‡ اسلام را اگر بهتر از علي نمي شناخت، کمتر از علي ناآگاه نبود، تمام لباسهاي خود را از تن در آورد Ùˆ بدن لخت خود را به علي نشان داد. علي براي حذر کردن از تماشاي عورت عمرعاص روي برگرداند Ùˆ اين غفلت لحظه اي، به عمرعاص Ú©Ù…Ú© کرد تا جان به در ببرد. (منابع: تاريخ ابن کثير، تاريخ طبري) [طلحه Ùˆ بُسربن ارطاء هم در دو مصاف ديگر به ترفند مشابهي دست يازيدند)
امروز جناب متکي – وزير امور خارجه [ايران] که کارش قاعدتا دفاع از منافع ملي در سطح ديپلماتيک است، با ديدن گوشه اي از سينهء خانم ويلونيستي، ميهماني شام را که کليه وزراي خارجه در آن حضور داشتند ترک کرد.
البته دغلبازي و دو رويي مذهبي اين جماعت بر کسي پوشيده نيست، اما به متکي هم نمي شود ايراد گرفت چرا که او همان کرده که اولين امام، علي ابن ابي طالب کرد (البته اگر بخواهم جانب انصاف را رعايت کنم، علي مي گفت «حيا جزو شرف و ايمان است». ساده تر اينکه علي از چيزي صحبت مي کرد که خميني و فرزندانش از آن بويي نبرده اند). اما اگر ريشه اي تر به مساله بنگريم نتيجه خواهيم گرفت که ايراد و اشکال در کل مقوله يعني دخالت دين در دولت است. زماني که ايدئولوژي دست بالا را داشته باشد و حرف آخر را بزند، در زمانيکه منافع ملي فداي آيات و احاديث و روايات شود، در زماني که مردمسالاري و کثرت گرايي قرباني تعريف و تفسير و برداشت يک فرد از يک آيه شود، عمرعاص ها حرف آخر را خواهند زد، و «حکميت» مفهوم ديگري خواهد گرفت.
براستي وقتي اين جماعت معمم با ديدن گردن و موي زني هنرمند صحنه را به اين آساني خالي مي کنند، چرا نبايد باور داشت که با شنيدن صداي گلولهء مبارز فرار را بر قرار ترجيح ندهند؟
با هم خبر را مرور مي کنيم

علي ناظر 14 ارديبهشت 1386
عکس :
Geigen-Frau (violin woman)
-----

14 اردیبهشت 1386 بي بي سي

متکی مهمانی شام با رايس را ترک کرد

منوچهر متکی، وزير امورخارجه ايران که برای شرکت در نشستی در مورد عراق در تفريحگاه ساحلی شرم الشيخ در مصر به سر می برد، مهمانی شامی با ديگر شرکت کنندگان اين نشست را به صورت ناگهانی و در اعتراض به اينکه خانمی که در مجلس ويلون می نواخت، لباسی "بيش از حد باز" پوشيده بود، ترک کرد.

اين مهمانی در کنار ساحل در هتل شرايتون شرم الشيخ برگزار شده بود.

منوچهر متکی بر سر ميز شام روبروی کاندوليزا رايس، وزيرخارجه آمريکا نشسته بود و سخنگوی وزارت خارجه آمريکا در مورد خروج ناگهانی آقای متکی از مجلس به خبرنگاران گفته است: "نمی دانم او از کدام زن ترسيد؟ زنی که لباس سرخ پوشيده بود [نوازنده ويلون] يا وزيرخارجه [آمريکا]؟"

با اين حال، در مهمانی ناهاری که ديروز در حاشيه نشست شرم الشيخ برگزار شد و تنها وزيران خارجه شرکت کننده در اجلاس شرکت داشتند، کلماتی کنايه آميز ميان وزيران خارجه ايران و آمريکا رد و بدل شده بود.

خبرگزاری آسوشيتدپرس به نقل از مقامات شرکت کننده در مهمانی ناهار مکالمات رد و بدل شده را اين گونه گزارش کرده است:

منوچهر متکی وارد مجلس می شود و به عربی می گويد: "السلام عليکم"، کاندوليزا رايس به انگليسی سلام می دهد و به آقای متکی می گويد: "انگليسی شما از عربی من بهتر است".

احمد ابوالغيط، وزيرخارجه مصر وارد می شود و به منوچهر متکی می گويد: "می خواهيم مجلس را گرم کنيم"، آقای متکی در پاسخ به انگليسی می گويد: "در روسيه، مردم زمستانها بستنی می خورند چون بستنی از هوا گرمتر است"، کاندوليزا رايس هم در واکنش به اين جمله می گويد: "همين طور است".

در نشست شرم الشيخ که به منظور يافتن راه حلی برای بی ثباتی و نا امنی در عراق تشکيل شده، عراق و کشورهای همسايه اش، پنج عضو دائم شورای امنيت سازمان ملل متحد، مصر، آلمان و نمايندگان سازمان ملل متحد، اتحاديه اروپا و اتحاديه عرب شرکت دارند که اغلب شرکت کنندگان در سطح وزير خارجه اند.

با توجه به اختلافاتی که ايران و آمريکا بر سر مسائل عراق دارند و اهميتی که آمريکا و برخی ديگر کشورها برای نقش ايران در اوضاع عراق قائلند، برگزارکنندگان نشست شرم الشيخ اميدوار بودند اين نشست محلی برای گفتگوی رودرروی وزيران خارجه دو کشور باشد تا بدين ترتيب امکانی برای حل اختلافات آنان بر سر عراق و يافتن راه حلی برای مسائل اين کشور به وجود آيد.

پيش از نشست شرم الشيخ، منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران امکان مذاکره با همتای آمريکايی خود را رد نکرده اما در عين حال گفته بود: "طبیعتاً مسائل مهمی مانند وضعیت عراق یا اختلافات طولانی بین ایران و آمریکا را نمی توان با شتاب حل و فصل کرد".

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران نیز گفته بود: "ملت ايران از گفتگوی صادقانه استقبال می ‌کند" اما در عین حال به طور تلويحی به آمريکا هشدار داده بود: "اگر فكر می ‌كنند چون نتوانستند از طريق فشار و تبليغات حق ملت ايران را ضايع كنند، با مذاكره و گفتگو می ‌توانند به هدفشان برسند، اشتباه می ‌كنند".

در مقابل، وزیر خارجه آمریکا گفته بود که در صورت مواجه شدن با مقامات ایرانی در اجلاس شرم الشیخ، از گفتگو با آنان رویگردان نخواهد بود و در صورت لزوم، دیدگاه دولت خود در مورد مسائل مختلف را برای آنان تشریح خواهد کرد، اما در صورتی که گفتگويی انجام گيرد، منحصر به مسائل عراق خواهد بود.

ماه مارس گذشته، نشستی مشابه اجلاس شرم الشيخ اما در سطحی پايينتر در بغداد برگزار شد که طی آن، سفیر وقت ایالات متحده در عراق گفت با اعضای هیئت ایرانی مستقيما گفتگو کرده است اما معاون وزير خارجه ايران که سرپرستی هيئت ايرانی را به عهده داشت اين خبر را تکذيب کرد و گفت هيچ تماس مستقیمی بین دو طرف در طول نشست انجام نگرفته است.

موفق ربيعی، مشاور نخست وزير عراق در امور امنيتی که در نشست شرم الشيخ شرکت دارد گفته که هر دو کشور ايران و آمريکا تمايل به مذاکره مستقيم دارند اما آنچه مانع از اين مذاکره می شود، "موانع روانی" است.

 

[Posted comments]

No press releases currently availableIran's Crises  1998 - 2007   ©